Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Indemnizatie crestere copil

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Petre-11

Petre-11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2018
Buna seara.daca ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri.trebuie sa aibe mama bebelasului 12 luni lucrate consecutiv in ultimi 2 ani pentru a beneficia de indemnizatia pentru crestere copil?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu, nu-i nevoie sa fie consecutive.

#3
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 Petre-11, on 05 februarie 2019 - 21:48, said:

Buna seara.daca ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri.trebuie sa aibe mama bebelasului 12 luni lucrate consecutiv in ultimi 2 ani pentru a beneficia de indemnizatia pentru crestere copil?
12luni din ultimele 24 de luni.
Atentie totusi sa aibe cel putin 42 zile de concediu medical de lauzie de la data nasterii copilului, in caz contrar se pierde indemnizatia de crestere a copilului.

#4
Petre-11

Petre-11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2018
Adica concediul medical de lauzie se ia dupa nasterea copilului sau cum?

#5
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Daca sotia e angajata, are dreptul la concediu medical prenatal si postnatal (lauzie), in total 126 zile, din care cel putin 42 zile concediu postnatal.

In CIC poate intra cel mai devreme dupa 42 zile de la nasterea copilului.

Daca nu e angajata, poate intra imediat cu data nasterii copilului.

#6
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Întrebarea. Daca viitoarea mamica nu are 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni, poate beneficia de indemnizatie de creștere a copilului?

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu

#8
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Bună ziua. La actualul angajator lucrez din 1 martie 2017. In septembrie si octombrie 2018 am avut intrerupere, precum si dupa 20 februarie pana pe 4 mai 2019. Acum lucrez la același angajator. Pot sa beneficiez de concediu creșterea copil daca soția va naste pe 6 ianuarie 2020?

Edited by madalinmdl1, 12 September 2019 - 16:21.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
e chiar asa de greu de calculat daca in ultimii 2 ani ai avut peste 12 luni lucrate?
din ce spui tu, ai vreo 5 luni lipsa, deci ai lucrat 24-5 = 19, care-i mai mare decat 12.

#10
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Mulțumesc pentru răspuns. Secretara de la munca spunea ca trebuie să am 12 luni neîntrerupte ca sa primesc

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
citeste si tu primele 2 posturi din acest topic.

#12
Iulianmitu

Iulianmitu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2020
Buna seara! Veniturile obtinute online din jocuri de noroc ( pariuri sportive), pe perioada acordarii indemnizatiei are ca si consecinta suspendarea indemnizatiei?
Nu gasesc informatia nicaieri oficial.
Stie careva concret?
Multumesc!

#13
paurash

paurash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2011
Intrebare: Sotia in august 2017 a nascut neintrand in concediu de crestere copil din anumite motive, in 2019 septembrie se angajeaza, in 2020 martie o sa nasca iar. Cum poate intra in concediu fara sa piarda postul? Cei de la munca ziceau sa ii suspende postul ca are doar 6 luni muncite(nici ei nu prea stiu). PS. Nu e vb de indemnizatie copil ca oricum nu beneficiaza.

#14
UncertainId

UncertainId

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.07.2019
O proaspata mamica care indeplineste conditiile pentru indemnizatie, ia si bani pentru concediu
de crestere copil in acelasi timp? Plus alocatie?

Iar in situatia in care nu a fost angajata are drept doar la alocatie de 300 lei pana la 2 ani?

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Indemnizația se acorda părintelui care are dreptul  și îl solicita, pe durata concediului de creștere și îngrijire copil, pana acesta împlinește 1 an și 11 luni. Alocația este un drept al copilului, dar suma o încasează unul dintre părinți (de obicei mama).
Dacă nu a lucrat legal minim 12 luni în ultimii 2 ani înainte de nașterea copilului și nici nu a avut alte venituri/perioade asimilate (șomaj, concediu fără plata, etc), atunci nu beneficiază de aceasta indemnizație, va primi doar copilul alocație în valoare de 300 lei/luna pana la 2 ani și 150 lei/luna pana împlinește 18 ani si/sau finalizează clasa a XII-a.
Dacă mama nu a lucrat cu forme legale în ultimii 2 ani, dar tatăl DA (minim 12 luni) , poate sa solicite el intrarea în concediu de creștere și îngrijire copil, și va primi el indemnizația CIC.


În completare :
https://www.google.c...-legislatie?amp

Edited by corinadaniela, 07 July 2020 - 16:07.


#16
livia4h

livia4h

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.09.2020
Buna ziua,
De la sfarsitul lunii februarie am un PFA de la care nu am avut inca nici un venit, dar am avut somaj tehnic pana la 1 iunie. De pe 15 iunie sunt si angajata. Pana sa deschid PFA-ul, am fost in concediul pentru cresterea copilului. Voi naste in luna aprilie. Am dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului in acest caz?

#17
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Trimiteti un email la 'Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială' din judetul d-voastra sau sunati la directia social la primarie.  In principiu, lunile de CIC se includ in calcul.  Daca in aprilie 2021 aveti 12 luni de venituri impozabile in ultimele 24 de luni (CIC si salariat) atunci, da, aveti dreptul.  Pentru PFA, daca nu a avut venit, nu stiu daca se poate considera.  Plus, PFA-ul trebuie suspendat cand/daca intrati in CIC.

Edited by ascee_ro, 08 September 2020 - 12:54.


#18
Gabriela26

Gabriela26

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2020
Buna ziua.Cineva are idee cat putem pleca din tara,in vacanta,dupa ce mi s a aprobat indemnizatia de crestere copil +alocatia de stat?se poate pleca 30 de zile sau 90?auzisem un zvon cum ca ar fi un nr max de zile (mentionez k am optat pt primirea indemnizatiei in cont)Va multumesc pt eventualele raspunsuri.o zi frumoasa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate