Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

In baie la rost de colt se pune chit sau silicon ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Salut.

O veche dilema si subiect de contraziceri este urmatorul: Ce folosim la rostul de colt faianta in baie, unde e dusul si umezela multa? CHIT sau SILICON?

Fiecare pune ce vrea, dar va rog cine isi da cu parerea sa argumenteze de ce e bine sau de ce e rau, sau sa fi folosit si sa zica daca a tinut in timp sau nu.

Astept pareri.

Multumesc.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
depinde unde este acel colt.

eu le prefer cu chit (unul bun).
colturile care ies in afara imbinate cu faianta slefuita la 45 grade.

Attached File  faianta.jpg   570.21K   90 downloads

Edited by arg, 06 February 2019 - 08:55.


#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Siliconul se foloseste doar acolo unde este apa din abundenta si de obicei pe rosturile orizontale unde apa balteste.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Se foloseste chit special pentru zone cu umezeala.
Nu iti recomand silicon pentru ca atrage praful si se prinde usor de el. Plus e mai greu de sters, curatat.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"sa zica daca a tinut in timp sau nu"
Cu o garantie de peste 30 de ani , reteta luata de la meseriasi vechi - ciment alb + aracet + putina apa , rupe normele la rezistenta fata de ce vrei tu de pe piata la raft, nu intram in sfera industriala . Pretul este sub orice critica la reteta data fata de silicoane sau alte chituri .

#6
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

 arg, on 06 februarie 2019 - 08:51, said:

depinde unde este acel colt.

EU ma refeream la coltul de la dus care este interior, evident. Dar intrebam si pentru alte rosturi interioare, chiar orizontale unde se strange apa.

 ldpe, on 06 februarie 2019 - 09:09, said:

"sa zica daca a tinut in timp sau nu"
Cu o garantie de peste 30 de ani , reteta luata de la meseriasi vechi - ciment alb + aracet + putina apa , rupe normele la rezistenta fata de ce vrei tu de pe piata la raft, nu intram in sfera industriala . Pretul este sub orice critica la reteta data fata de silicoane sau alte chituri .

Nu ma pricep foarte bine, dar aracet in formula unde e apa multa? Curios.

Edited by zerillos, 06 February 2019 - 09:24.


#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
exista chit special pentru acele rosturi... rezistent la apa si dilatari/contractii termice.

Edited by arg, 06 February 2019 - 09:26.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017

 zerillos, on 06 februarie 2019 - 09:26, said:

Nu ma pricep foarte bine, dar aracet in formula unde e apa multa? Curios.
Costa vreo 5 lei ce am spus acolo, ia fa un test ...mai vorbim peste vreo 20 de ani daca rezista sau nu Posted Image

#9
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
chitul ptr rosturi "prinde" doar pe suprafata ne-emailata.
cum la imbinari de colt, ai suprafete emailate, poti folosi "silicon" acrilic.
cu grija mare sa-l lasi cel putin o saptamana sa se intareasca.
poate fi curatat sau vopsit cu usurinta.
bafta

Edited by editielimitata, 06 February 2019 - 10:01.


#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Chit special pentru piscine.
Se dizolva cu latex, nu cu apa (are bidonas separat la raft).

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Am dat cea mai simpla si rezistenta solutie la bani putini- acum iti dau si cea mai puternica solutie industriala de lipire/etansare/fixare/hidroizolare/ancorare , rasina epoxidica Epoxi-rp Ankor , in amestec se poate folosi ca masa de spaclu , se pune praf de ciment pana la viscozitatea dorita ...dupa intarire ? barosul , nici cu furtunul de pompieri nu o mai dai jos.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zerillos, on 06 februarie 2019 - 09:26, said:

EU ma refeream la coltul de la dus care este interior, evident. Dar intrebam si pentru alte rosturi interioare, chiar orizontale unde se strange apa.

Eu am refacut recent izolatia la cada, care era de acu 10 ani si se intinsese mucegaiul pe sub vechiul silicon.  


Pentru ca aveam rosturile cam mari si aratau cam aiurea si sa nu-mi intre o tona de silicon, am folosit o prima mana de Moment Extreme Power (e un adeziv care in mod normal se foloseste la fixare, nu la asa ceva, dar eu l-am folosit ca sa umplu rosturile alea si sa fac o baza pe care sa aplic siliconul final).... Am lasat o zi sa se usuce cum trebuie acest adeziv.

Peste el am aplicat silconul final de rost "Ceresit CS-25 alb" peste acest prim strat si am lasat inca o zi sa se usuce.

Am folosit si o spatula de nivelare inmuiata in apa cu detergent pasta (de vase) dar se poate folosi cu incredere si degetul inmuiat in aceeasi solutie, pentru netezire.

Lucrarea a iesit ok, 9/10 sa zic.  E important suprafetele sa fie perfect curate si uscate si lasat suficient de mult sa nu fie niciun fel de dubiu ca s-a intarit ce ai aplicat.  Eu am last cate 24 de ore la fiecare strat, tocmai ca sa fiu sigur ca etansarea s-a facut ok si nu mai intra mucegai pe dedesubt (vechiul silicon arata horror...)

Se poate folosi si direct silicon, dar daca ai rosturi mari, ceva mai late, se lucreaza mai greu direct cu silicon si netezirea nu iese chiar ok.

LE:   La imbinarea verticala de colt, interioara, de la cada se foloseste chitul de rost normal, care se foloseste la faianta de la cada... nu trebuie sa pui alt silicon - eu am vorbit mai sus de imbinarea dintre cada si perete.  Chitul de rost nu mucegaieste, este foarte ok.

 editielimitata, on 06 februarie 2019 - 09:59, said:

cum la imbinari de colt, ai suprafete emailate, poti folosi "silicon" acrilic.
cu grija mare sa-l lasi cel putin o saptamana sa se intareasca.

Ei.. nici chiar asa... Se lasa 24 de ore..Un silicon bun se intareste ok in 24 de ore. Cum sa numai faci baie o saptamana ??

 editielimitata, on 06 februarie 2019 - 09:59, said:

chitul ptr rosturi "prinde" doar pe suprafata ne-emailata.
cum la imbinari de colt, ai suprafete emailate, poti folosi "silicon" acrilic.

NU.. Chitul de rost, face aderenta intre rosturile de faianta deci pe muchia lor, nu pe suprafata neteda.  Asa ca e ok de aplicat pe colt, la imbinare, nu e nevoie neaparat de silicon..dar trebuie lasat un pic de spatiu sa poti sa faci un rost la 45 de grade care sa patrunda bine intre cele doua placi (nu toti Doreii respecta aceasta etapa)

Edited by rosix, 06 February 2019 - 12:23.


#13
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
O chestiune tot pe subiect,
- In cazul in care avem o cada din acril, ce izolator folositi pentru a nu da voie stropilor sa patrunda prin spatiul dintre ultimul rand de faianta si zona de contact a cazii?
Tipul asta de material fiind elastic in comparatie cu fonta emailata, uneori flambeaza si in timp, dezlipirea/craparea siliconului sau a chitului este inevitabila.

Edited by idneo, 06 February 2019 - 18:21.


#14
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

 idneo, on 06 februarie 2019 - 18:12, said:

O chestiune tot pe subiect,
- In cazul in care avem o cada din acril, ce izolator folositi pentru a nu da voie stropilor sa patrunda prin spatiul dintre ultimul rand de faianta si zona de contact a cazii?
Tipul asta de material fiind elastic in comparatie cu fonta emailata, uneori flambeaza si in timp, dezlipirea/craparea siliconului sau a chitului este inevitabila.

Da, si pe mine ma intereseaza ca sunt la etapa cu montarea unei cadite de dus din acril. Nu flambeaza ca e ok, dar vreau sa o lipesc pe 2 laterale de faianta si nu stiu cu ce. La final o sa pun silicon sanitar. E totusi flexibil si ar trebui sa tina si la cada. Am folosit acum 4 ani la cineva la baie si e perfect si acum. Repet, cu ce lipesc cadita de dus din acril de faianta?

#15
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 zerillos, on 13 februarie 2019 - 15:31, said:


cu ce lipesc cadita de dus din acril de faianta?

Cu silicon !

#16
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Toate colturile interioare se rostuiesc cu silicon , nu are rost sa exlic ca la gradinita de ce. In tarile civilizate ssa se practica. E ceva de bun simt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate