Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Dezamagire procesor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#91
xvmhunt

xvmhunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 08.01.2019

View Postxeleron, on 07 februarie 2019 - 03:10, said:

https://www.pugetsys...sults-Animation
Ai luat un cpu foarte capabil, 3ds max din nefericire încă e în stone age pe multe chestii.
O fi citit omul pe aici recitalurile numaratorilor de nuclee. Din martie 2017 e tot un RAGE pe forum cu invazia softurilor multithreading, de la banalul player pana lz ... de ce nu?... ce se discuta pe acest topic.

Redau mai jos zicerile de bine ale unui consultant AutoDesk, ziceri care infig un cutit virtual in inima de piatra a armatei moar coars:
"Multi-threading isn't a magic wand, its not that easy to implement, and won't give as much "MASSIVE performance increases" as some would think.  Given that AutoCAD is rarely the only application running I'd rather it not hog all the cores.

There can only be one process modifying one data record (drawing is a database) at a time, otherwise the results are not predictable which is a Bad Thing in computing.  And with heavily data-driven programs like Civil3D the order of change becomes important, you can't have something change data A after its been read to make changes for data B; otherwise the state of data B no longer reflects the actual state of data A.  That kind of dependency doesn't lend itself well to parallel processing.

The best comparison is for image processing and rendering.  Each pixel in an image is fully independent of all the others, so every one of them can be processed in its own thread without affecting the others.  With a little organization, iterative processing can be done on the image without having to wait for the entire image to finish processing at each stage.

Some others had the idea of unloading the UI elements to their own processes, which might not be a bad starting place.  The same problems still apply, even in a read-only use ie. they would still need to wait until changes are complete before updating the displayed values.  They could constantly monitor for changes"

E ca scenariul apocaliptic prezentat in primele pasaje seamana nitel si cu gamingul?

Durerea e ca si nici astea care stiu sa foloseasca toate nucleele la randarea/encodarea finala nu stiu sa foloseasca toate firele cat lucrezi la proiect. Cand am recomandat Puget  pentru analiza mai aprofundata, mare parte dintre amedisti l-au declarat sorosist doar pentru ca nu le placeau ce vedeau acolo.

Edited by xvmhunt, 07 February 2019 - 06:03.


#92
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ia uite ce zice nene asta:
"Re: Dedicated render machine for 3ds max vs one single multi core machine? Time
A whole lot to go through here...
Hardware choices for rendering are based on what renderer you are using - the commonly used Mental Ray and Arnold are CPU based ie. it doesn't make use of the video card.  For these you want more cores, and you also want more RAM to go along with it (typically 1 - 2 GB per core).  Other renderers are GPU based ie. it *does* use the video card.  For these you want enough VRAM on the video card to hold the scene being rendered.  Optimized scenes are very important because unlike CPU rendering if it cannot be loaded into the VRAM it just. won't. run.  Multiple cards can be added to reduce rendering time.  Mental Ray can now benefit from Quadro/Tesla video cards as well, so do some further investigation first.
A dedicated rendering workstation can be a good idea if you need to render during work hours (whenever those may be - I've seen "hot seating" shift work situations where you have people on a computer 24/7), in which case the users computer needs to be free for work.  If you have idle time overnight it's not a bad idea to investigate doing your heavy rendering work during that time.  There's also the option of distributed rendering, where you can have multiple workstations on a network acting as slaves for the rendering process.  Others are best suited for describing that, so I'll leave it to them to chime in.  You don't necessarily want a heavy duty render station (dual oct-core processors, 64 GB RAM, dual 1080Ti video cards, etc.) as a daily workstation - most of that power isn't used on day to day work, only rendering.
You don't want a laptop for rendering.  They're built for portability not heavy lifting.
----------------------------------
If you are going to fly by the seat of your pants, expect friction burns.
"I don't know" is the beginning of knowledge, not the end."

Edited by arg, 07 February 2019 - 10:44.


#93
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostMinettoMatoi, on 07 februarie 2019 - 03:57, said:

cand randez in fisier avi durata ca si cum ar fi film de 10-15 secunde imi randeaz albastru, cand il rulez e albastru, nu stiu de ce Posted Image.
Vezi setarile pentru AVI (codec in special).
Nu-l fa direct AVI, fa imagini separate (PNG), apoi le faci ce format video vrei tu (cu FFMpeg sau alte programe, simple, gratuite).

#94
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Acuma ca merge f bine pe quiksilver hardware renderer, sunt f multumit,  nu stiam de chestia asta, vechile versiuni de 3D Studio Max nu aveau asta, foloseau doar procesorul si nu si placa video, ca erau prea slabe acum 20 ani, deci Max 1.2 si 2.0, la astea ma refer.

#95
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, serios, mai pune si tu mina si studiaza, daca ai ramas acum 20 de ani..... cum ai vrea sa intelegi ceva din ziua de azi ?!
Vezi, de aia vii aici cu calculele astea mirobolante !!!! :)

#96
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Ai si tu dreptate, nu m-am mai ocupat de calucri de ani, am pierdut notiunile, pana in 2008 din 1998 eram la curent. O sa pun mana sa ma pun la punct.

#97
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 shmu, on 04 februarie 2019 - 15:54, said:

pendium D e cel mai retardat procesor intel din vremea aia. este oribil la performanta.
cred ca doar face troll omu. am putea muta topicul pe o arie de fun ceva...

 MinettoMatoi, on 04 februarie 2019 - 19:49, said:

Nu fac troll deloc, as putea pune print screens cu scena si timpul de randare la ambele sisteme.
E corect asa cum am mai zis si pe alte subiecte ca sunt multi nesimtiti care vin aici sa se prosteasca, sa isi bata joc de oameni, dar eu nu sunt genul, am si demonstrat in alte parti, ca e normal..daca 100 sunt tampiti, nu crezi ca unul nu e.
Am avut un calculator Dual Core la 2,8 Ghz cu pentium D 920, 3 giga ram, placa video Geforce Titanium 750, SSD de 250 GB ptr sistem operare si max tot acolo era instalat !
La sfarsit de ianuarie am achizitionat un sistem Threadripper 16 cores la 3,5 Ghz, 16 Giga ram la 3000 mhz parca, placa video rtx 2070 geforce, SSD de 500 GB pe NVME, acolo e instalat win si maxul.

Am trecut de la calcu ala la asta caci din 2013 de cand l-am luat pe ala la mana doua, nu am avut nevoie de altul.

 super8, on 05 februarie 2019 - 15:46, said:

Tu esti normal ? sau doar iti bati joc de noi ?!
Cum PLM sa compari Intel Pentium D Processor 920 cu AMD Ryzen Threadripper 2950X ?!
E o diferenta de 12 ani intre procesoare ! Intelul a fost lansat in 2006 iar AMD-ul in 2018.

Eu cred ca tu iti bati joc de noi, mai mult ca sigur iti bati joc si nici nu ai AMD Ryzen Threadripper 2950X.
Rog SM-ul sa stearga acest subiect
  Posted Image

 MinettoMatoi, on 05 februarie 2019 - 17:43, said:

super, nu imi bat joc, am, zi cum fac sa-ti arat !
Te inteleg ca ma banui de minciuna si am zis-o si ieri, chiar insist sa-ti demonstrez te rog, filmare scurta bios ?
Sau la specifications cu CPU-Z ? Si cu hartia ca-s matoi..nu sa zici ca am luat din alta parte.

 MinettoMatoi, on 05 februarie 2019 - 17:53, said:

super, uite aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dc8Id2nag2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ti-am aratat ca sunt logat cu userul meu si apoi ce arata cpu-z deschis si a doua oara.

 buyonevideo, on 05 februarie 2019 - 18:46, said:

Muhaha, proba video, pixelul mov Posted Image
Da-mi 1-2 ore si-ti fac video IDENTIC cu ala, dar cu 7 procesoare Xeon, ca neah, doar toata lumea stie ca Intel bate AMD la orice ora Posted Image
Nu asta e important, proba video.

 super8, on 05 februarie 2019 - 19:08, said:

Respectele mele pt. dovada video ! acum te cred ca tu ti-ai cumparat AMD Ryzen Threadripper 2950X.
Nu stiu despre restul componentelor, RTX 2070, SSD 500GB slot NVME si nici ce este "maxul".
Pentru toti userii care nu l-au crezut pe @MinettoMatoi ca si-a cumparat AMD Ryzen Threadripper 2950X:
Attached File  Screenshot1.png   133.44K   16 downloads
Attached File  Screenshot2.png   125.03K   15 downloads
Attached File  Screenshot3.png   168.49K   12 downloads
Attached File  Screenshot4.png   201.15K   11 downloads
Attached File  Screenshot 5.png   126.25K   9 downloads

Pacat ca are doar 16GB Ram  :(
Trebuia minim 32GB !

#98
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu stiu daca a zis cineva ca nu si-a cumparat.

problema e cu ce compara si mai ales CUM compara.

e ca si la masini: aproape orice rabla merge cu 100km/h. dar ca sa ajungi la 300 iti trebuie enorm mai multi CP, aerodinaminca, greutate mai redusa, consum si alte bazaconii. nu e ca si cum ai nevoie de doar 3 ori mai multa putere.

Edited by shmu, 17 February 2019 - 10:53.


#99
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am rezolvat eu, am schimbat renderer ul in art și acum trage de cpu la maxim. Scanline e pt altceva.

#100
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu ati inteles, eu stiu ca nu se compara cum am comparat eu numeric, dar am zis asa doar raportul babeste, adica cum ar veni am facut eu o metoda de masura.
De ex pe x calc cu proc de 1,5 Ghz, merge cu indicativul 1, si ala la 7 Ghz merge de 4 ori mai rapid, si in acest sistem de masura am zis.
DAR paradoxal orice ziceti voi, sa stiti ca, cam da si raportul numeric, nu 100 %, dar un 80 % da, in general.

Este ceva ciudat, dar daca nu prea ma pricep bine la noile versiuni de max care au mai multe tipuri de randare, aia e, deci:
La scena de test cu acele 12 cuburi ultra complexe ca structura, deci sarcina maxima, pe scanline mergea cel  mai incet, le ART si Quicksilver hardware mergea avion.
In schimb..mai noi am vazut ca la o scena mult mai simpla, cu o casa simpla facuta de mine doar pe afara, nu si interior, o strada, cateva lumini fara reflezii si con de lumina, fara umbre, pe scanline merge f rapid, pe Quicksilver merge foarte incet si pe ART merge infect de incet.
Am impresia ca diferenta tip randare NU sta in doar pe proc sau si cu placa video, ci sta in tipul de randare pur si simplu care randeaza in alt mod, si ptr fiecare caz in parte, un fel de randare merge rapid, altul mult mai incet desi ala s-ar potrivi poate.

Oricum daca e asa, adios scene cu reflexii, con de lumina, umbre, fac din alea mai simple, ca doar nu stau 100 ore sa randez in loc de 5 ore.
De ex am vazut pe youtube unu care a facut o scena cu lumini, randata pe scanline dura 10 min dar nu se randa bine efectul, cand atingea lumina suprafetele nu era okey, umbrele, cand a randat cu Mental Ray, se vedea brici DAR a durat de 27 ori mai mult adica 270 minute, asta e infectie, pacat....

#101
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Ce infectie? daca umblii pe situ cu virusi da.

#102
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu mai, infectie de viteza la randare am zis :), era la figurat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate