Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Introducere vizuala in mecanica cuantica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p7bzE1E5PMY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Voi ce ati explica diferit pentru incepatori sau ce ati explica in plus?

#2
profil-extrudat

profil-extrudat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 16.01.2019
https://www.amazon.c...m/dp/0465096050
Varianta audiobook

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
De ce apare periodic acest mesaj cu acel filmulet ?

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 andreic, on 05 februarie 2019 - 20:20, said:

De ce apare periodic acest mesaj cu acel filmulet ?
Unde altundeva este momentan?

#5
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Vizual inseamna fara voci sonor vorbitor si povestiri.
Nici formule nu au.

Apare periodic ca s-o fi promovand careva

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 cipri2bau, on 05 februarie 2019 - 21:10, said:

Nici formule nu au.
Ok, ce formule ai adauga si cum le-ai explica?

Ma intereseaza ca amator teoria in acest domeniu deoarece cred ca va modela viitorul tehnologic, si sunt curios si vreau sa ma educ.

Edited by OriginalCopy, 05 February 2019 - 21:21.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 OriginalCopy, on 05 februarie 2019 - 20:39, said:

Unde altundeva este momentan?
Nu stiu daca mai este dar de o gramada de ori e postat, daca nu o mai fi poate e ceva in neregula cu categoria sau subiectul... insa eu am o memorie buna pentru subiecte repetate si il tot gasesc ca pe alea ale aluia cu greutatea in lupta hi hi... Posted Image

Edited by andreic, 05 February 2019 - 21:40.


#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
La mine e prima data cand vad filmuletul. Cand am citit introducere vizuala in mecanica cuantica am crezut ca-i ceva total aiurea, cum sunt multe, dar din contra asta chiar mi-a placut, mai ales cu partea de simulare a evolutiei functiei de unda dupa o colapsare.

#9
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

 OriginalCopy, on 05 februarie 2019 - 21:17, said:

Ma intereseaza ca amator teoria in acest domeniu deoarece cred ca va modela viitorul tehnologic, si sunt curios si vreau sa ma educ.
In ce fel va modela viitorul tehnologic?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 maccip, on 05 februarie 2019 - 23:23, said:

La mine e prima data cand vad filmuletul. Cand am citit introducere vizuala in mecanica cuantica am crezut ca-i ceva total aiurea, cum sunt multe,
Exista chestii mai dezvoltate cate incep cu astea si sunt chiar bine animate/vizualizate:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/diVZIBYww-k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wAsceiIMY2I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xG_YtASz7gY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

 andreic, on 06 februarie 2019 - 22:54, said:

Exista chestii mai dezvoltate cate incep cu astea si sunt chiar bine animate/vizualizate:
Am urmarit seria How Far it is a lui David Butler asta, mi-a placut mult modul de abordare. Rece, fara rahaturi discoveryste.
Am rasfoit si seria how small, unele lucruri le stiu deja, nu mai e nevoie sa ma uit la filmulete. De aia m-a atras mai putin, partea de cosmologie mi-e mult mai putin cunoscuta, de aia filme bune despre cosmologie mi-ar placea sa mai gasesc. Nu am chef sa invat cosmologie, nu ma atrage, dar nu strica sa stii cate una-alta din surse bune de informatie.

Insa nu stiu sa fi vazut vreo animatie cu evolutia functiei de unda dupa colapsare.

Multe animatii prezinta colapsarea functiei de unda intr-o stare pura, ceea ce e total gresit cand vorbim de coordonate. Iar evolutia dupa colapsare, eu personal nu am gasit-o simulata niciunde. E drept, nici n-am cautat-o.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate