Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Un nou motiv pentru care piata crypto ar trebui reglementata

  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Sunt mai multi care au rabdare si castiga, in cele din urma (la mine s-a intamplat asta dupa aproape un an de asteptare). Secretul este sa nu vinzi in pierdere - lasi suma blocata acolo ani de zile, daca este cazul.
Au fost multe ore la inceput, intr-adevar... ma refer in special la perioada aia mai dificila, cand inca nu se stia pana la ce adancime ''se sapa groapa''
Prin februarie, imediat dupa ce a inceput perioada de acumulare, am stat mult mai relaxat... ma uit la preturi si acum dar nu stau non-stop pe subiect.
Bafta tuturor!

Edited by rz, 15 July 2019 - 09:58.


#20
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Postbaser, on 15 iulie 2019 - 09:13, said:

esti o exceptie, bravo, esti pe plus, insa trebuie sa calculezi si costul de oportunitate...

adica cate mii de ore ai stat si ai consumat urmarind preturile crypto, toate orele alea costa foarte mult si nu se vor mai intoarce nicicand
Not really. Toti pe care ii stiu ca au investit in crypto si s-au tinut de treaba (aka au studiat piata, au invatat trading, au citit sute de articole, etc.) au facut bani frumosi, exceptia fiind cei care au cumparat cand era sus fara sa se informeze, si apoi au lasat balta tot cand au vazut ca scade. Dar chiar si ei puteau fi pe profit acum daca facea DCA (dollar cost average). Cu orele daca as sta sa calculez cred ca in ultimii doi ani am scos un profit/ora cel putin dublu fata de cat castig la job, bineinteles cu perioade foarte bune dar si perioade slabe, ceea ce mi-a asigurat 100% independenta financiara in 2018, cand am si renuntat la job, lucrand zero ore tot anul in afara de ceva trading pe telefon/laptop/pc.

#21
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Crypto este vechea Elvetie care depozita banii la gramada, si buni si rai, si ai mafiei si ai nazistilor, fara numar, problema nu este data de faptul ca va slabi dolarul sau alte monede, prostii, ar trebui prea multa inteligenta umana pentru asta, dar din pacate nu prea avem, problema guvernelor este faptul ca nu pot pune gura pe mierea aia, si le arde buza aia lacoma, in rest toate bune

#22
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
crypto e ca firmele care iti promiteau rezolvarea "virusului anului Y2K" si cereau milioane de dolari pentru asta

apoi ne-am dat toti seama ca nu e nevoie deloc de asta si nu au mai valorat nimic

Edited by baser, 21 July 2019 - 20:00.


#23
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Dar cripto bitcoaiele sunt moneda viitorului...

#24
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postbaser, on 15 iulie 2019 - 09:13, said:

esti o exceptie, bravo, esti pe plus, insa trebuie sa calculezi si costul de oportunitate...

adica cate mii de ore ai stat si ai consumat urmarind preturile crypto, toate orele alea costa foarte mult si nu se vor mai intoarce nicicand

Pe termen lung suntem fuched cu totii...

#25
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
nu cred nicicum ca bitcoinul sau orice alt crypto este moneda viitorului deoarece urmatoarele:

- costa 20 - 30 $ per tranzactie. absurd de mult.

- tranzactiile sunt publice, niciun fel de anonimitate

- cand iti faci cont la exchange trebuie sa faci video livestream cu selfiecamera, sa iti dai grupa de sange si analizele de urina, si copii dupa toate documentele tale. extrem de nepractic birocratic si o poarta pentru milioane de furturi de identitate

- extrem de nesigur. peste 40% din userii crypto au fost hackuiti la un moment dat

- tranzactiile nu sunt instant. pai la revolut care il folosesc de 2 ani sunt instant. la crypto gen bitcoin tranzactiile nu sunt instant. patetic

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,477
  • Înscris: 13.03.2005
La Revolut sunt instant tranzacțiile pentru că tu tranzacționezi valori ale criptomonedelor nu criptomonede in sine. De aceea nu poți încărca din exterior criptomonede și nici nu poți scoate către un portofel electronic criptomonedele cumpărate în Revolut.

#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,160
  • Înscris: 05.05.2003
Se numesc CFD-uri (contracte pentru diferența) iar Revolut este ca un broker/intermediar între tine și exchange-ul partener.
Este soluția ideală pentru cei care nu vor să se complice cu exchange-urile și pentru cei care nu au timp de trading zilnic sau săptămânal. Deși am și portofele crypto, am preferat să țin majoritatea banilor in Revolut.



#28
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Atac cibernetic asupra unui trader japonez de criptomonede. Prejudiciu de 32 de milioane de dolari
de Redactia HotNews.ro
Vineri, 12 iulie 2019, 11:17 Actualitate | Internaţional

https://www.hotnews....oane-dolari.htm

#29
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

View Postbaser, on 21 iulie 2019 - 20:35, said:

nu cred nicicum ca bitcoinul sau orice alt crypto este moneda viitorului deoarece urmatoarele:

- costa 20 - 30 $ per tranzactie. absurd de mult.

- tranzactiile sunt publice, niciun fel de anonimitate

- cand iti faci cont la exchange trebuie sa faci video livestream cu selfiecamera, sa iti dai grupa de sange si analizele de urina, si copii dupa toate documentele tale. extrem de nepractic birocratic si o poarta pentru milioane de furturi de identitate

- extrem de nesigur. peste 40% din userii crypto au fost hackuiti la un moment dat

- tranzactiile nu sunt instant. pai la revolut care il folosesc de 2 ani sunt instant. la crypto gen bitcoin tranzactiile nu sunt instant. patetic

1. Fals, aici ai costurile actualizate in timp real: https://bitcoinfees.info/
Next Block Fee: fee to have your transaction mined on the next block (10 minutes). $1.11
Blocks Fee: fee to have your transaction mined within three blocks (30 minutes). $0.90
Blocks Fee: fee to have your transaction mined within six blocks (1 hour). $0.05
Si aici vorbim doar despre bitcoin, sunt sute de cryptomonede la care transferul costa sub un cent.

2. Tranzactiile sunt publice, dar poti sa-ti faci oricand un wallet nou, sa cumperi bitcoin pe el si nimeni nu poate demonstra ca tu il detii. Mai avem si Monero cu tranzactii anonime by default, mai nou avem Grin cu MimbleWimble, deci pe partea de privacy stam din ce in ce mai bine.

3. Sunt destule exchange-uri unde nu trebuie sa-ti faci niciun selfie sau sa oferi date de identificare. Numai eu am cont pe vreo 6-7 d-astea.

4. Este o tehnologie noua care permite transfer de valoare rapid si anonim, este normal sa fie multe hack-uri. Internetul la inceput a fost foarte easy to hack, si inca apar virusi pe banda rulanta, so...

5. Mere si pere. Tu compari sistemul bancar bazat pe carduri si aparut in anii ~60 cu o tehnologie noua, aparuta peste noapte comparativ cu sistemele bancare.  In plus, nu are in spate sustinerea guvernelor/ bancilor care sa-i asigure fonduri nelimitate pentru inovatie. Also, iar te raportezi la bitcoin cand vorbesti de viteza tranzactiei. Sunt zeci/ sute de cryptomonede cu transfer foarte rapid, de sub 1-2 minute.

Edited by rola_ocb, 22 July 2019 - 10:30.


#30
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Baser rulz, rola fails

#31
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Cum mai e cu sarakia, tot pe wi-fi-ul vecinilor stai? Posted Image Daca ai zero argumente si esti pe langa, sa moara capra vecinului macar...

#32
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Fails again

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate