Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Solutii eficiente ANTI ACNEE

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salut. In acest topic, va voi spune cum am scapat eu de acnee, schimbandu-mi stilul de viata. Mi s-a recomandat initial Roaccutane, dar datorita efectelor adverse, NU am luat niciodata acel medicament. Nu spun ca va functiona si in cazul vostru neaparat, dar pe mine m-a ajutat enorm.
Din start, vreau sa va spun ca am tenul gras.
Important e sa va schimbati si mentalitatea si sa incercati sa ganditi cat mai pozitiv si sa fiti cat mai relaxati!!

La acnee sau pentru evitarea cosurilor in general, recomand schimbarea stilului de viata:
-Fara prajeli in ulei
-Limitarea sarii in mancare
-Fara lactate, unt, margarina, oua
-Fara gluten(fara paine, cereale, produse de patiserie)
-Fara sucuri(doar apa, minim 2 litri pe zi)
-Fara zahar rafinat
-Minim 8 ore de somn pe zi
-Fructoza cu limita(anumite fructe pot indirect provoca acneea, datorita continutului ridicat de fructoza din ele)
-Fara fumat, fara alcool
-A se evita nucile, sunt factor alergen
-Fara stres
-Lenjeria patului schimbata minim 1 data pe saptamana
-Fara dulciuri, ciocolata
-Solutii antiacneice adecvate-creme(exemplu Zynerit, Isotrexin, Skinoren)
-Vitamine:Vitamina A, Zinc, Vitamina D3, Vitamina E, Omega 3, Seleniu, Vitamina C.
Teoretic, e ideala o alimentatie bazata pe legume,fructe(inafara de cele cu indice glicemic mare gen banane, struguri, citrice) leguminoase si carne (vita, pui, peste, fara porc!)
-Practicarea unui sport: minim 30 minute sau o ora pe zi, pune organismul si circulatia in functiune!

Eu unul fac toate de mai sus, si fata de acum cativa ani cand aveam fata plina de cosuri, acum am 98% fata curata!!

Edited by MembruAnonim, 04 February 2019 - 20:33.


#2
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Cum am scapat eu de acnee ? Am citit intamplator pe 9Gag ca ar trebui sa-ti pui pe perna pe care dormi un prosop si sa-l schimbi odata la 1-2 nopti.

Am facut asta si in timp scurt eruptiile au scazut drastic (n-am avut acnee d-aia nasoala). Si acum fac treaba cu prosopul si il schimb odata la 2 nopti. E mai comod decat sa dorm cu fata direct pe perna.

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Mie mi-a zis un om batran sa mai reduc din hormonii aia...

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 MembruAnonim, on 04 februarie 2019 - 20:31, said:

La acnee sau pentru evitarea cosurilor in general, recomand schimbarea stilului de viata:
-Fara
-Limitarea
-Fara
-Fara
-Fara
....
Nu văd nimic aici legat de sex. Intră şi ăla aici, la "fără"? Posted Image

Edited by Peter Blood, 04 February 2019 - 21:05.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Poti sa faci sex si nu mai ai deloc Posted Image  (serios vb)


Si la ce rost sa mai traiesti daca renunti la absolut tot pentru niste cosuri ? Tu ti-ai schimbat stilul de viata, insa ai devenit ca un fel de sclav cu propriul tau corp. Si eu aveam pe frunte cand eram in generala, insa s-au dus cu anii Posted Image

#6
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Acutan, 1 an intreg.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 04 februarie 2019 - 20:31, said:

Salut. In acest topic, va voi spune cum am scapat eu de acnee, schimbandu-mi stilul de viata. Mi s-a recomandat initial Roaccutane, dar datorita efectelor adverse, NU am luat niciodata acel medicament. Nu spun ca va functiona si in cazul vostru neaparat, dar pe mine m-a ajutat enorm.
Din start, vreau sa va spun ca am tenul gras.
Important e sa va schimbati si mentalitatea si sa incercati sa ganditi cat mai pozitiv si sa fiti cat mai relaxati!!

La acnee sau pentru evitarea cosurilor in general, recomand schimbarea stilului de viata:

Eu unul fac toate de mai sus, si fata de acum cativa ani cand aveam fata plina de cosuri, acum am 98% fata curata!!

Ai uitat 2 lucruri foarte importante:
- baut de 3x mai multa apa decat in mod obisnuit
- spalat fata doar cu apa, fara niciun fel de sapun sau alte produse de igiena, astfel incat porii sa se desfunde liber

Relativ recent s-a descoperit ca pielea fetei, spalata doar cu apa si lasata libera de chimicale care mai rau infunda porii, are un sistem propriu de vindecare impotriva cosurilor. Nu se vorbeste prea mult despre asta pentru ca industria are o carutza de produse de vanzare pentru igiena fetzei.

Edited by rosix, 04 February 2019 - 22:27.


#8
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
inlocuind masturbarea cu sexul poate fi un bun inceput.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 MembruAnonim, on 04 februarie 2019 - 20:31, said:

Mi s-a recomandat initial Roaccutane, dar datorita efectelor adverse, NU am luat niciodata acel medicament.
stai asa, tu ai avut efecte adverse fara sa iei medicamentul?   :lol:

#10
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Ca sa faci sex, tre'sa scapi de acnee inainte. Exclus curve.

[ https://static.acne.org/ipb_uploads/gallery_84976_12830_13202.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am citit despre efectele adverse, in prospect.
De ce sa speli fata doar cu apa? Eu folosesc sapun. La ten gras fara sapun?

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 05 februarie 2019 - 06:30, said:

Am citit despre efectele adverse, in prospect.
De ce sa speli fata doar cu apa? Eu folosesc sapun. La ten gras fara sapun?

Pentru ca orice produs chimic infunda porii iar asta e cauza NO 1 in acnee.
Ideea ar fi sa bei foarte multa apa, sa faci sport si transpiratia sa faca detoxifierea natural prin pori curati, la nivelul fetzei. Incearca 1-2 luni si te vei convinge.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Doar cu apa rece? Ma spal de doua ori pe zi cu sapun cu neem si turmeric de la Himalaya(fara reclama). Daca renunt la sapun, oare nu se ingrasa tenul mai rau? Sau asa se diminueaza productia de sebum, daca ma spal doar cu apa rece pe fata? (fara sapun)

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Ai scris cam multe reguli, adevarul este ca fiecare trebuie sa fie atent la ce ii provoaca acnee, de exemplu eu stiu exact ce imi provoaca acnee si nu mananc acel lucru, si nu e vorba de toata lista pe care initiatorul a insirat-o:
La mine de exemplu exista cateva lucruri care sigur fac sa imi apara cosuri pe fata:
- ciocolata cu lapte
- alimente iuti sau cu gust intens (ceapa, usturoi, prea dulce, prea sarat)
- orice lucru murdar/statut/neaeresit in contact cu fata sau chiar cu corpul(maini murdare, fete de perne, lenjerii, haine), de aceea trebuie ca totul sa fie curat in jurul tau.
- atingerea/frecarea mecanica puternica pe fata cu diverse, cu sapun, curatarea excesiva a fetei cu lucruri care elimina sebumul, fapt care determina secretarea a si mai mult sebum, fapt care duce la si mai multi pori infundati, daca ai de gand sa speli fata excesiv trebuie sa o dai cu ceva care dizolva sebuumul (acid salicilic) .
- nespalarea capului la minim 3-4 zile pentru cei cu parul scurt (parul lung se spala mai des), fiindca parul e cel mai apropiat loc de fata, unde se pot dezvolta usor bacterii care migreaza pe fata, daca ai matreata si te mananca parul, well e un univers de bacterii si fungii care vor ajunge pe fata, eu folosesc ceva de la syoss antigrease cu zinc din ala care te ustura, dau usor si pe fata dar doar la 3 zile, nu in fiecare zi.

 vidiandrei, on 04 februarie 2019 - 20:50, said:

Cum am scapat eu de acnee ? Am citit intamplator pe 9Gag ca ar trebui sa-ti pui pe perna pe care dormi un prosop si sa-l schimbi odata la 1-2 nopti.

Am facut asta si in timp scurt eruptiile au scazut drastic (n-am avut acnee d-aia nasoala). Si acum fac treaba cu prosopul si il schimb odata la 2 nopti. E mai comod decat sa dorm cu fata direct pe perna.
O idee foarte buna, nici nu ma gandisem la asta. Sau sa dormi doar cu capul in sus, ca sa nu risti sa infectezi fata. As plusa putin si as spala prosoapele alea doar la 90 grade, si fata  de perna si cearceaful sa fie curate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate