Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Mi-am luat teapa de la o firma, cum o pot distruge?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 daniel_vlad18, on 03 februarie 2019 - 10:30, said:

Va salut, recent am lucrat la o firma srl, unde aveam minimum pe economie pe contract, dar luam alți bani în mana. Acum patronul firmei are să-mi dea o suma destul de mare de bani, dar eu nu pot sa fac nimic din punct de vedere legal, cel puțin nu din câte știu eu. Cum ii pot face rău lui, și firmei? Ii pot face o reclamație cum ca da bani ilegali pe care nu i plătește la stat? Sau ce pot face? Va rog sa ma ajutați. Dacă l as da în judecată as rezolva ceva? Ma scuzați dacă am deschis topicul unde nu trebuie.
Daca ai fost prost si ai acceptat sa furi alaturi de angajatorul tau, acum poti doar sa-ti iei adio de la bani. Chestia e ca daca incerci pe cale legala sa le faci ceva, (desi cred ca cuvantul tau, impotriva banilor alora e zero barat)  si ai sanse de reusita, s-ar putea sa te trezesti si tu cu niscaiva bani de dat inapoi la stat, recalculati din urma, cu dobanzile si amenzile de rigoare.  Stii povestea cu "daca ai intrat in kkt nu te mai zbate ca poate fi si mai rau?" E, cam asta e si situatia ta.

 adisz, on 03 februarie 2019 - 10:58, said:

Indiferent ce faci,dar sa faci cap.Adica sa poti dovedi ceea ce afirmi.Ca daca nu poti proba acuzele,tot ce declari se poate intoarce impotriva ta.
Pune in balanta ce castigi si ce pierzi prin demersul tau.
Iar pe viitor,ocoleste jigodiile care iti propun sa fii angajat pe minim cu posibilitatea de a primi la negru alte sume.Acel gen de rahati merita calcati in picioare.Cu tancul hanului cel putin.
Dar asta s-o faci de la inceput, sa le aranjezi un flagrant, de exemplu. Nu sa te trezesti la spartul targului.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 unbrutus, on 03 februarie 2019 - 11:00, said:

sint sanse mari sa o aduca la faliment.  
Șanse foarte mici, înspre 0. N-are cum să dovedească, poate doar să le pună controale pe cap.

 unbrutus, on 03 februarie 2019 - 11:00, said:

reclamatii la ..... GDPR etc...
Iar cuvântul magic folosit degeaba pe post de bau-bau.

#21
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Te-ai facut infractor si ai acceptat sa faci frauda si evaziune cot la cot cu el si te-ai ars... asta e, asa e in infractiuni, azi scapi, maine teapa.

Legal nu ai ce face, poti cere doar salariul din acte, nu si promisiuni verbale... si ilegale

Edited by projectfp, 03 February 2019 - 11:19.


#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 unbrutus, on 03 februarie 2019 - 11:00, said:

e vorba despre o firma care face ilegalitati, cum nu o poate distruge?

reclamatii la ITM, anti-frauda, GDPR etc...

sint sanse mari sa o aduca la faliment. Depinde doar cat de multe pile are firma respectiva
Mult mai mari sunt șansele ca amicul nostru să nu poată demonstra nimic din ceea ce susține.

#23
daniel_vlad18

daniel_vlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.10.2015

 unbrutus, on 03 februarie 2019 - 11:00, said:


e vorba despre o firma care face ilegalitati, cum nu o poate distruge?

reclamatii la ITM, anti-frauda, GDPR etc...

sint sanse mari sa o aduca la faliment. Depinde doar cat de multe pile are firma respectiva
Nu are pile deloc, este nou înființată, de un om care pana acum a avut aceeași funcție ca și mine

#24
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 daniel_vlad18, on 03 februarie 2019 - 11:21, said:

Nu are pile deloc, este nou înființată, de un om care pana acum a avut aceeași funcție ca și mine

Și înțeleg că deja te-a păcălit de mai multe ori, adică la fiecare salariu te duce cu vorba că "restul" promis vine luna viitoare ?
Pe la noi e o vorbă, dacă m-ai păcălit odată înseamnă că ești deștept dar dacă mă păcălești și a doua oară sunt eu prost Posted Image

#25
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Pai mai simplu faci ce face si el iti deschizi firma si ii faci concurenta,daca faci treaba mai bn ca el l-ai cam mazilit si in timp iti ai razbunarea perfecta.

#26
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005

 laffin, on 03 februarie 2019 - 10:51, said:

Stiu eu niste metode neortodoxe. Dar mai toate se vor termina cu ani grei de parnaie pentru tine...

Stai cuminte, alta data cauta un angajator serios.
asa este. uite unde au dus metodele ortodoxe in tara "noastra".
pe vremea mea era o vorba" la razboi ca la razboi".

#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 daniel_vlad18, on 03 februarie 2019 - 10:30, said:

..... Cum ii pot face rău lui, și firmei?.
Frumos inceput de viata . O sa ai un viitor luminos .

#28
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Asa e, a inceput cu o teapa luata.
Trebuie sa se schimbe, sa invete sa dea tepe si sa distruga ceilalti tepari.

#29
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 daniel_vlad18, on 03 februarie 2019 - 10:42, said:

Măcar sa pot face ceva sa i distrug firma
iti suna ok treaba asta?

#30
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 althea, on 03 februarie 2019 - 11:18, said:

Șanse foarte mici, înspre 0. N-are cum să dovedească, poate doar să le pună controale pe cap.
tinand cont de atitudinea care domneste in firma, de a da tepe, exista totusi sanse sa se descopere destule probleme, sa mai fie si alti angajati nemultumiti care stiu diverse etc.

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Poti face un autodenunt ca nu iti platesti taxele si impozitele. Cat datorezi statului? Iti platesti datoria si s-ar putea sa scapi. Vei da inapoi putin mai mult de 1/3 din cat ai primit. Pt fiecare 10.000 de lei primiti vei da inapoi vreo 3.500lei.
Mai departe merg ei pe fir si il rezolva si pe ala.
Altfel, in ochii cuiva impartial, poti fi doar un angajat frustrat care vrea sa se razbune.

Edited by underb, 03 February 2019 - 12:35.


#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 86-APP, on 03 februarie 2019 - 12:12, said:

Frumos inceput de viata . O sa ai un viitor luminos .
Cum îți sună asta din postura omului deranjat de orice expresie puțin mai tare la adresa ta? A exagerat cu ce a spus, dar n-a cerut sfaturi despre cum să-i pună o bombă.   Abține-te de la comentarii offtopic și jignitoare.

#33
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
In ce consta teapa pana la urma?

Dat afara si incasat ultimul salariu conform contractului (adica mic), sau ceva mai vechi?

Edited by don_dannielo, 03 February 2019 - 12:35.


#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 althea, on 03 februarie 2019 - 12:27, said:

Cum îți sună asta din postura omului deranjat de orice expresie puțin mai tare la adresa ta? A exagerat cu ce a spus, dar n-a cerut sfaturi despre cum să-i pună o bombă.   Abține-te de la comentarii offtopic și jignitoare.
NU cred ca este ceva jignitor . Era fix o trimitere la faptul ca nu asa se rezolva lucrurile in viata .

#35
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Dar cum se rezolva?

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 unbrutus, on 03 februarie 2019 - 12:21, said:

tinand cont de atitudinea care domneste in firma, de a da tepe, exista totusi sanse sa se descopere destule probleme, sa mai fie si alti angajati nemultumiti care stiu diverse etc.
Ținând cont de faptul că discutăm cai verzi pe pereți, există totuși șanse să fi tare naiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate