Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

pareri fosa vidanjabila

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Deoarece bazinele vidanjabile din comert (fie ca e fibra de sticla, PPR sau alte materiale) ma ajung ca si pret dublu fata de una facuta din beton, doresc sa execut o fosa batonata, vidanjabila, cu pereti de 10-12cm, pereti pe care ii voi cofra cu 4 panouri OSB de 8x1250x2500 (o mica economie la lemn si timp de executie mai scurt). Panourile OSB vor fi dispuse pe lungime ca intr-un final inaltimea fosei sa fie cat latimea panoului, adica de 1.25m. Astfel intr-un final voi avea o fosa de 7.81mc.
Ce doresc eu, daca ma puteti sfatui la pereti, e ok un rand de plasa de buzau fi6? Iar vis-a-vis de cofrat, avand panourile OSB de 8mm, daca pun riglele din 40 in 40 de cm se mai umfla panourile la turnatul betonului? (turnat la mana)

Edited by searchedis, 04 February 2019 - 13:12.


#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu asa am facut fosa, cu doua rinduri de plasa si 6 stilpi.
Attached File  fosa 5.jpg   568.33K   128 downloadsAttached File  fosa 6.jpg   540.08K   125 downloadsAttached File  fosa 7.jpg   599.91K   116 downloadsAttached File  fosa 8.jpg   243.2K   119 downloadsAttached File  fosa 9.jpg   572.83K   118 downloadsAttached File  fosa 10.jpg   360.52K   113 downloadsAttached File  fosa 12.jpg   364.77K   104 downloadsAttached File  fosa 13.jpg   411.54K   89 downloadsAttached File  fosa 14.jpg   386.03K   87 downloads

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ionut,asta da fosa de gospodar!   Da cati santeti in familie?

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cele din comerț pot fi autorizate dacă au standardele cerute pentru aprobare, nu știu dacă fosa septică din beton construită DIY se mai poate autoriza în România, trebuie să întrebați autoritățile locale de care aparțineți, pentru că mulți au construit fose septice după ureche și poluează apa potabilă în draci și n-ar fi o problemă dacă ai fi singur pe 100 km2, dar din păcate o consumă și vecinii care au fântâni în primul și al 2-lea strat acvifer ! Posted Image

#5
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Eu am primit Autorizatie de Construire pentru o Fosa de Beton vidanjabila  3x3x3 ml
Am depus un Proiect primit de la Arhitect.
Trebuie sa aveti in vedere ca practic veti putea umple fosa la cota - 0.8 pentru ca cam pe acolo va intra teava de scurgere

Attached Files


Edited by Adrianradu, 04 February 2019 - 16:16.


#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Daca ai avut proiect și ai executat lucrarea conform acestuia, este totul ok., dacă dacă nu ai respectat întocmai normele de rețetă la turnarea betonului și ai zis treacă, meargă atunci ești la fel de vinovat ca cel care și-a făcut fosă septică după ureche și poluează la greu pânza de apă freatică ! Cred că majoritatea celor care construiesc fose septice cu proiect sau fără, nu respectă nici o normă privind corectitudinea lucrărilor și ca om responsabil pentru sănătatea familiei mele, pentru că voi consuma apă potabilă tot din curtea mea, prefer ca fosa septică pentru viitoarea mea casă să fie una solidă cumpărată special, standardizată după cele mai drastice norme de poluare și am văzut că sunt destule modele de 4-8 persoane fabricate în Germania sau cu licență care nu costă o avere !

Mă rog dacă ai vrea să construiești o fosă septică în Germania sau în alt stat civilizat, turnată din beton, cred că n-ai primi aprobare în vecii vecilor Amin !!! dar la noi ca la nimeni, unde te urinezi și deversezi detergenți și compuși chimici otrăvitori, de-acolo bei apă și din păcate sunt mulți inconștienți care distrug mediul înconjurător și poluează pânza freatică de la WC-uri și fose septice construite după mintea și asemănarea lu” Dorel ! Posted Image

#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Fosa mea, conform proiectului, are vreo 35 mc si este complet diin beton, o singura camera. Fundul, lateralele, totul din beton armat serios, peste ce era prevazut in proiect. Suntem 4 persoane in familie. Am supradimensionat fosa fiindca exista ceva promisiuni de canalizare in citiva ani, moment in care o voi transforma in beci, acesta fiind si motivul pentru care am facut o singura camera si nu doua. In fosa folosesc bacterii si aproape ca nu miroase deloc. In membrana de beton si pamint am hidroizolatie, nimic nu iese din fosa, nimic nu intra in fosa. Am gindit-o, deci, ca pentru un beci.

#8
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
searchedis - pentru ca folosesti plasa de Buzau fi 6 , ar trebui doua rinduri cel putin pe laturile mai lungi.
Mai conteaza si ce reteta de beton folosesti , daca nisipul pe care il folosesti este slab calitativ
(contine pamint) ,,,,pietrisul... , daca este bine compactat.
OSB-ul de 8  cu riglele la 40 cm poate face burta . Mai sus Ionut are o foto (fosa 8) care foloseste
un caroiaj ce ar putea sa te avantajeze.

Viorelsolar--Tu poate iti permiti sa dai 4500 lei sa ai ceva omologat in care sa te caci , dar amaritii care au
                    o casa construita de parintii lui acum n ani si care toata viata a fost la wc-ul din fundul gradinii
                  , cind face o fosa si vrea sa-si imbunatateasca un pic viata , tu-i spui ca nu e omologata  in
                   Germania . Tot e ceva fata de wc-ul de pamint care cind se umple , sapa altul la 2 metri mai
                   ahacana si tot asa.Macar de ar avea toata lumea o groapa betonata pe post de WC.

Attached Files


Edited by mariusyale, 04 February 2019 - 18:55.


#9
Costinzx6r

Costinzx6r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.02.2017
Costa 1900 de lei o fosa pentru 6 utilizatori, pentru care primesti si un certificat. Mai adaugi tubul de drenaj, pe care il gasesti in jurul a 250 de lei si gata. Pentru ca este fosa si nu hazna, scapi si de o vidanjare continua (care te costa ceva...). Si cum spunea cineva mai sus, mai risti si probleme cu autoritatile.

#10
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Fosa in ziua de astazi trebuie musai autorizata! Daca nu ai o sa trebuiasca sa ai deci orice faci de capul tau o sa ajunga probabil beci!
Singurele fose care detin toate agrementele conform legilor actuale dar si la ce urmeaza sa vina sunt cele de la Valrom.
Eu am cumparat de aici fosa Valrom si am primit un dosar intreg de acte! https://www.apa-gaz-...y/fose-septice/
Acum daca discutam de fiecare hazna in curte discutia nu se termina curand! Eu spun doar despre ce o sa trebuiasca conform urmatoarelor legi in domeniu si deja trebuie mai ales la persoane juridice!
Sa nu uitam totusi ca apa potabila in adevaratul sens al cuvantului este pe cale de disparitie si asta pentru ca si cei care au facut puturi de foarte mare adancime nu au folosit teava cu ganitura si filet si astfel au preluat apa din prima panza freatica si au dus-o peste tot!
Dar ce conteaza, bem apa plata la sticla si o sa fie bine!
Sincer consider un genocid faptul de a avea o fosa ne conforma si mai ales un put de mare adancime cu teava inadecvata!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate