Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Masuratori sacre arhitectura

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Ccah

Ccah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.11.2016
Am deschis un topic foarte serios pe aceasta arie ce priveste strict designul arhitectural al unei case.
A fost sters in bataie de joc fara sa fi incalcat vreo regula.

Revin la discutie si reformulez mai discret.
Am un proiect de casa realizat de mine si vreau sa-i modific dimensiunile si proportiile.
Am nevoie de un arhitect adevarat care sa-mi calculeze exact dimensiunile cabaliste pentru o casa cu o vibratie aleasa de mine.
Se poate fara delete de data asta?

#2
Ccah

Ccah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.11.2016
Nu multumesc, am vrut sa iau legatura cu un arhitect, nu cu un schizofren declarat.
De pe arhitectura vad ca s-a mutat pe paranormal. Asa probabil s-a facut si inainte, l-a mutat cineva pe fun si l-a sters.
Ce inseamna bataia asta de joc pe forumul asta?

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 Ccah, on 03 februarie 2019 - 14:43, said:

dimensiunile cabaliste pentru o casa cu o vibratie aleasa de mine.

acum sincer vorbind si fara cel mai mic misto, tu crezi ca un arhitect, de fapt un structurist, dar asta-i alta mincare de peste, cunoaste formule de calcul ezoteric?
el lucreaza dupa marimi strict matematice si fizice.

daca te referi la proportii, daca i le pui la dispozitie, poate sa-ti incadreze planul in anumite limite - nu stiu ce poate insemna dimensiune cabalista  si vibratii la  casa - dar unde calculele ii spun ca nu se poate .. nu se poate.

#4
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Bataia de joc iti apartine!
Pina nu s-o preda cabalismul la arhitectura, ceea ce vrei tu este doar un moft personal, pe care doar un alt pasionat de asa ceva si care se intimpla sa fie si arhitect poate executa.

Noi astialalti stim matematica, geometrie, betoane, cofraje. Cabalism nu.

PS
oricum, si pe proiect facut de tine ai nevoie de semnatura unui arhitect autorizat...

Edited by dan78rom, 03 February 2019 - 15:08.


#5
Ccah

Ccah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.11.2016

 r_murphy, on 03 februarie 2019 - 15:03, said:

acum sincer vorbind si fara cel mai mic misto, tu crezi ca un arhitect, de fapt un structurist, dar asta-i alta mincare de peste, cunoaste formule de calcul ezoteric?
el lucreaza dupa marimi strict matematice si fizice.

da

pentru asta caut unul care stie si intelege ce scriu in primul rand

se codifica si se decodifica foarte usor prin copacul vietii

eu am nevoie de un proiect care sa fie validat si autorizat eventual intradevar

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 Ccah, on 03 februarie 2019 - 14:43, said:

arhitect adevarat care sa-mi calculeze exact dimensiunile cabaliste pentru o casa cu o vibratie aleasa de mine.

Te intreb si eu foarte serios si fara urma de misto:

Ai auzit, vazut sau ai dovezi ca exista asemenea arhitecti?!

#7
Ccah

Ccah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.11.2016

 argonaut, on 03 februarie 2019 - 15:15, said:

Te intreb si eu foarte serios si fara urma de misto:

Ai auzit, vazut sau ai dovezi ca exista asemenea arhitecti?!

e ca si cum m-ai intreba daca am dovezi ca exista Dumnezeu si daca i-am facut o poza sa-ti demonstrez tie

daca nu intelegi subiectul, nu postezi offtopic te rog frumos

daca vrei sa contribui cu ceva prin functia ta pe forum, multi topicul inapoi pe aria arhitectura unde ii este locul si poate chiar citeste vre-un arhitect cu acte in regula

cat timp nu faci parte din breasla lor selecta, nu intelegi o boaba din ce caut eu

#8
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
Ce bine-i ca exista normative de proiectare !altfel....

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 Ccah, on 03 februarie 2019 - 15:21, said:


e ca si cum m-ai intreba daca am dovezi ca exista Dumnezeu si daca i-am facut o poza sa-ti demonstrez tie

daca nu intelegi subiectul, nu postezi offtopic te rog frumos

daca vrei sa contribui cu ceva prin functia ta pe forum, multi topicul inapoi pe aria arhitectura unde ii este locul si poate chiar citeste vre-un arhitect cu acte in regula

cat timp nu faci parte din breasla lor selecta, nu intelegi o boaba din ce caut eu

Eu chiar ti-am pus o intrebare serioasa dar vad ca-ti sari mustarul.

Nu fac parte din breasla insa am lucrat ani de zile impreuna cu arhitecti, si tineri stagiari si meseriasi batrani care predau ceva cursuri la Mincu.
Oameni inteligenti, culti in marea lor majoritate, buni profesionisti, aristi in meseria lor. N-am auzit de la niciunul, vreodata, sa bata campii despre rezonantele cabalistice ale unei cladiri, incepand de la cotete de gaini si terminand cu catedrale.

Asadar, prin functia ce o am, consider ca nici macar aici nu e locul unei asemenea bazaconii ;)

#10
Ccah

Ccah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.11.2016

 argonaut, on 03 februarie 2019 - 15:27, said:


Nu fac parte din breasla insa am lucrat ani de zile impreuna cu arhitecti, si tineri stagiari si meseriasi batrani care predau ceva cursuri la Mincu.
Nu esti calificat, intelegi? Degeaba expui complexul de superioritate.
Nici macar breasla lor nu se dedica integral sa cunoasca subiectul. Nu este ceva ce se invata din carti

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Ccah, on 03 februarie 2019 - 14:58, said:

Nu multumesc, am vrut sa iau legatura cu un arhitect, nu cu un schizofren declarat.
De pe arhitectura vad ca s-a mutat pe paranormal. Asa probabil s-a facut si inainte, l-a mutat cineva pe fun si l-a sters.
Ce inseamna bataia asta de joc pe forumul asta?
Pe forumul asta exista un obicei mostenit din mosi-stramosi: La intrebari serioase, se raspunde si serios. La cele cu cantec, se canta. Iar la cele paranormale, se raspunde abnormal. Nu e nici o bataie de joc, e socializare clasica. Crezi ca daca puneai intrebarea int-un cerc de prieteni buni si foarte buni, erai luat in serios? Si nu erai luat la "mijloc" si bascalit? Ia fa o incercare si revin-o sa ne spui cum a fost.
De ce nu te inscrii pe forumuri de arhitectura? De cabale? Poate ca acolo ai norocul sa fii luat in serios. Nu se stie niciodata....Dar sa ceri doar seriozitate pe un forum ai caror membrii se nasc mistocari, glumeti si care au mostenri in gena ale luatului la misto, e  o imposibilitate.

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Inițiator, singurul lucru cunoscut în arhitectura este " numărul de aur" , proporția divină .
Dacă găsești pe cineva să-ți proiecteze in " cheia " asta , poate îți satisface cerințele .

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
E vorba e numarul de aur, altceva nu prea exista.

https://en.wikipedia...ki/Golden_ratio

Vrei sa faci un templu masonic?
Exista arhitecti specizati in astfel de lucrari, dar putini si $$$

#14
Ccah

Ccah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.11.2016

 86-APP, on 03 februarie 2019 - 15:43, said:

Inițiator, singurul lucru cunoscut în arhitectura este " numărul de aur" , proporția divină .
Dacă găsești pe cineva să-ți proiecteze in " cheia " asta , poate îți satisface cerințele .

Hopaaa, a aparut cineva care cunoaste ceva din subiect.
Aia oricum o integreaza pt un astfel de proiect divinizat, fiind baza geometriei sacre.
Dar eu nu cer doar geometrie sacra, vreau si o codificare in rezonanta structurii a anumitor cuvinte.

La fel cum se decodifica masuratorile templelor antice sau unele structuri mai recente cu fronton.

Pentru argonaut necredinciosul, cum expici ruinele antice, se stie absolut tot ce a reprezentat initial constructia, ce zeu a venerat templul, ziguratul sau mai stiu eu ce structura. Dupa mii de ani. CUM? Poate imi explici si cum se fac reconstructiile computerizate ale ruinelor sacre daca tot ai lucrat pe santier cu oameni ultra luminati, dar ala este alt subiect.

In prezent informatia mea este ca se foloseste doar copacul vietii, in trecut erau alte mistere si scoli de gandire.

Edited by Ccah, 03 February 2019 - 16:05.


#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 Ccah, on 03 februarie 2019 - 16:02, said:

fiind baza geometriei sacre.

hai sa exemplificam putin, sa ne dam seama despre ce se spune in propozitie ..

dupa cum vezi la descrierea mea, eu sunt putin mai retardat decit media de pe aici si mi-o asum, cu toate astea, pot sa-ti dau o teorema din geometria euclidiana:
suma patratelor catetelor (unui triunghi, desigur) este egal cu patratul ipotenuzei.

pe acelas tipic, ai putea sa-mi dai o teorema din geometria sacra? recunosc, cit de multilateral dezvoltata a fost scoala comunistoida pe care am facut-o prin anii 70 - 82, de ramura asta a geometriei, nici chiar cel mai deschis la minte profesor dintre toti cei pe care i-am avut, nu a amintit nici macar in treacat, desi am avut destui care aveau grija sa sublinieze ca anumite aspecte din ceeace ne povesteau, nu erau "in linia trasata de partid" ...

deeeeci .. unu si cu unu fac doo cruci supra steaua lui david la puterea semiluna musulmana?

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 r_murphy, on 03 februarie 2019 - 16:29, said:

......
pe acelas tipic, ai putea sa-mi dai o teorema din geometria sacra? ....
Este vorba de " sirul Fibonacci " .
"Studii contemporane mai amanuntite, facilitate de tehnologia moderna, arata ca numarul de aur apare :
in proportiile corpului uman ;
in proportiile a numeroase animale si plante, peste tot in natura;
in structura ADN-ului;
in alcatuirea sistemului solar;
in arte (pictura, muzica, arhitectura, sculptura etc.);
in rata de crestere a populatiei;
pe piata actiunilor;
in realizarea fractalilor, figuri geometrice deosebit de estetice, in care fiecare parte este o copie, la dimensiuni mai mici, a intregului, care se construiesc, in intregime, pe baza numarului de aur ;
in Biblie, in Coran si in tehnologie;" https://destepti.ro/...roportia-divina

 86-APP, on 03 februarie 2019 - 16:37, said:

Este vorba de " sirul Fibonacci " .
"Studii contemporane mai amanuntite, facilitate de tehnologia moderna, arata ca numarul de aur apare :
in proportiile corpului uman ;
in proportiile a numeroase animale si plante, peste tot in natura;
in structura ADN-ului;
in alcatuirea sistemului solar;
in arte (pictura, muzica, arhitectura, sculptura etc.);
in rata de crestere a populatiei;
pe piata actiunilor;
in realizarea fractalilor, figuri geometrice deosebit de estetice, in care fiecare parte este o copie, la dimensiuni mai mici, a intregului, care se construiesc, in intregime, pe baza numarului de aur ;
in Biblie, in Coran si in tehnologie;" https://destepti.ro/...roportia-divina


#17
Ccah

Ccah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.11.2016

 r_murphy, on 03 februarie 2019 - 16:29, said:

hai sa exemplificam putin, sa ne dam seama despre ce se spune in propozitie ..

dupa cum vezi la descrierea mea, eu sunt putin mai retardat decit media de pe aici si mi-o asum, cu toate astea, pot sa-ti dau o teorema din geometria euclidiana:
suma patratelor catetelor (unui triunghi, desigur) este egal cu patratul ipotenuzei.

pe acelas tipic, ai putea sa-mi dai o teorema din geometria sacra? recunosc, cit de multilateral dezvoltata a fost scoala comunistoida pe care am facut-o prin anii 70 - 82, de ramura asta a geometriei, nici chiar cel mai deschis la minte profesor dintre toti cei pe care i-am avut, nu a amintit nici macar in treacat, desi am avut destui care aveau grija sa sublinieze ca anumite aspecte din ceeace ne povesteau, nu erau "in linia trasata de partid" ...

deeeeci .. unu si cu unu fac doo cruci supra steaua lui david la puterea semiluna musulmana?

Stai asa daca vrei informatii despre geometria sacra, e alt subiect, te rog cauta pe google sacred geometry .pdf si poate gasesti la liber una din sutele de carti publicate pe acel subiect. Poate gasesti si una buna... Pe mine nu ma pasioneaza neaparat, doar cunosc cateva teorii si principii. Nu am zis niciodata ca sunt expert in asa ceva.
Dar teorema pe care mi-ai exemplificat-o ca fiind foarte exacta, nu se diferentiaza cu nimic fata de ce caut eu, isi are originile esoterice in egiptul antic daca nu stiai. O informatie foarte veche tinuta ascunsa mii de ani si adusa la lumina maselor doar dupa integrarea intr-o scoala dinasta misterioasa. Mai mult nu discut pe tema asta, pentru ca nu-si are rostul aici.

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
si fibonaci tine de ezoterism? aham ..  merci ca m-ai iluminat...

 Ccah, on 03 februarie 2019 - 16:42, said:

. Nu am zis niciodata ca sunt expert in asa ceva.

si daca prin absurd, se va gasi cineva care sa-ti faca proiectul pe care-l vrei, de unde stii ca s-a incadrat in cerintze? daca ti-l faca conform geometriei euclidiene, fara nici cea mai muca urma de geometrie ezoterica?

ok, m-am lamurit, pastem cai putere pe cimpuri magnetice si zicem ca-s cai verzi pe pereti, care sfideaza samavolnic legea gravitatiei pe motiv ca si asa se va abroga cit de curind prin hotarire a inaltei curti de casatie si justitie si a curtii constitutionale ..  (sa fiu iertat, dar daca tot se bat cimpii, macar sa o facem cu talent Posted Image )

Edited by r_murphy, 03 February 2019 - 17:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate