Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Montare CISS Canon MX525

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Salutări

Are cineva instalat sau a instalat la altcineva un sistem CISS pe un multifuncțional Canon MX525? Am cumpărat un astfel de sistem și, înainte să mă apuc de decupat, găurit, etc..., mi-ar prinde bine niște sugestii de instalare, evident vizuale! Posted Image
N-am găsit niciun tutorial video pentru modelul ăsta de imprimantă, celelalte sunt destul de diferite, iar instrucțiunile venite cu CISS-ul, sunt doar pentru pregătirea cartușelor! Posted Image

Mulțumesc anticipat celor care mă pot ajuta.

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu se găurește nimic.

Scoți cartușele le pui pe cele din sistemul CISS așezi frumos furtunașele.
Cât de complex să fie.

uite ceva asemănător...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zW60NL-gSn8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce nu ai luat cu tot cu sistem de la început ?

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Cartusele monobloc PG si CL nu se preteaza pentru ciss.
Ai nevoie de print head separat si cartuse separat pentru functionare optima , vei intampina mari probleme la aerisire si prindere de aer pe furtune = chin.
Cele mai bune pentru ciss sunt Epson , au cap piezo ce rezista la temperaturi mari, se distruge greu dar se infunda repede .
La ciss ai nevoie de volum, minim la 4 zile un print color , pentru casa nu renteaza .

#4
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Multifuncţionalul e folosit la un birou şi a fost cumpărat mai demult, în principal pentru scanerul cu ADF, ocazional pentru imprimări. Partea de imprimare poate fi folosită chiar zilnic pentru diverse chestii color.

View Postwaterman, on 05 februarie 2019 - 09:44, said:

Nu se găurește nimic.

Scoți cartușele le pui pe cele din sistemul CISS așezi frumos furtunașele.
Cât de complex să fie.

uite ceva asemănător...

De ce nu ai luat cu tot cu sistem de la început ?
Dacă te uitai bine la modelul de imprimantă, înţelegeai dilema mea! Imprimanta se închide etanş, furtunaşele n-au pe unde să iasă, accesul la cartuşe se face din faţă, nu pe sus, trebuie făcut un artificiu. De asemenea, tutorialul trimis de tine e la fel de inutil ca şi celelalte vizionate de mine.
Întrebarea mea iniţială era pentru cineva care s-a complicat deja cu un astfel de ansamblu.

Idpe, mi-am dat seama că nu prea se pretează, am instalat acasă un CISS pe Epsonul meu DX9400F, cu cartuşe autoresetabile, dar m-am gândit să încerc şi la asta, parcă e păcat să nu o folosesc, scoate poze destul de bine! Ca să nu mai spun de documente color, cărţi de vizită, etc., etc. Şi la 119 lei sistemul cu tot cu 400 ml cerneală...

Edited by cristiantel, 05 February 2019 - 10:18.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Am fost mai demult tentat si eu sa pun un kit CISS pe un Epson SX230, dar m-am lasat pagubas.
Si daca ai reusi sa-l instalezi fara probleme, cu timpul se umple mai repede buretele de waste ink (1 data sau de 2 ori se poate goli si curata, dar la unele imprimante pe urma se blocheaza un counter si poti arunca imprimanta la gunoi), furtunasele cedeaza cu timpul de la imbatranirea cauciucului si miscarea continua, si in primul rand trebuie sa le montezi la perfectie si sa le prinzi de interiorul imprimantei astfel incat sa nu iasa din cartus cand printeaza si nici sa nu se agate in timpul miscarii cartuselor.

Iesi doar putin mai scump cu cartuse neoriginale, eventual de capacitate mai mare.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ciss ul nu e pentru acasă să listezi pozele din concediu pe hârtie.

119 lei aruncați.

#7
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005

View PostHider141, on 05 februarie 2019 - 10:46, said:

si in primul rand trebuie sa le montezi la perfectie si sa le prinzi de interiorul imprimantei astfel incat sa nu iasa din cartus cand printeaza si nici sa nu se agate in timpul miscarii cartuselor.
Asta e problema mea principală, spațiul de desfășurare interior la modelul ăsta e destul de restrictiv...
Cred că mă mai gândesc, poate optez pentru simpla reîncărcare. Cartușele compatibile merg sau nu merg, am luat versiunile XL și doar pe cel negru am reușit să-l păcălesc, după o resetare hard a imprimantei. Cel color n-a vrut să meargă sub nicio formă, a trebuit să iau unul original.
CISS-ul pot să-l instalez la imprimanta unui prieten, mai permisivă!

View Postwaterman, on 05 februarie 2019 - 11:05, said:

Ciss ul nu e pentru acasă să listezi pozele din concediu pe hârtie.

119 lei aruncați.
Nu înțeleg afirmația ta, deduc că n-ai citit ce-am postat, nici despre faptul că e pentru un birou, nici pentru ce urma să fie folosit...

Mulțumesc pentru răspunsuri, oricum!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate