Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Garnituri - pot sa le schimb singur?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
de la soare se arde cauciucul si se intareste.

#38
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Asta nu prea e cauciuc normal.Daca nu ma insel denumirea este EPDM.Am la casa garniturile de la tamplarie de 11 ani si se comporta foarte bine.Si nu e nu stiu ce minunatie de profil.e o saracie de Ramplast

#39
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 06.09.2004
@bogumilandia: posibil sa ai dreptate. Atunci:
1. Care e rolul partii umflate a garniturii daca ea nu intra in contact cu nimic atunci cand geamul e inchis?
2. Raspunsul la ultima mea poza? Cum ridic eu geamul astfel incat sa se poata inchide si partea de sus?
Balamaua arata asa:

Attached Files


Edited by isr2002, 07 February 2019 - 00:25.


#40
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
1.rolul este sa preseze pe ea.nu imi dau seama cum vezi tu ca nu intra in contact cu nimic
2,din cate vad in poza ai un puct de inchidere in partea stanga sus.e posibil sa nu stranga bine acolo.Daca vrei sa ridici fereastra ai doua optiuni
A calarea sticlei dar asta recomand sa fie facuta de un meserias
B.se scoate capacul de pe cercevea de la balamaua de JOS acolo este un imbus de 4.ca sa ridici fereastra strangi surubul.Strangi un sfert de tura faci proba daca oscilobateaza si tot asa

#41
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 06.09.2004

 bogumilandia, on 07 februarie 2019 - 00:40, said:

...nu imi dau seama cum vezi tu ca nu intra in contact cu nimic...
Se vede cu ochiul liber. Incerc maine pe lumina sa fac o poza, daca reusesc.

#42
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 arg, on 06 februarie 2019 - 23:46, said:

de la soare se arde cauciucul si se intareste.
nici nu prea atinge soarele direct acolo. Ale mele au vreo 15 ani si garnitura tot moale este.
Nu am facut reglaje, si nu am uns angrenajele, desi pe armaturi parca scrie ca trebuie unde din cand in cand, poate colegul @bogumilandia ne confirma si aspectul cu ungerea

#43
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Recomandarea producatorului este ca feroneria sa se greseze o data pe an.ideal ar fi sa se faca de 2 ori pe an.ale mele cred ca au vazut o data la 5 ani
Acum discutia e mai ampla..durata de ciata este data si de cat de utilizata este,daca este folosita corect,daca e unsa.sau de pozitionare.una este durata de viata a feronerie pe malul marii in mediu salin alta este la craiova spre exemplu

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@unbrutus
tu crezi ca toti termopanistii folosesc cele mai bune materiale?

#45
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
e clar ca in cazul initiatorului s-au folosit cele mai penale materiale, a spus clar ca e vorba de anvelopare facuta de primarie.

Eu am pus ce era mai bun la momentul ala, Rehau, geam cu argon, rulou exterior de protectie solara, rulor de insecte, ambele geamuri cu oscilobatant (da, da, si bucata aia mare tot cu oscilo, a costat o mica avere)

am insa si un apartament anvelopat, feroneria nu mai stiu daca scrie ceva pe ea sau nu, o sa ma mai uit... deocamdata e acceptabila, au trecut vreo 4-5 ani de la anvelopare.

Ce pot sa zic... nici oscilobatant nu au pus baietii... clar facut totul la cost cat mai mic. Dar nu ploua in casa... deocamdata.
Chiar si asa, dupa anvelopare e o caldura in apartament de stai si cu caldura inchisa... de unde inainte lesinai de frig

Edited by unbrutus, 07 February 2019 - 14:17.


#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
depinde de sector, zona, ciubuc, firma care executa si dorei.

la mine au pus gealan si e acceptabil,
dar au fost cazuri la reabilitari in care rama metalica puneau bucatele doar in zona balamalelor...

dar cand vine patronahce si vrea sa se imbogateasca punand doar un surub in loc de doua... si ala infipt repede cu ciocanu sa iasa norma de timp...

Edited by arg, 07 February 2019 - 15:59.


#47
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
La isr nu se poate vorbi de o lucrare slab calitativ.Gealan este?Este.Feronerie Roto este?este.Deci nu e chiar penal.E posibil la montaj sa fi aparut probleme
Si eu inca cred ca se poate rezolva cu un reglaj

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa zicem ca o hartie trebuie se simta la mana ca atinge garnitura dar sa poata intra usor intre garnitura si toc.
eu asa le-am reglat si nu am avut probleme.

Edited by arg, 07 February 2019 - 16:37.


#49
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007

 isr2002, on 07 februarie 2019 - 00:23, said:

@bogumilandia: posibil sa ai dreptate. Atunci:
1. Care e rolul partii umflate a garniturii daca ea nu intra in contact cu nimic atunci cand geamul e inchis?
2. Raspunsul la ultima mea poza? Cum ridic eu geamul astfel incat sa se poata inchide si partea de sus?
Balamaua arata asa:
pentru a ridica geamul se face de la balamaua de jos ,ai nevoie de un imbus de 4 ridici protectia si pe vertical in  se vede une sa bagi imbusu

#50
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 06.09.2004

 bogumilandia, on 07 februarie 2019 - 00:40, said:

...
B.se scoate capacul de pe cercevea de la balamaua de JOS acolo este un imbus de 4.ca sa ridici fereastra strangi surubul.Strangi un sfert de tura faci proba daca oscilobateaza si tot asa

 codroot67, on 07 februarie 2019 - 19:01, said:

pentru a ridica geamul se face de la balamaua de jos ,ai nevoie de un imbus de 4 ridici protectia si pe vertical in  se vede une sa bagi imbusu
Am facut poza (de jos in sus). Nu vad niciun inbus.

Attached Files



#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
imbusul e desupra

[ https://2.bp.blogspot.com/--4PhPQtBmgI/WIByfeJIuII/AAAAAAAAB2g/dTsZFhJmbVEaBL939rAgZOKZNmcqIaJWwCLcB/s1600/balama-fara-capace.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 10 February 2019 - 14:44.


#52
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 06.09.2004
Nu este. Sunt doar cele in parti pentru reglaj stanga-dreapta.
Pe deasupra nu prea reusesc sa vad, am bagat imbus dar nu se "agata" de nimic.
LE: gata, am gasit, era locasul umplut cu var/tencuiala.

Attached Files


Edited by isr2002, 10 February 2019 - 15:19.


#53
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Ajutor plz de la care va pricepeti. Se da urmatoarea situatie din poza : la un balcon inchis avem cheder 1 (a fost schimbat, se prezinta bine)  si  cheder 2 muci/ars/crapat/faramitat,  e cam asa peste tot, pe toata fatada care sta mai mult in soare...

Chederul 1 e accesibil dar nu face obiectul interventiei, dar pt a avea acces la chederul 2 trebuie scoasa baghetele si geamul.

Intrebare on-topic:  1  si 2 in principiu  sunt de acelasi tip ?  sau sunt garnituri dedicate, cu caracteristici/prinderi diferite?  Se poate inlocui usor garnitura 2 ?

#54
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Nu e la fel. Se poate înlocui, dacă se dă sticla jos. Nu te-aș sfătui să faci operațiunea singur, trebuie ceva scule mai speciale, gen dăltiță/Don Carlos și lopățică de calare. Dacă nu ai aceste scule, se poate improviza ceva cu o cale/pene și dăltiță pentru dulgherie. Dar e mai delicat dacă nu ai făcut niciodată, riști să spargi geamul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate