Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inlocuitor Mouse A4TECH X6-90D

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Invincible

Invincible

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.05.2006
Salutare!

Imi puteti recomanda un mouse care sa se apropie de caracteristicileacestuia? Al meu si-a facut treaba cu brio mai mult de 13 ani si acum nu prea se mai deplaseaza bine.
Ma intereseaza cel mai mult sa pot programa butoanele in asa fel incat sa am functiile COPY/PASTE la indemana, deoarece eu lucrez mult in Excel.
Am fost ieri la Altex si m-am uitat la mouseurile de acolo precum curca in craci si mi-a fost frica sa cumpar vreunul. Toate aveau butoane programabile, de la 4 in sus, insa nu stiu daca s-or putea programa functiile COPY/PASTE, deoarece erau facute special pentru jocuri.

PS: s-or putea repara mouseul? Ma gandesc ca o fi slabit puterea becului, ca e cam palida lumina...
Asa jigarit cum e el, ca un guzgan batran plin de cicatrici si cu coada lipita cu scoci, parca tot nu l-as lasa din mana... Posted Image

Attached Files


Edited by Invincible, 03 February 2019 - 09:44.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ce probleme are mouse-ul actual, nu ai spus.

Poti sa folosesti programul X-Mouse Button Control pentru aproape orice mouse / orice buton.

Pentru mouse noi, cauta daca are disponibil utilitar propriu pentru modificare butoane si ce optiuni are disponibile.
De exemplu, astea cu 6 butoane sint cele mai multe: https://www.pcgarage...umar-butoane-6/
Asta, de exemplu, are si "orice buton dintastatura" si macros: http://redragon-glob...-7-key-7200-dpi

Nu cred ca mai gasesti cu 2 butoane mici amplasate in fata rotitei.
Eu caut de ani de zile mouse fara fir, la care sa poti sa faci click stinga/dreapta pe rotita de scroll (se inclina stinga/dreapta - tilt wheel cred ca se numea, tot de la A4Tech am impresia)

Eventual cumpara online, sa poti face retur daca nu-ti place.

Edited by buyonevideo, 03 February 2019 - 10:12.


#3
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Uite am verificat acum la mousul meu Roccat Kone Pure si se pot configura butoanele pentru copy si paste dar si orice alt Macro pentru office. Cred Roccat gasesti la Mediagalaxy/Altex, in trecut cu siguranta se gasea.

Edited by mkdan2004, 03 February 2019 - 10:14.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
150 - 300 de lei mi se pare scump unul din ala, doar pentru 2-3 butoane.
Incep preturile de la 50-60 de lei - si calitate aferenta, dar totusi....

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Trebuie curatata zona optica(acolo unde ai ledul ala rosu) si taiat si lipit firul ca sa scapi de scoci.
Nu e mare inginerie.

#6
Invincible

Invincible

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.05.2006
@buyonevideo: "nu prea se mai deplaseaza bine."
Cursorul nu mai are precizie. In Excel nu mai nimeresc celula din prima. Inainte mergea pe lemnul lucios al biroului, acum nu mai misca deloc pe el. i-am luat mouse pad si merge de parca are Alzheimer. Posted Image

@wzzz: am umblat prin el, chiar am inlocuit piesa butonului "copy" cu aia din stanga(cu pistolul de lipit), caci nu mai functiona, am curatat tot ce se putea curata, insa am bagat de seama ca led-ul ala lumineaza slab. Odata facea ceva lumina pe birou iar acum trebuie sa caut lumina in mouse, asa e de slaba.
Scotch-ul e  mai mult de forma. I-a crapat cablul si i se vedeau firele alea colorate si am zis sa il bandajez, ca urmatorul pas este sa se rupa ele.
Nu stiu insa daca ledurile alea se gasesc pe toate drumurile....

Edited by Invincible, 03 February 2019 - 13:26.


#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Logitech M510 am de un an. e bun pana acum!

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Iei un logitech G602 si ai butoane de care vrei, pentru ce vrei , totul configurabil iar bateria tine o vesnicie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate