Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

software anti ghosting

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am  un android tv vision touch attv and32 care are efect de ghosting cand vad filme mai vechi pe canale non HD ....exista vreun software pe care as  putea sa  il pun ca sa  reduca efectul de  ghosting?

de fapt cred ca la asta ma refer
https://en.wikipedia...lay_motion_blur
motion blur

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Exista. Schimbi tv-ul cu unul cu panou de 100/120Hz minim.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Dacă n-are el în meniu setări pentru așa ceva, mă îndoiesc că o aplicație third party ar putea corecta problema, care pare a fi hardware, de panel.
Acum, nu știu dacă te referi la ghosting, judder sau alte neplăceri de-astea. Fă niște teste pe https://www.testufo.com/ și vezi care e buba.
Ghosting-ul e dat de timpul de refresh al panelului și dacă ai un panel ieftin și prost (cum cred că e la prețul TV-ului) n-ai ce-i face. Judder-ul îl mai stăpânești, dacă ai în setări ceva pentru el, dar o dai în efectul de telenovelă, când imaginea e ireal de cursivă.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am schimbat setarile de sharpness, pe care l-am dat mai  putin si am dat off la  noise reduction....se vede mult mai clar acum numai ca arata ireal ..probabil e  efectul de telenovela

#5
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Setează pe cât posibil in meniul Imagine fără noise reduction, contrast boost și alte drăcovenii de-astea. Verifică dacă există în meniul pentru imagine ceva gen Auto Motion Plus de la Samsung, Motion Smoothing sau ceva de gen și acolo joacă-te. Eventual pune o poză cu meniul Imagine, să vedem...

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Dezactiveaza toate "efectele speciale" cum ti-a spus un colg mai sus.
Noise reduction, dinamic contrast si alte dinamic orice..... true motion, motion plus.... alte balarii...... tot tot tot disable
Eu la un Samsung ceva seria U parca, de vreo 3 ani, dezactivez vreo 6-7 chestii.

Pe de alta parte, degeaba ai Android TV, nu te ajuta cu absolut nimic in acest caz, nu exista nimic care sa "interefereze" cu semnalul TV.
Poti sa instalezi aplicatii separate, care n-au nici o treaba cu posturile TV, receptia TV si alte alea.

Edited by buyonevideo, 04 February 2019 - 15:20.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Un tv de 700 de lei nu poate avea decat panou de 50Hz

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate