Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cine este vinovat de producerea accidentului?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004

View Postarg, on 03 februarie 2019 - 22:31, said:

fara o filmare e greu de stabilit daca a trecut pe rosu.

daca a inceput sa travereseze cand clipeste verdele si se mocaie.... mmm mai mai ca as fi tentat sa-l claxonez.
dar daca se aruca pe rosu 101% il claxonez, pentru ca daca franez brusc risc sa ma loveasca cel din spate si sa ma impinga in fata unde ii rup picioarele pietonului.

:)
Si vis-a-vis de exemplul cu batranelul obosit: oficial nu ai de ce sa franezi brusc deoarece se presupune ca pana atunci ai stat la semafor. De ce sa intre cel din spate in tine?
Gandim, avem rabdare si evitam... Doar el s-a pus primul in miscare...

View Postarg, on 03 februarie 2019 - 22:36, said:

pana la urma ati fost sau va duceti la politie?

Am decis arunci sa mergem la asigurare. Deja e tarziu sa mai mergem la politie, pe 30 ianuarie m-a lovit. Eu am zis ca las inspectorii sa decida. Loviturile vor ridi a cateva intrebari si siguranta...

#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pana acum esti in avantaj.
ai scapat cu permisul neluat, fara amenda si poate prinzi o culpa comuna.

legat de trecere, am claxonat o data ca disperarul veneam incet dar ala din spate venea foarte tare... aia de pe trecere au sarit pe trotuar eu am intrat pe juma de trecere iar ala din spate s-a lipit de mine cu scartait de roti.

Edited by arg, 03 February 2019 - 23:25.


#57
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ma leg din nou de desenul din prima postare. Pe lumea asta nu exista intersectie semaforizata care sa dea verde simultan la directii perpendiculare. Asa ca cineva a intrat pe rosu plin.

#58
Mirelax

Mirelax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 04.05.2004
Amandoua semafoarele din directia sagetilor primesc verde in acelasi timp. Semaforul din dreptul sagetii portocalii tine 33 secunde verde, cel de la sageata albastra tine 1 minut si 05 secunde tocmai pt a permite degajarea intersectiei de catre cei ce vireaza stanga. Noi de pe albastru viram stanga, ne oprim in intersectie, acordam prioritate si traversam si restul intersectiei. Dupa virajul la stanga oprisem. Acordasem prioritate unor masini. La momentul la care am inceput restul de traversare el nu se afla pe langa trecere. A aparut cu o viteza mare dupa ce eu aproape iesisem de pe banda sa.

#59
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
repeta chestia asta pana intelegi ce ai gresit:

View PostMirelax, on 04 februarie 2019 - 07:37, said:

....Noi de pe albastru viram stanga, ne oprim in intersectie, acordam prioritate si traversam si restul intersectiei. ....


eu as zice sa te bucuri ca ai scapat fara suspendarea permisului.
imi vine greu sa cred ca cineva i-ar gasi vreo vina obiectiva soferului masinii A (deci nu cred ca va fi culpa comuna nici la asigurator).

#60
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postdanvlas, on 04 februarie 2019 - 07:08, said:

Ma leg din nou de desenul din prima postare. Pe lumea asta nu exista intersectie semaforizata care sa dea verde simultan la directii perpendiculare. Asa ca cineva a intrat pe rosu plin.

Exista....ai verde, mergi mergi si la un moment si aia din dreapta au verde si ii vezi ca vin peste tine.

Daca inteleg bine, B era prin mijlocul intersectiei acordand prioritate banda cu banda Posted Image
E posibil sa fi fortat si A verdele, dar cam greu de demostrat fara camere.

Edited by spe_ripper, 08 February 2019 - 15:35.


#61
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View PostMirelax, on 03 februarie 2019 - 22:35, said:

Stiu. Si din pacate nu exista camere. Nu am avut nici martor... Tot sper ca dinamica accidentului sa arate ca putea fi evitat cu usurinta (mai ales daca nu tragea dreapta de volan).
O camera auto DVR SMAILO DRIVEME, Full HD, G-senzor este bine venita! Posted Image

#62
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postxmanyacs77, on 18 aprilie 2019 - 17:47, said:

O camera auto DVR SMAILO DRIVEME, Full HD, G-senzor este bine venita! Posted Image
Faci reclama mascata, ca sunt si camere mult mai bune decat aia  ?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate