Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Indemnizatie crestere copil

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Una e sa pleci în vacanta timp de 7-14 zile, alta e sa fii plecata cu lunile din tara. Personal, nu cred ca pleci în vacanta timp de 1 sau 3 luni. Mai ales în plina pandemie.
Da, ți se poate suspenda plata indemnizației/restituirea sumelor încasate necuvenit. Una dintre condițiile acordării indemnizației este sa locuiești împreună cu copilul, in România.
Totuși, având în vedere faptul ca primești banii în cont, e posibil ca plecarea ta sa treacă neobservata, dar nu ți-aș recomanda sa încerci asta. Te poți trezi ca un vecin "binevoitor" îți pune o vorba "buna" pe undeva.

http://www.drepturil...lecata-din-tara


#20
Codruta07

Codruta07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.10.2020
Buna, am o fetita care a făcut 2 ani pe 28 septembrie 2020. Am avut indemnizatie crestere copil. Când a trebuit sa ma întorc la servici mi-am băgat lichidarea deoarece nu aveam cu cine sa las copilul. Acum am aflat ca sunt însărcinată si ar trebui sa nasc în iunie 2021. Voi beneficia de indemnizatie crestere pentru al doilea copil dacă în ultimii 2 ani anteriori nașterii celui de-al doilea copil am avut venituri doar din indemnizatia primului copil (care depășesc 12 luni)

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Da, vei beneficia, deoarece perioada în care ai fost în CIC și ai primit indemnizația pentru creșterea copilului reprezinta perioada asimilata.


#22
MihaiO90

MihaiO90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2022
Buna! poate sa ma lamureasca cineva cu o intrebare ?
am auzit de o indemnizatie cu fonduri europene de ~14000 eur pt nou nascuti ?
este adevarat?
stie cineva procedura si cerintele pentru a beneficia de aceasta indemnizatie ?

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Asta gogoașă... Nu-i adevărat. Există doar un ajutor pentru mamele cu probleme financiare sau de altă natură (detalii sunt aici) dar e de 2.000 de lei și încă nu știu să se acorde.  Nu am văzut să se fi oficializat normele de aplicare.

Unde ai citit/auzit ce spui?

Edited by althea, 21 November 2022 - 19:21.


#24
MihaiO90

MihaiO90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2022
prima persona care mi-a spus nu am luat-o in seama . am ras :D dar mai tarziu imi spune o a doua persona aceeasi chestie :D si m-a pus pe ganduri . acum vreau sa aflu mai multe

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Succes, ce să zic Posted Image
Credeam că ai citit pe vreun site, eram curioasă care dintre specialiștii în petarde de presă a comis-o de data asta.

Edited by althea, 21 November 2022 - 19:26.


#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Poate e vorba despre ajutorul de 15.000 de lei, ce va fi acordat cuplurilor infertile, pentru programul de fertilizare în vitro, începând cu 5 dec 2022.


#27
Krisztinaklara

Krisztinaklara

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2023
Buna ziua!
Am o nelamurire vis a vis de indemnizatie si concediu de maternitate. Urmeaza sa nasc in martie, as vrea sa lucrez pana la data nasterii si sa imi iau toti cei 126 zile de concediu postnatal. Intrebarea mea ar fi daca dupa cele de 126 zile se va primi retroactiv pe aceasta perioada si indemnizatie de crestere a copilului sau se va primi doar pe perioada de dupa postnatal. Multumesc!

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Indemnizația de CIC se acorda după terminarea celor 126 zile de concediu medical de sarcina și lăuzie, indiferent dacă acesta este fracționat (o parte înainte de naștere, cealaltă după, cu condiția obligatorie ca după naștere sa fie efectuate minim 42 zile calendaristice de concediu medical) sau luat integral după nașterea copilului.
Indemnizația de CIC nu se suprapune peste cea de concediu medical, se acorda după terminarea acestuia.

#29
Cez1008

Cez1008

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2024
Bună ziua! Dacă am lucrat 3 luni în Germania și următoarele 12 în România, pentru indemnizația crestere copil - pot alege perioada de cumul?
Ex: 3 luni Germania,9 luni România

Mulțumesc

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nu, nu se poate. Se iau în calcul veniturile din ultimele 12 luni consecutive, anterioare datei nașterii copilului.
"În ceea ce privește modul de calcul al indemnizației pentru creșterea copilului, acesta se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate de părinte în ultimele 12 luni consecutive din ultimii 2 ani anteriori nașterii copilului."

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate