Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

RMN genunchi

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018
Salut. Am de ceva timp probleme cu genunchii si am fost saptamana trecuta la un consult reumatologie si medicul mi a dat un tratament si sa fac un rmn. De curiozitate, se poate face asa ceva pe baza asigurarii CNAS? La consult am fost prin asigurare privata, doar ca e un pahcet saracacios si nu am rmn pe pachet. Sunt constient ca va trebui sa mi l platesc eu. Am si clasica asigurare la stat, doar ca stiu ca, in caz ca se fac astfel de proceduri, sunt liste cu luni de asteptare. Se face la stat asa ceva? Si unde pot face in Bucuresti, undeva ok, un rmn genunchi bilateral la un pret ok? Si ar fi in regula daca fac procedura intr o clinica diferita de cea in care este doctorul la care voi merge pentru interpretare?

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Se face cu asigurarea, dar asa cum ai zis, probabil stai la coada.

#3
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Eu am facut prin CNAS dar cu coplata adica am platit vreo 200 lei. Am auzit si de oameni care nu au mai platit nimic dar nu stiu sa iti spun de ce.
Poti sa faci RMN oriunde, primesti un CD pe care il duci la medicul tau.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Veste buna
DA - se poate face RMN pe baza asigurarii CNAS

Veste prosta
Este cu programare. Eu m-am dus in Martie si m-au programat in ... Octombrie

M-am lasat pagubas. Am rezolvat-o la privat

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
pai ti-ai cam dat singur raspunsul. la stat poti face rmn, dar lista de asteptare este de ordinul lunilor.
la particular iti poti face mult mai rapid, dar pe bani. nu cred ca medicul se va simti deranjat de faptul ca ai facut rmn la clinica X. important este sa-ti puna un diagnostic, pe baza rmn-ului.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu am prins o ofeta gratis...

#7
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
La Sanador poti face in baza CNAS si nu dureaza mai mult de 1 luna programarea. Am facut acum 2 ani

#8
Marianmt2

Marianmt2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2018
Fiind rmn bilateral asta inseamna ca ar trebui sa platesc undeva la 1000 de lei, avand in vedere ca cel simplu e in jur de 500?

#9
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
mai bine apuca-te si da telefoane decat sa intrebi preturi pe aici

#10
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Mai acum ceva timp (5 ani) am facut RMN (la cap), cu asigurare, fara sa platesc nimic. M-au trimis la un centru privat. Asigurarea era de stat, in Romania.

#11
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am facut de 2 ori la Academica (pe langa Romana daca nu ma insel) prin CNAS, n-am platit nimic, prima saptamana fara substanta, a doua oara cu substanta. Programarea a fost in maxim 3 zile.... poate erau mai liberi... A doua oara imi venea sa nu ma mai duc pentru ca mi-a "băngănit" capul cel putin o ora (RMN se face cu niste zgomote puternice, asta e tot ce "simti"). Am primit rezultatul pe hartie dar si pe CD cu zeci de poze.
Iar mama parca a facut la Alfa langa Piata Sudului, tot gratuit.

Edited by FeDaYin, 06 February 2019 - 07:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate