Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Win 10 pe allview allbook x

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gipian

gipian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.02.2019
pot instala pe un allview allbook x windows 10 din nou ?? precizez l-am achizitionat de la cineva si are datele lui..

Edited by gipian, 06 February 2019 - 08:28.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da-i o resetare (ai optiunea in setari) si va fi ca nou.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPololica, on 06 februarie 2019 - 08:38, said:

...si va fi ca nou.
sau se va brickui, una din 2 variante.
S-au plans de-a lungul timpului o gramada de colegi ca au brickuit prastiile vapormade marca Allview cand au dat resetare.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
"are datele "
Vine cu 10 home , se poate linistit . Problema lui este stocarea de doar 32G - se poate suplimenta , are slot M2
Aici ai detali la ce trebuie facut sa nu-l blochezi https://forum.softpe...view-allbook-x/

Edited by ldpe, 06 February 2019 - 08:45.


#5
gipian

gipian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.02.2019

View PostPololica, on 06 februarie 2019 - 08:38, said:

Da-i o resetare (ai optiunea in setari) si va fi ca nou.
deci trebuie neaparat o resetare pentru a instala windosul din nou sa inteleg ? si spun asta pentru ca am mai citit despre acest notebook si se spune ca nu ai putea instala windows 10 si trebuie dus la ei..

View Postldpe, on 06 februarie 2019 - 08:41, said:

"are datele "
Vine cu 10 home , se poate linistit . Problema lui este stocarea de doar 32G - se poate suplimenta , are slot M2
stiu ca asta ar fi problema dar eu doresc doar sa pun windows 10 nou sa zic asa nimic mai mult deoarece o sa il folosesc doar la servici

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostHider141, on 06 februarie 2019 - 08:40, said:

sau se va brickui, una din 2 variante.
S-au plans de-a lungul timpului o gramada de colegi ca au brickuit prastiile vapormade marca Allview cand au dat resetare.

Pe un Myria cu specificatii aproape identice (doar la procesor e diferenta) am optiune de resetare si a mers fara probleme ca si cum ar fi fost scos din cutie. Nu exclud si varianta ta.

View Postgipian, on 06 februarie 2019 - 08:42, said:

deci trebuie neaparat o resetare pentru a instala windosul din nou sa inteleg ? si spun asta pentru ca am mai citit despre acest notebook si se spune ca nu ai putea instala windows 10 si trebuie dus la ei..


Ai si varianta asta, in special daca nu esti sigur, chiar e recomandat.

Daca-l folosesti al servici, nu ai un IT-ist care sa se ocupe? Ar trebui sa stie mai bine (plus ca ar fi treaba lui).

#7
gipian

gipian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.02.2019

View Postldpe, on 06 februarie 2019 - 08:41, said:

"are datele "
Vine cu 10 home , se poate linistit . Problema lui este stocarea de doar 32G - se poate suplimenta , are slot M2
Aici ai detali la ce trebuie facut sa nu-l blochezi https://forum.softpe...view-allbook-x/
am citit dar prea multe detalii importante nu prea sunt

View PostPololica, on 06 februarie 2019 - 08:53, said:

Pe un Myria cu specificatii aproape identice (doar la procesor e diferenta) am optiune de resetare si a mers fara probleme ca si cum ar fi fost scos din cutie. Nu exclud si varianta ta.




Ai si varianta asta, in special daca nu esti sigur, chiar e recomandat.

Daca-l folosesti al servici, nu ai un IT-ist care sa se ocupe? Ar trebui sa stie mai bine (plus ca ar fi treaba lui).
nu lucrezi in vreo firma cu birouri , lucrez la un magazin de piese auto deci era bun un IT-ist sincer sa fiu Posted Image)

Edited by eiffel, 06 February 2019 - 09:02.
3 quote identice.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Reset-ul e cam acelasi lucru cu reinstalarea.
Problema e spatiul redus - de aici au aparut problemele - nu doar la Allview.

Nu inteleg de ce se mai comercializeaza "netbook-uri" cu Windows 10 cu 32GB eMMc. Ma uit in oferte si am toate sunt cu 32 GB.
Greu gasesti 64 sau 128.

Initiator, intai trebuei sa te asiguri ca ai spatiu suficient - ruleaza un Disk Cleanup cu curatarea sistem files - le bifezi pe toate - https://forum.softpe...cleanup-update/
( nu te uita ca e pe aria de 7 - e la fel si in 10 ).
Dupa care dezinstaleaza programele nedorite din Control Panel - Add/Remove Programs.
Instaleaza CCleaner si da rulare ptr temporare - lasi setarile default. Apoi registrii.

Dupa aia da reset - daca ai aun minim 12 Gb liberi pe disk dupa cele de mai sus ar trebui sa mearga.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
N-are treaba unde lucrezi. Important e daca e cineva care se ocupa de partea IT.

Cauta pe youtube cum se face o resetare (ca sa-ti faci o idee) si apoi suna la suportul tehnic al celor de la allview

@Eiffel: eu mi-am bagat un microSD pentru partea de download sau salvare de documente. Da, e aiurea spatiul, abia am reusit sa instalez versiunea 1809 prin Insider (nu stiu de ce nu mergea prin actualizarea standard, desi aveam cei 10 GB necesari).

#10
gipian

gipian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.02.2019

View Posteiffel, on 06 februarie 2019 - 09:00, said:

Reset-ul e cam acelasi lucru cu reinstalarea.
Problema e spatiul redus - de aici au aparut problemele - nu doar la Allview.

Nu inteleg de ce se mai comercializeaza "netbook-uri" cu Windows 10 cu 32GB eMMc. Ma uit in oferte si am toate sunt cu 32 GB.
Greu gasesti 64 sau 128.

Initiator, intai trebuei sa te asiguri ca ai spatiu suficient - ruleaza un Disk Cleanup cu curatarea sistem files - le bifezi pe toate - https://forum.softpe...cleanup-update/
( nu te uita ca e pe aria de 7 - e la fel si in 10 ).
Dupa care dezinstaleaza programele nedorite din Control Panel - Add/Remove Programs.
Instaleaza CCleaner si da rulare ptr temporare - lasi setarile default. Apoi registrii.

Dupa aia da reset - daca ai aun minim 12 Gb liberi pe disk dupa cele de mai sus ar trebui sa mearga.
o sa incerc sa fac acest lucru si voi reveni cu ce sa intamplat..

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postgipian, on 06 februarie 2019 - 08:27, said:

pot instala pe un allview allbook x windows 10 din nou ?? precizez l-am achizitionat de la cineva si are datele lui..

Nu stiu ce fel de dispozitiv este "allview allbook x" si nici daca aceasta denumire folosita de tine este corecta, insa titlul topicului ("Win 10") este inacceptabil. Ar fi ca o prescurtare stalcita a denumirii ariei pe care ai postat. Avem un regulament in care se precizeaza cum trebuie sa fie formulat titlul unui topic, iar respectarea lui nu este optionala!
(Doar) de aceasta data voi completa eu titlul, adaugand "allview allbook x".

#12
gipian

gipian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.02.2019

View Post_-_, on 06 februarie 2019 - 09:36, said:


Nu stiu ce fel de dispozitiv este "allview allbook x" si nici daca aceasta denumire folosita de tine este corecta, insa titlul topicului ("Win 10") este inacceptabil. Ar fi ca o prescurtare stalcita a denumirii ariei pe care ai postat. Avem un regulament in care se precizeaza cum trebuie sa fie formulat titlul unui topic, iar respectarea lui nu este optionala!
(Doar) de aceasta data voi completa eu titlul, adaugand "allview allbook x".
am inteles imi cer scuze dar am crezut ca nu este nevoie de acest lucru si pe viitor voi scrie ceia ce trebui..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate