Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masuratori sacre arhitectura

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Dar nu tre sa fie arhitectul cabalist sau vraci, sau ce dracu o fi, omul spune ce vrea si arhitectul ii face proiectul dupa forma ceruta.

Nu?

S-a putut face casa aia in forma de ou a lui Gica Popescu parca, nu s-o putea face aici cine stie ce forme geometrice cu linii drepte?

Edited by Phobos, 03 February 2019 - 17:12.


#20
Ccah

Ccah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.11.2016
Multumesc pentru participare la subiect, next!

#21
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostCcah, on 03 februarie 2019 - 14:43, said:

Am un proiect de casa realizat de mine si vreau sa-i modific dimensiunile si proportiile.
Am nevoie de un arhitect adevarat care sa-mi calculeze exact dimensiunile cabaliste pentru o casa cu o vibratie aleasa de mine.

Aha, deci e vorba de un arhitect adevărat care să gireze un proiect de casă făcut deja de iniţiator... cam cum are nevoie Gigi Becali de antrenor.
Discuţia promite, care aveţi să-mi daţi cu împrumut o pungă de popcorn? V-o dau înapoi când ies în oraş....

Edited by Yoda, 03 February 2019 - 17:26.


#22
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View PostCcah, on 03 februarie 2019 - 16:02, said:

Dar eu nu cer doar geometrie sacra, vreau si o codificare in rezonanta structurii a anumitor cuvinte.
- Pe ce frecvență? Să fie modulate în amplitudine, frecvență sau direct audio? Nu mai bine pui difuzoare în pereți, dacă tot crezi în puterea ”magică” a autosugestiei?

View PostCcah, on 03 februarie 2019 - 16:02, said:

...se stie absolut tot ce a reprezentat initial constructia, ce zeu a venerat templul, ziguratul sau mai stiu eu ce structura. Dupa mii de ani. CUM?
- Uh, citind inscripțiile, privind basoreliefurile, statuile și alte obiecte ale epocii?

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View PostCcah, on 03 februarie 2019 - 14:43, said:

Am nevoie de un arhitect adevarat
Definește, te rog, arhitectul adevărat.

#24
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Acest topic (si doleanta initiatorului, de a gasi un arhitect care sa proiecteze o locuinta pe principii ezoterice specifice: cabala) nu cred ca este o gluma sau ceva la fel de ezoteric ca si disciplina cu acelasi nume. Doar ca la noi e mai putin cunoscuta influenta acesteia in arhitectura.

De citit (gasite la o rapida cautare pe google):
Kabbalah in Art and Architecture, by Alexander Gorlin si aici.
A Kabbalah for Architects? by Gavriel D. Rosenfeld
THE KABBALAH CENTRE BERLIN, un exemplu.

Bineinteles, influente cabalistice in arhitectura exista de sute de ani, trebuie doar documentare. Oricum, ma indoiesc ca in Romania, initiatorul va gasi o rezolvare.

PS: nu cred ca suntem adunati aici pe acest topic pentru a demonstra existenta sau non-existenta ezoterismului sau a altor conceptii de gen. E ca si cand un credincios intreaba de influenta credintei religioase in constructia de biserici ortodoxe si noi ne-am apuca sa ii spunem ca topicul e aiurea, ca nu exista Dumnezeu si asa mai departe.

Edited by cris2d2, 04 February 2019 - 09:45.


#25
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Corect, este vorba de credința omului în existența magiei, iar el vrea o casă magică, vrăjită. Îi urez succes!

#26
Ccah

Ccah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.11.2016
Am gasit. Am intrebat la o sinagoga si m-au trimis la cineva.

View Postsilverflower, on 04 februarie 2019 - 15:16, said:

- Corect, este vorba de credința omului în existența magiei, iar el vrea o casă magică, vrăjită.
Este exact opusul unei case vrajite prietene. Vorbesti de magie in gluma, dar mai intai trebuie sa stii ce e aia
https://en.wikipedia...Magick_(Thelema)
https://en.wikipedia...eremonial_magic

#27
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Opusul unei case vrăjite ar fi o casă construită pe baze științifice, ceea ce proiectează orice arhitect. Ceea ce vrei tu ține de credința în puteri magice, ca animarea unui golem, puterea crucilor, pentagramelor sau numerelor, iar astea-s povești cu magie și vrăji, orice-ai spune. Contrazice-mă și spune-mi parametrii vibrației dorite, frecvență, amplitudine, tip de modulație.

[ https://i.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/018/613/Screenshot_134.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Many people have not thought of what their house number vibrations. They make think their home is a Spiritual one and it may, yet it might vibrate to a different number. Knowing your home number vibration can help answer many questions as to why things are the way they are in your home. The numeric address of your home can affect your wealth, prosperity, health, temper, energy, family, love, spirituality, and everything under the sun. Therefore, this is very important to know when choosing a new residence and can help you choose the home that will vibrate to your needs and wants.

Edited by silverflower, 17 February 2019 - 15:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate