Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Router 4G preferabil cu VoIP inclus

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
salutam.

avand in vedere vremea care a fost pe la noi nu cu mult timp in urma, pe langa cracile rupte sau copacii pusi
pe de-a-ntregu' la pamant, gheata n-a ocolit nici firele sau cablurile diversilor. copacii si cracile s-au rezolvat
cu drujbele, iar de firele si cablurile de care vorbeam, unde a fost cazul si le-a rezolvat fiecare din furnizorii ce
au fost afectati...numai dobitocii de la Telekom, care erau singurii prezenti intr-o zona din tara asta, au decis ei
asa ca mai bine isi baga picioarele, de parca nu si le bagasera suficient pana la momentul de fata. asa ca in
loc sa repare si sa repuna servicii in functiune, au hotarat sa dezafecteze reteaua, sa rezilieze contractele si
sa palarevedere. nu tu alternativa, nu tu hai sa punem dracului o fibra optica, nu tu nimic. ne luam jucariile,
strangem ce mai e de strans (cuprul, ca na, doar ei l-au adus si montat, nu Ceasca), cine vrea tv prin satelit
bine, cine nu, hasta la windows vista.

trecand peste cretinatatea lor absoluta (nu incercati sa ma convingeti ca n-ar fi asa, ca va asigur ca nu vreti sa),
am nevoie de ajutor, deoarece problema ma cam depaseste in unele aspecte. imi trebuie niste CPE-uri capabile
sa paseze traficul VoIP peste reteaua mobila, oricare ar fi ea, si sa nu se ia la bataie cu NAT-urile din reteaua
provider-ului. stiu de SIP ALG, stiu ca VoIP-ul e o panseluta sensibila cand vine vorba de NAT, stiu ca ar fi dragut
un VPN sau ceva de keep alive la conexiune (eventual STUN), etc.

ce echipamente d-astea stiti pe care nu le doare capu' sa se descurce ele cu tot? din cate am mai sapat si eu,
pare-se ca unul dintre ele ar fi Huawei E5172 si (din auzite) B315, insa acesta din urma nu e sigur.

am deja 6 bucati de B310, pentru situatiile in care am putut muta vocea pe numar mobil, insa mai am nevoie de
doua bucati de (preferabil) router-e care sa fie capabile de VoIP a la carte, ori de alt pont despre cum pot face
ca trei numere sa ramana fixe. portate catre un provider VoIP, dar exclus schimbarea numarului. daca se poate
tine conexiunea peste retea de internet 4G fara drop-uri, pot utiliza fie SPA-uri de la Cisco, fie H368-uri de la ZTE.
alte alternative nu am, decat ori asa, ori 400 si ceva de metri de FO ingropata si conectata la reteaua TC CFR prin
bunavointa cuiva de acolo...dar costurile cu fibra si cu ingropatul sunt considerabile, asa ca nici macar nu le iau
in calcul drept varianta.

so, any ideas?

(topicul este destinat ajutarii unei cunostinte. daca este nevoie de lamuriri suplimentare, o sa fie nevoie sa intreb mai
departe la randul meu, deci raspunsurile s-ar putea sa vina cu intarziere)
.


LE: probabil ar fi de luat in calcul si portarea numerelor respective catre un operator mobil, acu' mi-a picat fisa. pana vad
daca s-ar putea pune in aplicare treaba asta, topicul ramane valabil.

Edited by dygey, 05 February 2019 - 16:26.


#2
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Suparat esti nene. Stai asa ca nu inteleg, vrei sa spui ca Telekom a reziliat unilateral contractele pentru ca nu a mai putut pune pe picioare reteaua dupa ploaia cu gheata si copacii cazuti?

#3
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
ai PM de la mine

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Varianta cu 2 routere nu e buna?
Unul care stie 4G iar celalalt pentru voip?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, dar internetul acum de unde il iei, vrei sa vina tot prin acelasi B310 si internetul si vocea?

In caz că vrei sa portezi numarul într-o retea mobilă trebuie sa ti cont ca atunci cand ai trafic de voce vei face fallback la 3G. Cred ca solutia cu portatul ar fi mai fiabilă, mai ales daca in zonă e greu cu o linie de internet fix, dar recomandat ar fi sa folosesti un modem dedicat pentru voce/date.

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postalexa32, on 05 februarie 2019 - 17:48, said:

Varianta cu 2 routere nu e buna?
Unul care stie 4G iar celalalt pentru voip?
La asta m-am gandit si eu prima data, am testat o combinatie de B560 si H368.
Initial a mers, dar daca nu se face trafic VoIP o perioada, pica. Daca incerci sa
apelezi un numar, apare ca suna, insa suna numai in centrala, la telefon nu mai
ajunge apelul. Valabil si invers, daca incerci sa initiezi un apel, uneori merge (cu
intarziere considerabila) si alteori nu.

O sa incerc maine varianta cu B310 si SPA122, poate nu mai face nazuri.

View Postaddelin, on 05 februarie 2019 - 19:37, said:

Ok, dar internetul acum de unde il iei, vrei sa vina tot prin acelasi B310 si internetul si vocea?

In caz că vrei sa portezi numarul într-o retea mobilă trebuie sa ti cont ca atunci cand ai trafic de voce vei face fallback la 3G.
Internetul este luat numai din retele mobile, Vodafone si Telekom pentru ca au cantitati
mari de date. Ideal ar fi in cazul numerelor fixe sa vina internetul prin B310 si de voce sa
se ocupe ori SPA122, ori ZTE H368.

De asta cu fallback-ul uitasem, insa oricum nu-mi ajung B310-urile si mai am nevoie de
2 sau 3 routere si ma gandeam la ZTE MF253 sau chiar MF286, astea stiind si VoLTE.

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
varianta B310+SPA122 da si asta rateuri, indiferent de setari, testat pe
ORO si VDF. asta asa, in caz ca o mai interesa pe cineva, vreodata.

in momentul de fata am la test varianta stick+router 4G si ZTE H368. de
mers, ce sa zic...merge, fara figuri de genul drop daca nu se face trafic,
insa ceva-ceva tot (nu) face, mai exact la apelurile de plecare: sunetul de
apel (nu tonul) nu se aude. adica ridici telefonul, ai ton, formezi numarul
si apoi liniste totala. nu stii daca suna sau nu, doar daca raspunde cel
apelat abia atunci mai ai sunet. mai sapam, ca vad ca p-aci e criza de idei.


LE: pare-se ca unii recomanda dezactivarea SIP ALG. testat si de mine,
uneori da rezultate, insa habar n-am de ce.

Edited by dygey, 08 February 2019 - 11:34.


#8
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postdygey, on 08 februarie 2019 - 11:32, said:

varianta B310+SPA122 da si asta rateuri, indiferent de setari, testat pe
ORO si VDF. asta asa, in caz ca o mai interesa pe cineva, vreodata.

in momentul de fata am la test varianta stick+router 4G si ZTE H368. de
mers, ce sa zic...merge, fara figuri de genul drop daca nu se face trafic,
insa ceva-ceva tot (nu) face, mai exact la apelurile de plecare: sunetul de
apel (nu tonul) nu se aude. adica ridici telefonul, ai ton, formezi numarul
si apoi liniste totala. nu stii daca suna sau nu, doar daca raspunde cel
apelat abia atunci mai ai sunet. mai sapam, ca vad ca p-aci e criza de idei.


LE: pare-se ca unii recomanda dezactivarea SIP ALG. testat si de mine,
uneori da rezultate, insa habar n-am de ce.

Am folosit eu, zi de zi, varianta SPA112 si B310, fara probleme. Trebuie doar sa ai grija sa fie adaugat portul SIP, probabil 5060, in lista de servicii care nu trebuie filtrate. In cazul in care conexiunea 4G este decenta, ar trebui sa functioneze telefonia fara probleme.

#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
varianta castigatoare a fost pana la urma combinatia B560 + H368, cu B560 setat basic (profilul de dial-up si atat) si
H368 cu optiunea de "check link activity" setata la fiecare 20 de secunde. asta in caz ca o mai cauta careva vreodata
ceva similar.

treaba pentru care deschisesem topicul a fost rezolvata pana la urma prin conectarea la reteaua TCCFR, care a oferit
gratuit lucrarea de bransare si un pret extrem de bun pentru cei care au dorit sa fie conectati la internet. stalpii si fibra
au venit de la primarie, echipamentele de routare au fost donatia unei firme de IT, CPE-urile au fost oferite la pret de
achizitie de catre o alta firma, iar un provider de telefonie VoIP foarte cunoscut a venit si el cu o oferta dedicata situatiei
si telefoane fixe cordless oferite cadou. deja vin cereri de conectare si din partea altor locuitori din zona respectiva...

concluzia generala? multa...apreciere lu' Telekom...

Edited by dygey, 21 February 2019 - 14:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate