Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Neo One United Timpuri Noi

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

 TruthHurts, on 04 februarie 2019 - 20:18, said:


Te rog sa ne demonstrezi cat costa un apartament nou-nouț de peste 100 mp utili la 4-5 km fata de centrul orașului Milano.

Tu ne prezinți niste blocuri dintr-un sat de pe lângă Milano, nici macar la periferie.

Iar comparam castane cu oua clocite?

#38
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

 figo1988, on 04 februarie 2019 - 12:32, said:

E un ansamblu important din zona, construit de o firma de incredere si sunt curios daca au mai fost si alti useri care au interactionat cu ei. Eu am purtat o discutie de principiu pentru un apartament de 4 camere si 2 locuri de parcare, iesea in total ~270k de euro cu TVA, dar nu mi-au convenit conditiile de plata, cu 30% avans.

Nu știu ce info ai tu referitor la încrederea în firma respectiva, eu știu pe cineva care a luat la Herăstrău și nu era deloc mulțumit, nu mai rețin toate aspectele dar erau multe probleme nerezolvate.
Incearca sa te convingi la fata locului, nu din povești cu parerologi sau de pe net.

#39
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
.

Edited by Bobitoi, 04 February 2019 - 21:27.


#40
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 alexandrupope, on 04 februarie 2019 - 20:57, said:

Te rog sa ne demonstrezi cat costa un apartament nou-nouț de peste 100 mp utili la 4-5 km fata de centrul orașului Milano.

Tu ne prezinți niste blocuri dintr-un sat de pe lângă Milano, nici macar la periferie.

Iar comparam castane cu oua clocite?
Du-te nene si te culca!

Pier Paolo Pasolini 4, Milano

[ https://i.imgur.com/1f6bbtz.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.immobili...i-4-Milano.html
https://www.google.r...761!4d9.1041268

[ https://i.imgur.com/hhHJ8gY.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Figino is a district ("quartiere") of Milan, Italy, part of the Zone 7 administrative division. It is located north-west of the centre, within the Parco Agricolo Sud Milano nature reserve. Before being annexed to Milan, in 1869, it was an autonomous comune, named Figino di Milano.
https://en.wikipedia...strict_of_Milan)

vrei mai aproape de centru?

https://www.immobili...o-4-Milano.html

[ https://i.imgur.com/aDosqgL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si e totusi milano. Faptul ca la noi se apropie preturile de milano, e grav!

#41
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
La banii astia apartamentul e la cheie?

#42
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu nu am inteles niciodata de ce deranjeaza pe unii cat se vinde un apartament.
Dezvoltatorul poate sa ceara si 1 milion pe 2 camere. Este strict problema lui daca vinde sau nu.
Poate sunt oameni care sunt dispusi sa plateasca.
Unde este problema pana la urma?

#43
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@TruthHurts: Trollezi. Apartamentele alea din Milano sunt la 9km de mers pe jos (că nu mergi cu elicopterul) de centru. Astea de la timpuri noi sunt  la 2.5km de Unirii. Oricum, distanta fata de centru nu e cea mai relevantă, mai degrabă aș lua în primaverii, dar nu am bani.

Iar veniturile in Milano sunt foarte apropiate de cele din București la nivelul ăsta. Adică un manager bun de multinațională nu ia 5-6000 de euro net acolo, că sa zici că sunt salarii duble

 alexandrupope, on 04 februarie 2019 - 21:24, said:



Nu știu ce info ai tu referitor la încrederea în firma respectiva, eu știu pe cineva care a luat la Herăstrău și nu era deloc mulțumit, nu mai rețin toate aspectele dar erau multe probleme nerezolvate.
Incearca sa te convingi la fata locului, nu din povești cu parerologi sau de pe net.

Probleme serioase? Înțeleg că la sumele alea devii mai pretențios. Oricum, daca mă hotărăsc să iau la ăștia m-aș interesa la mai multi clienți anteriori. Când am spus de seriozitate mă refeream că riscul sa dea faliment este mai mic decât în cazul altor dezvoltatori

Edited by figo1988, 05 February 2019 - 05:32.


#44
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 Groh, on 04 februarie 2019 - 23:38, said:

Eu nu am inteles niciodata de ce deranjeaza pe unii cat se vinde un apartament.
Dezvoltatorul poate sa ceara si 1 milion pe 2 camere. Este strict problema lui daca vinde sau nu.
Poate sunt oameni care sunt dispusi sa plateasca.
Unde este problema pana la urma?
Dar nu deranjeaza neaparat. Discutam si noi, ne dam cu parerea daca merita, facem comparatii cu alte proiecte, poate alte orase. Pentru asta sunt forumurile de discutii.

 figo1988, on 05 februarie 2019 - 05:35, said:

@TruthHurts: Trollezi. Apartamentele alea din Milano sunt la 9km de mers pe jos (că nu mergi cu elicopterul) de centru. Astea de la timpuri noi sunt  la 2.5km de Unirii.
O fi, dar am auzit ca unirii e cloaca aglomerata plina de cersetori si mizerie si turisti beti :roflmao: ... ramane de vazut si cum finalizeaza aia proiectul, daca locatarii o sa aiba sub nas minunata priveliste a unei foste fabrici comuniste...

 figo1988, on 05 februarie 2019 - 05:35, said:

Oricum, distanta fata de centru nu e cea mai relevantă, mai degrabă aș lua în primaverii, dar nu am bani.
Aha... mimetismul social...

#45
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 TruthHurts, on 05 februarie 2019 - 11:22, said:

Aha... mimetismul social...

Nu are absolut nici o treaba :lol: Dar obiectiv, Primaverii e singura zona din Bucuresti care poate fi comparata cu zone de top din capitalele europene. Restul sunt compromisuri. Timpuri Noi - Nerva - Unirii sunt zone ok pentru Bucuresti, dar comparate obiectiv cu cartierele clasei de mijloc din alte orase europene importante, ies pe minus in multe privinte. Mai putin raportul venituri / pret, unde e imbatabil si motivul pentru care multi prefera sa nu plece din Bucuresti.

Primaverii, impreuna cu zona din spatele televiziunii si inca cateva strazi din perimetrul ala, nu are absolut niciun dezavantaj obiectiv, in afara de pret. Esti la 2 pasi de un parc superb, conectat de majoritatea punctelor importante din oras prin cea mai buna infrastructura din Bucuresti, densitate mica, cu strazi dimensionate corect, arhitectura cat de cat unitara si bine intretinuta.

#46
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008

 figo1988, on 05 februarie 2019 - 11:36, said:

Nu are absolut nici o treaba Posted Image Dar obiectiv, Primaverii e singura zona din Bucuresti care poate fi comparata cu zone de top din capitalele europene. Restul sunt compromisuri. Timpuri Noi - Nerva - Unirii sunt zone ok pentru Bucuresti, dar comparate obiectiv cu cartierele clasei de mijloc din alte orase europene importante, ies pe minus in multe privinte. Mai putin raportul venituri / pret, unde e imbatabil si motivul pentru care multi prefera sa nu plece din Bucuresti.

Si Primaverii daca o compari cu cartierele posh ale altor capitale din vest iese pe minus.
Prima chestie care imi vine in minte e ca se parcheaza haotic ca peste tot in Bucuresti, iar privelistea cu masina langa masina langa masina numai a posh nu da. A doua chestie e ca nu exista uniformitate deloc aproape - desi vilele si blocurile noi (sau refacute) arata fain, cam nimic nu seamana cu nimic. Ultima chestie e ca spatiul verde (ex gradina) per proprietate e relativ redus sau inexistent.

Edited by greywolfact, 05 February 2019 - 11:57.


#47
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Nu prea inteleg partea cu strazi dimensionate corect, mie mi se par foarte inguste, dimensionate pentru acum 30 de ani, acum sunt ticsite de masini parcate pe margine. Posted Image

#48
mariinache

mariinache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.02.2019
TruthHurts - Și de unde ai auzit că este așa la Unirea, adică cerșetori, bețivi și altele ? Sigur nu ești din București, povestește și tu cum este în orașul unde ai o proprietate și nu unde stai cu chirie.

Ce ai citit pe forumul ăsta de rău de centrul Bucureștiului este scris de săraci prăpădiți care nu își permit să stea în centru decât cu chirie printr-o garsonieră ieftină și veche și nu își permit să cumpere nici un preș de la intrarea unui apartament vechi fără legea 112, adică fără probleme cu actele. Eu am multe apartamente mari (3-4-5 camere) închiriate și stau unii la coadă cu banii în mână cash dacă vreau să vând ceva. Ăia nu mai văd bețivii ăia sau cerșetori sau că e cloacă centrul așa cum vezi tu din orașul unde ești.

Edited by mariinache, 05 February 2019 - 12:58.


#49
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
@mariinache: treci prin fata magazinului unirea, mai ales coltul de le bershka. Ziua sau noaptea, nu conteaza. Sau pe partea cealalta a parcului, zona cu patiseriile Luca.

AM impresia ca esti un troll si nu ai treaba cu orasul.

#50
mariinache

mariinache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.02.2019
Afroditu - Este PLIN tot Bucureștiul de boschetari. Mai ușor cu cu ăia de la Unirea. Și aproape de Valter Mărăcineanu sunt destui, privește mai jos ce am pus și sunt de mulți ani ăia acolo, ce se vede negru este patul la 2 boschetari care sunt și acum acolo.

https://www.google.r...mbfov=100?hl=ro

Vrei să îți fac harta boschetarilor din centru ? Cum de nu vede lumea că e plin tot orașul și îi vede numai pe cei din centru ?

Ai dreptate, stau în comuna Flămânzi, satul Săraci, județul Pomanagii.

Edited by mariinache, 05 February 2019 - 15:38.


#51
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
De accord ca e plin bucurestiul de boschetari, dar aia la unirii sunt boschetari de > 2000 euro pe mp2 :)))))

#52
mariinache

mariinache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.02.2019
Boschetarii din centru sunt aur curat când ai de mutat mobila dintr-un apartament în altul sau să cari o mașină de spălat într-un apartament închiriat pe scări dacă nu are loc în lift. Cu 50 lei de om sau 100 lei toată ziua fac treabă cu ei de nici nu visam până să apară așa mulți de câțiva ani și mă chinuiam în ultimul hal fiincă nu aveam de unde să iau oameni cu ziua. Și lavabilă în apartamente închiriate dau tot cu boschetari luați cu ziua. Privește cum stau ăia de mai sus și cum au patul pus și nu deranjează pe nimeni, ăia și alții primesc de mâncare de la toți.

Nu confunda boschetarii romăni cu ciorile din casele cu probleme cu legea 112 și legea 10 de pe Moșilor vechi, Centru Istoric, Sfânta Vineri sau Sfântul Gheorge, ăștia fură, cerșesc și fac pe parcagii, nu boschetarii care nu deanjează pe nimeni.

Ciorile nu muncesc pe 100 lei pe zi, vor 150 plus 2 mese și o lălăie să vină și a 2 zi și a 3 zi. Boschetarii aleargă cu mobilele pe scări. Eu sunt mulțumit de ei și nu mă deranjează, vreau să mai stea vreo 15 ani prin centru că în fiecare an am câte ceva de făcut la minim 2-3 apartamente.

Edited by mariinache, 05 February 2019 - 17:14.


#53
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009
Figo - One in momentul asta incearca sa isi exploateze cat mai mult numele. Si zona. Pentru ei vand numele si zona.
Intr-adevar, pana acum au construit in zone PREMIUM. Ambasada Chinei, Zagazului, Charles de Gaulle, acum proiectul din Floreasca si nou lansatul Neo Timpuri Noi.
Dar...
Singurul dat in folosinta este One Herastrau Park (ambasada Chinei), cu intarziere semnificativa. Si inca mai ajusteaza prin bloc.
One Herastrau Plaza a o intarziere foarte mare (peste 1 an deja). One Towers e in stand by.
One Floreasca e la fundatie, iar Charles de Gaulle inca neterminat (nu stiu care e termenul pentru a fi dat in folosinta).
Ceea ce vreau sa spun este ca termenul de finalizare e mai mult orientativ. Eu, daca as lua acolo, as pune un minim de 12 luni peste termenul avansat de ei.

Dincolo de asta, eu am o problema cu partitiile in proiectele One.
Spre exemplu (am vazut oferta de la Neo), facand abstractie de pret, nu am gasit nici macar o unuitate care sa ma multumeasca din perspectiva partitiei. Toate au unul sau mai multe cusururi. De departe cel mai important este bucataria, care in marea majoritate a cazurilor NU are geamuri, fiind pe un perete al livingului, sau langa intrare. Apoi holuri stramte si/sau dormitoare din care pierzui 1-2 mp datorita baii din vecinatate.

Uite...in cazul apartamentului de 4 camera, am urmatoarele observatii:
- bucataria este deschisa, subdimensionata pentru un apartament cu 3 dormitoare si pozitionata execrabil, FARA GEAMURI. Nu o poti inchide pentru ca nu se aeriseste (hotele, oricat de performante ar fi, nu fac minuni), nu o poti inchide din motivul asta si pentru ca este prea mica - 7mp
- living-ul nu este deloc generos (23 mp) pentru un proiect marketat ca fiind de lux.
- dormitorul de 17.3 mp este practice identic cu cel de 15mp, pentru ca pierzi holul inutil creat la intrare de baie. Sunt peste 2 mp pe care ii pierzi.
- acelasi lucru se intampla in dormitorul de la intrare cu holul creat de baie
- holul are 13.3 mp, insa reprezinta o suprafata pierduta, in cea mai mare parte din punct de vedere practic. Spuneam si pe un alt topic ca un hol ar trebui sa aiba o latine de minim 1.8m, astfel incat sa ramai cu o latime de trecere de 1.1-1.2m dupa ce iti faci un dressing ultr-necesar pe acel hol.
- suprafetele vitrate in dormitoare sunt mici

Pentru mine, aceste minusuri sunt inacceptabile intr-un proiect de lux, pe care se incaseaza un pret raportat la modul de marketare. De aceea suneam ca pentru ei vand numele si locatia. Nu am o problema cu pretul in sine. Consider ca pretul este corelat cu locatia, piata actuala si gradul de finisare, insa NU are legatura cu partitia.
Un apartament de 3 dormitoare DE LUX trebuie sa intruneasca urmatoarele conditii minime:
- bucatarie inchisa cu ferestre de 9-10 mp
- dormitoare 12 mp, 14 mp, 16 mp, cu pereti regulati si suprafete bine proportionate
- hol/holuri asa cum am explicat mai sus.
- living spre 30mp
- delimitare clara intre zona de zi (living, bucatarie, o baie de serviciu) si zona de noapte (3 dormitoare si doua bai). Acest lucru nu se intampla la acest apartament

In opinia mea, acel apartament de 3 dormitoare este de fapt un apartament de LUX de 2 dormitoare violat de architect. Apartamentul de doua dormitoare ar avea bucatarie cu spatiu de depozitare in locul dormitorului matrimonial si un hol de intrare mai lat prin largirea lui catre living.

#54
mariinache

mariinache

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.02.2019
Bogdan_tudor - Cred că tu dacă nu ți-ai luat ceva până acum, nici de acum în colo nu o vei face că ești prea pretențios.

Edited by mariinache, 05 February 2019 - 19:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate