Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Camera in Balcon - Doresc cateva pareri ale cunoscatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Posttruthwarrior, on 03 februarie 2019 - 14:58, said:

Pentru fotografia facuta intr-o piata publica, sau intr-un parc, si în care apar mai multe persoane, dar accentul nu este pus asupra uneia dintre ele (in sensul ca nu e un portret evident) nu este necesar acordul tuturor persoanelor

Pai cand filmezi locul de parcare al unei masini / intrarea in bloc / intrarea in ascensor nu pui accentul asupra niciunei persoane in mod expres.
Gandeste-te, asa ai putea contesta si existenta / amplasarea camerelor de supraveghere la banci, localuri, benzinarii...

View Posttruthwarrior, on 03 februarie 2019 - 14:58, said:

...dar daca una dintre acele persoane isi “gaseste” chipul (clar identificabil) publicat pe undeva va poate chema in judecata si poate obtine inlaturarea fotografiei / filmarii de pe unde ati publicat-o si mai poate obtine si ceva daune pentru ca i-ati folosit imaginea fara acord (poate ii provocati unele neplaceri prin faptul ca ii publicati imaginea; poate ii periclitati siguranta sau pur si simplu nu vrea sa devina "celebra" - ca exemple).

Asta e ideea! Tu nu pui imaginea nicicui niciunde. Nu pui imagini sau clipuri de pe camera de supraveghere pe net, pe pereti, pe aiurea, nu dai imagini la presa... De exemplu eu nu as putea pune aici un clip ca sa exemplific cum se vede cu camera de 3 MP, desi ar fi relevant pt initiatorul topicului.

Imaginile sunt utilizate doar in anume cazuri de catre institutii speciale (politie, servicii de informatii... ma rog, cele care au dreptul sa solicite si sa lucreze cu astfel de imagini). Sau - cazul nostru - te uiti sa vezi cine a intrat ca berbecul cu masina in usa garajului Posted Image si astfel ai un cotizant unic si privilegiat Posted Image la contributia pentru plata reparatiei in loc sa plateasca toti, asa cum se intampla pana acum. Posted Image

Edited by BlueKing-69, 03 February 2019 - 15:33.


#38
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
sunt vrajeli ...... nu va mai ganditi la ele

va puteti trezi doar cu dosar penal .... conform articolelor de mai sus

garantez 100% ca nu o sa puteti folosi imaginile in instanta (in avantajul vostru) .... in cazul unor probleme

instalarea acestor sisteme video se face de catre persone autorizate care cunosc legislatia in domeniu .......

Edited by truthwarrior, 03 February 2019 - 15:44.


#39
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Posttruthwarrior, on 03 februarie 2019 - 15:36, said:

instalarea acestor sisteme video se face de catre persone autorizate care cunosc legislatia in domeniu .......
Exact! Si nu de catre persoane, ci de catre firme - care si alea la randul lor trebuie sa indeplineasca o serie de conditii.
Si instaleaza in draci. Cum iti explici?

De la noi Politia a ridicat imagini [in cinci situatii / cazuri distincte]... presupun ca vor ajunge si in instanta cu respectivele probe.

Hai ca o lungim aiurea, nu latura / implicatia juridica era rostul topicului.

#40
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View PostBlueKing-69, on 03 februarie 2019 - 15:53, said:

Exact! Si nu de catre persoane, ci de catre firme - care si alea la randul lor trebuie sa indeplineasca o serie de conditii.
Si instaleaza in draci. Cum iti explici?

De la noi Politia a ridicat imagini [in cinci situatii / cazuri distincte]... presupun ca vor ajunge si in instanta cu respectivele probe.


instalarea sistemelor de supraveghere video se face in baza unui dosar avizat de catre politie .......

firma sau persoana autorizata inainte de instalare trebuie sa detina acest dosar avizat de catre IGPR ........ in acest dosar se regaseste un proiect de instalare

https://www.monitoru...me-neautorizate

Edited by truthwarrior, 03 February 2019 - 17:16.


#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Tu ai citit textul postat de tine și pentru ce s-a întocmit dosarul?

Ca atare, s-a întocmit dosar penal privind infracțiunea de „desfășurarea în scop comercial de activități de instalare a sistemelor de alarmă împotriva efracției fără licență de funcționare”.

#42
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
sistemele de supravehere video se incadreaza la cetegoria sistemelor antiefractie iar instalarea lor se face doar de catre firmele licentiate in domeniu

fiecare sistem de securitate/monitorizare video, etc inainte de instalare are nevoie de o aprobare din partea politiei ..... dosar, proiect, etc

daca instalarea sistemului incalca legea ..... nu va primi avizul politiei .... simplu

fara aviz, licenta, etc, instalare dupa ureche .... dosar penal

https://www.monitoru...me-neautorizate

View Postcaiuscorneliu, on 03 februarie 2019 - 17:09, said:

Tu ai citit textul postat de tine și pentru ce s-a întocmit dosarul?
Ca atare, s-a întocmit dosar penal privind infracțiunea de „desfășurarea în scop comercial de activități de instalare a sistemelor de alarmă împotriva efracției fără licență de funcționare”.

Quote

"La numai două zile de la instalarea sistemului, polițiștii din cadrul Serviciului Ordine Publică/Compartimentul Sisteme de securitate privată au călcat pragul magazinului din Poienari. Cu acest prilej au observat un sistem de televiziune cu circuit închis, compus din trei camere de supraveghere. Poliţiştii au constatat că sistemul prezenta deficienţe de funcţionare, neasigurând practic captarea şi vizualizarea de imagini.
Acest lucru se justifică prin faptul că persoana care a instalat camerele nu avea licență de funcționare în domeniul sistemelor de alarmă la efracție.
Ca atare, s-a întocmit DOSAR PENAL privind infracțiunea de „desfășurarea în scop comercial de activități de instalare a sistemelor de alarmă împotriva efracției fără licență de funcționare”.

Edited by truthwarrior, 03 February 2019 - 17:34.


#43
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Posttruthwarrior, on 03 februarie 2019 - 16:58, said:

instalarea sistemelor de supraveghere video se face in baza unui dosar avizat de catre politie .......

firma sau persoana autorizata inainte de instalare trebuie sa detina acest dosar avizat de catre IGPR ........ in acest dosar se regaseste un proiect de instalare

Referitor la ce postasesi si ai sters: nu am nici o problema sa discutam, numai ca initiatorul este interesat MAI ALES de aspectele tehnice - am inteles.


In rest, nu ne contrazicem cu nimic, am si afirmat ca sistemul la noi a fost instalat de firma autorizata, tinand cont de toate ecrintele si documentatiile cerute de lege. Nici nu am recomandat altceva, asa ca de ce si cu cine te certi? Cand am solicitat oferte de sisteme si preturi fiecare firma care a raspuns a atasat ofertei si avizul de la IGPR.

Edited by BlueKing-69, 03 February 2019 - 17:44.


#44
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Problema se pune in principiu de politica de prelucrare a datelor cu caracter personal .
Daca nu ai o astfel de licenta cum vrei sa filmezi in spatiu public????
Prietene nu aberez , s-au mai lovit si altii de aceasta problema iar codul penal e daramat cu sarg de Draknea & compania  de ciordaci
daca hotul nu e filmat de camera primariei care are licenta pt datele personale , se numeste ghinion.

Nu-i asa ca traiti intr-o tara minunata???Posted Image

#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Posttruthwarrior, on 03 februarie 2019 - 14:58, said:

Pentru fotografia facuta intr-o piata publica, sau intr-un parc, si în care apar mai multe persoane, dar accentul nu este pus asupra uneia dintre ele (in sensul ca nu e un portret evident) nu este necesar acordul tuturor persoanelor

- dar daca una dintre acele persoane isi “gaseste” chipul (clar identificabil) publicat pe undeva va poate chema in judecata si poate obtine inlaturarea fotografiei / filmarii de pe unde ati publicat-o si mai poate obtine si ceva daune pentru ca i-ati folosit imaginea fara acord (poate ii provocati unele neplaceri prin faptul ca ii publicati imaginea; poate ii periclitati siguranta sau pur si simplu nu vrea sa devina "celebra" - ca exemple).
Tu realizezi că interpretezi un singur text în două moduri opuse simultan? Ori nu e necesar acordul, ori poate cîștiga daune! Amîndouă deodată nu se poate.

#46
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View PostBlueKing-69, on 03 februarie 2019 - 17:43, said:

Referitor la ce postasesi si ai sters: nu am nici o problema sa discutam, numai ca initiatorul este interesat MAI ALES de aspectele tehnice - am inteles.


degeaba instalezi un sistem video de supraveghere video, fara licenta in domeniu sau aviz de la politie ca inregistrarile video nu or sa-ti fie acceptate ca proba in instanta ...... GARANTAT 100%

In momentul in care o sa fie sesizata politia cu privire la infractiunile comise si probele video pe care le detii primul lucru de care o sa fi intrebat va fi acest aviz al politiei la instalare sau licenta in domeniu

Fara ele te paste dosarul penal ..... Posted Image

Edited by truthwarrior, 03 February 2019 - 17:57.


#47
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postradunic, on 03 februarie 2019 - 17:48, said:

Tu realizezi că interpretezi un singur text în două moduri opuse simultan? Ori nu e necesar acordul, ori poate cîștiga daune! Amîndouă deodată nu se poate.
Nu se bate neaparat chiar cap in cap ce afirma.
Acordul nu este necesar in spatiu public, DAR daca folosesti imagini in scopuri cu iz penal (faci publice / vinzi imagini cu unul care e cu amanta) te paste ceva cu iz penal. Dar aici nu discutam de asa ceva sau de vreun scelerat voyeurist patologic care isi spioneaza vecinii peste card cu o camera de supraveghere.
Asta-i treaba, in rest... vanare de vant.

Daca era o problema cu camerele / sistemele de supraveghere ar fi disparut instant de peste tot.

View Posttruthwarrior, on 03 februarie 2019 - 17:54, said:

degeaba instalezi un sistem video de supraveghere video, fara licenta in domeniu sau aviz de la politie ca inregistrarile video nu or sa-ti fie acceptate ca proba in instanta ...... GARANTAT 100%

In momentul in care o sa fie sesizata politia cu privire la infractiunile comise si probele video pe care le detii primul lucru de care o sa fi intrebat va fi acest aviz al politiei la instalare sau licenta in domeniu

Fara ele te paste dosarul penal ..... Posted Image
De ce ma citezi pe mine, cand tu de fapt inteleg ca prezumi cum ca initiatorul si-ar instala un sistem fara avizele vietii???

Poate nu vrea sa se duca la politie, ci il recunoaste / gaseste pe cel care i-a zgariat masina si ii rupe singur capul :)

Edited by BlueKing-69, 03 February 2019 - 17:56.


#48
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

View PostBlueKing-69, on 03 februarie 2019 - 17:59, said:

Poate nu vrea sa se duca la politie, ci il recunoaste / gaseste pe cel care i-a zgariat masina si ii rupe singur capul Posted Image

asa da ....... bv Posted Image

si atunci o sa fie chemat in instanta de cel pe care l-a filmat fara acordul lui ...... cu un sistem instalat fara autorizatie, licenta, etc

si ca la mai si batut pe deasupra ....... bv Posted Image

varianta corecta ...... se cauta o firma autorizata care sa faca instalarea si sa preia eventualele complicatii cu politia, ...... iar politia va face demersurile legale mai departe pentru inchiderea infractorilor in cazul comiterii unor infractiuni

Edited by truthwarrior, 03 February 2019 - 19:47.


#49
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Scenariu ipotetic. Imi montez o camera pe balcon care inregistreaza ce e in strada. Dintr-o nefericita intamplare chiar in raza ei de actiune se petrce o incaierare intre 2 indivizi. Din pacate unul moare...
Apar politistii si incep investigatiile. Facand ei ochii roata vad ca la mine in balcon e o camera video. Evident ca vor suna la usa si ma vor intreba daca a fost montata de o firma autorizata. Eu le spun ca nu iar ei imi fac dosar penal. Eu refuz sa le dau inregistrarea omorului de mai inainte care ar fi o proba beton iar ei se dau batuti si pleaca cu coada intre picioare...Posted Image
Aberatii de 2 lei. Va rog frumos nu-mi mai poluati discutia cu a fi sau nu legal. Ma intereseaza sa cumpar o camera un dvr si restul accesoriilor si pt asta am cerut ajutorul celor ce se pricep. Explicatii amanunuite ca la prosti... Am pus o intrebare mai devreme...nimeni  nu a raspuns. Ce fac cu camera montata in parbrizul masinii?Si aia e ilegala? Vad ca politia circulatie pune mare pret pe inregistrarile participantilor la trafic  care fac lumina in situatii tragice. Hai ca am dat-o in alte discutii. Vreau un sistem bun zi/noapte sa-mi inregistreze zona parcarii. Mi se rupe de consecinte. Vreau ca cei care se pricep sa-mi configureze un asemenea sistem .Va multumesc din suflet pt ajutor.
Pt cei ce vor discutii pe marginea legalitatii ii rog sa-l contacteze pr Tudorel Toader. Multumesc

#50
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
e ilegal .....

Quote

Art. 74. - Sub rezerva aplicarii dispozitiilor art. 75, pot fi considerate ca atingeri aduse vietii private:
a) intrarea sau ramanerea fara drept in locuinta sau luarea din aceasta a oricarui obiect fara acordul celui care o ocupa in mod legal;
b) interceptarea fara drept a unei convorbiri private, savarsita prin orice mijloace tehnice, sau utilizarea, in cunostinta de cauza, a unei asemenea interceptari;
c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate intr-un spatiu privat, fara acordul acesteia;
d) difuzarea de imagini care prezinta interioare ale unui spatiu privat, fara acordul celui care il ocupa in mod legal;
e) tinerea vietii private sub observatie, prin orice mijloace, in afara de cazurile prevazute expres de lege;
f) difuzarea de stiri, dezbateri, anchete sau de reportaje scrise ori audiovizuale privind viata intima, personala sau de familie, fara acordul persoanei in cauza;

iar sp nu incurajeaza ilegalitatile ..... Posted Image

apeleaza cu incredere la o firma autorizata in domeniu Posted Image

Edited by truthwarrior, 03 February 2019 - 20:00.


#51
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
@ initiator:
Eu am incercat sa iti raspund cat de cat dpdv tehnic pe partea camerei (asta e ce as schimba / imbunatati la noi acum, dupa ce am avut si nevoie sa vizualizam / preluam imagini inregistrate).
Pentru cine iti va raspunde mai concret, ajuta si da si tu distanta la care vrei "sa iti bata camera", detalii la cat de iluminata este zona pe timpul noptii...

View Posttruthwarrior, on 03 februarie 2019 - 19:32, said:

asa da ....... bv

ca la mai si batut pe deasupra ....... bv
Vai, vai, vai, tu nu ai sesiza gluma / sarcasmul nici daca te-ar lovi precum l-a lovit tedi ala pe mb...
Si relax, nu a instigat nimeni pe initiator sa faca ceva ilegal  Posted Image

Edited by BlueKing-69, 03 February 2019 - 20:05.


#52
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

View PostBlueKing-69, on 03 februarie 2019 - 19:57, said:

@ initiator:
Eu am incercat sa iti raspund cat de cat dpdv tehnic pe partea camerei (asta e ce as schimba / imbunatati la noi acum, dupa ce am avut si nevoie sa vizualizam / preluam imagini inregistrate).
Pentru cine iti va raspunde mai concret, ajuta si da si tu distanta la care vrei "sa iti bata camera", detalii la cat de iluminata este zona pe timpul noptii...

Am scris in primul post. Aprox 15 m. Intre 2 stalpi cu lampi led(cred)..


"c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate intr-un spatiu privat, fara acordul acesteia;"

Strada e spatiu public

#53
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postkorr41, on 03 februarie 2019 - 20:04, said:

Am scris in primul post. Aprox 15 m. Intre 2 stalpi cu lampi led(cred)..
Scuze, asa este, vina mea pentru omisiune.

Si sa mai ai in vedere un lucru la alegerea DVR si HDD. Sa aiba ceva capacitate de stocare (bine, presupun ca tu vei avea o singura camera) intrucat camera filmand in exterior va filma aproape continuu. Chiar daca setezi sa filmeze la detectia miscarii, va filma de cate ori va adia vantul si va misca o frunza, va trece o pisica, un pieton, o masina... Posted Image

Edited by BlueKing-69, 03 February 2019 - 20:12.


#54
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.02.2016

View Posttruthwarrior, on 03 februarie 2019 - 12:42, said:

https://www.avocatne...l#axzz2VMNBbzJp


este ilegala filmarea spatiilor publice fara acordul celor pe care-i filmezi ....... in cazul nostru hotii

Posted Image
Strada este domeniu privat? Tot ce spune legea aia se refera la faptul ca tu nu ai voie de ex sa pui o camera care bate sa spunem pe terenul cuiva(asta este spatiu privat)

Edited by utopias, 04 February 2019 - 00:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate