Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Garnituri - pot sa le schimb singur?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Multam Digix,  am vazut cum se pun baghetele alea de plastic care inchid sticla;
Ma gandeam  ca ma descurc cu ciocan de cauciuc,  un cutit drept  mare ,  si ceva dalta lata -  odata de desprind un pic bagheta.

#56
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Faci prima dată la părțile fixe, acolo e mai ușor, până te obișnuiești un pic. Trebuie o dăltiță plată foarte ascuțită, de genul celor de dulgherie și se începe cu baghetele cele mai lungi.

Merge și cu cuțit.

Dacă ești îndemânatic, o poți face.

#57
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Merge să pui garnitură fixă în loc de cea de bătaie? A venit un nene la mine la un moment dat care lucrează în domeniu și i-am zis să îmi schimbe garniturile. S-a uitat la ce am acum și a zis că o să îmi pună unele mai groase. Nu știam că există mai groase sau mai subțiri. Termopanele nu sunt puse de el, sunt ceva turcești, nu știu firma.
M-am gândit la garnitura fixă pentru că pare mai groasă decât cea de bătaie iar eu vreau să se etanșeze ca lumea. Acum, deși vechile garnituri sunt încă elastice, bate vântul pe partea cu balamalele. Nenea ăla mă tot amână și nu vreau să intru cu geamul nasol în 2023.
Dacă e imposibil să pun garnitură fixă, există modele mai groase? Vreun link pentru așa ceva? Eu m-am tot uitat și parcă cele de bătaie de la Gealan par mai groase. Cele de la Salamander par ciudate. Nu mă interesează firma ci să fie mai groase.
Mie modelul ăsta mi s-a părut cel mai interesant, nu îmi plac alea cu doar 2 lamele subțiri.
Attached File  garnitura-etansare-termopan-gealan-trocal-aluplast-bataie.jpg   39K   4 downloads

Edited by XrainX, 28 December 2022 - 01:04.


#58
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Parca merge un post asa dupa o portie de racitura si cateva sarmale
La schimbatul garniturii nu prea merge pe placute sau mi se pare aia mai teapana.In teorie ar trebui folosita garnitura desicata profilului.O garnitura prea subtire viciaza etanseitatea.O garnitura prea groasa afecteaza functionalitatea,o mai mare presiune asupra inchiderilor cu consecinta aproape sigura afectarea planeitatii profilului.O forma neadecvata poate favoriza infiltrarea apei.
Daca garniturile sunt inca elastice as recomanda reglarea,calare.Schimbarea garniturii este ultima solutie,pe care o recomand doar in cazul in care e tocita,rupta,smulsa si atunci doar cu inlocuirea cu una dedicata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate