Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tuse caine

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Buna ziua, ieri dimineata cainele (10 luni) era ok.. apoi dintr-o data parca a inceput sa faca ca in videoul de aici: https://drive.google...blR-8jhlgLLNTeY . Nu a putut nici sa latre. Nu am observat alte simptome. Am crezut ca ii sta ceva in gat (i-a dat un vecin cica inainte 2 felii de paine proaspata si m-am gandit ca i s-au lipit de gat) - am incercat sa verific daca are ceva in gat dar nu am vazut sa aiba. Cainele sta afara, insa are asternut din paie curat si uscat in cusca lui. In plus a rezistat cu brio la temperaturi de -10 grade, iar acum is +5 grade. Mancarea lui e super premium. Sa fi racit asa dintr-o data ?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu e tuse! Nu a varsat nimic? Mai fac asa cand incearca sa vomite. Se mai intampla uneori la caini. Painea proaspata nu e buna nici la om.

Edited by arab, 03 February 2019 - 09:07.


#3
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Nu a putut sa verse desi a tot incercat .. si acuma face asa si l-am auzit de cateva ori facand si azi-noapte...

spui ca ii sta ceva in gat ? la cat cat de mult a facut asa pana acum ma gandesc ca ar fi eliminat... de aia am zis ca poate e raceala..

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu in gat, in stomac! Painea aia proaspata nu e buna, o fi mai sensibil asa.

De ce mananca de la altii? Nu e deloc indicat.

Edited by arab, 03 February 2019 - 09:19.


#5
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Cand se intampla asa la cainele meu, il scot in parc unde se apuca sa pasca iarba 15-20 min. dupa care reuseste sa vomite toata iarba impreuna cu ce i-a provocat senzatia de voma/tuse, iar pe urma ii trece. (Nu mananca orice iarba, cauta el una care sa ii fie mai pe plac, deci nu merge sa ii culegi tu si sa i-o dai.)
Prima oara cand a facut asa, eu am fugit la veterinar, nici n-am mai stat la intrebari, dar acolo dupa ce l-au verificat si au vazut ca nu e ceva mai grav, m-au trimis la pascut cu cainele.

Acum, daca zici ca face asa deja de 24 de ore, s-ar putea sa fie si altceva in gat, ca efectul de la painea aia cam trebuia sa treaca.
Deci posibil ori zgarietura de la ceva oase inghitite sau poate chiar ceva mai grav, de exemplu eu am avut un caine care a gasit si ros pernuta de ace de cusut si evident a inghitit unu care i s-a infipt in gat. A fost identificat la radiografie si scos in urma unei operatii.

Edited by Stecheru, 03 February 2019 - 09:30.


#6
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
stiu ca nu e indicat sa manance de la altii.. incerc sa-l dezvat - el e ft pofticios.
din pacate la noi e totul alb.. nu are de unde sa manance iarba
l-as fi dus si eu la vet daca lucra azi.. am zis ca merg cu el dimineata daca nu-i trece..

ce pot sa-i fac eu sa-l ajut ?

Edited by ovidiFigar123, 03 February 2019 - 09:25.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Mai nimic!

#8
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

 arab, on 03 februarie 2019 - 09:27, said:

Mai nimic!
adica ? ce o sa se intample ?

#9
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007

 ovidiFigar123, on 03 februarie 2019 - 09:24, said:

din pacate la noi e totul alb.. nu are de unde sa manance iarba
da-i drumul pe-afara, se descurca cainele, mananca ori zapada, ori frunze uscate, gaseste el ceva care sa-l faca sa vomite dupa aia.

Edited by Stecheru, 03 February 2019 - 09:34.


#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 ovidiFigar123, on 03 februarie 2019 - 09:33, said:

adica ? ce o sa se intample ?
Ce te sperii asa!? Isi va reveni. Daca nu si nu, mergi cu el la veterinar, de maine.

Edited by arab, 03 February 2019 - 09:38.


#11
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 ovidiFigar123, on 03 februarie 2019 - 09:24, said:

ce pot sa-i fac eu sa-l ajut ?

mergi cu el la veterinar si nu mai astepta miracole pe net, mai ales ca multi sunt paraleli si nu au habar ce vorbesc

#12
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
normal ca am sa merg cu el la vet .. insa azi nu gasesc aici pe nimeni :(

din ce vad pe youtube seamana cu raceala [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DcuYy5pUan4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Si al meu a trecut prin asa ceva. Dupa ce am avut o experienta tare neplacuta cu veterinarul, i-am dat cainelui pastile pentru oameni (un vecin mi-a recomandat asta). :D
Nu-mi sariti in cap! Posted Image

#14
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

 kaytar, on 03 februarie 2019 - 10:13, said:

Si al meu a trecut prin asa ceva. Dupa ce am avut o experienta tare neplacuta cu veterinarul, i-am dat cainelui pastile pentru oameni (un vecin mi-a recomandat asta). Posted Image
Nu-mi sariti in cap! Posted Image
mai multe detalii ? cat timp l-a tinut pe al tau ? a inghitit ceva ? ce ti-a zis la vet ? ce pastila i-ai dat ?

#15
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Nu a inghitit nimic. Pur si simplu a prins o raceala si tusea exact ca al tau. La inceput tusea era groasa, apoi subtire si ascutita.
Paracetamol. Ii deschideam gura si ii indesam o pastila pe gat. Una la vreo 6 ore, cred.
Boxer.
Pe internet scrie ca paracetamolul este toxic pentru caini si pisici. Eu am riscat si am mers pe mana vecinului meu. Acesta se ocupa de vreo 30 de ani cu animale de companie...

Edited by kaytar, 03 February 2019 - 10:41.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DAca nu mananca, du-l la doctor sa nu fie tuse de canisa!  ii da un vaccin si scapa repede, altfel e mai nasol ptr, el...

Edited by MembruAnonim, 03 February 2019 - 10:43.


#17
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
il duc maine. am mai auzit care au tratat cainii cu paracetamol si a fost ok.. nu-i dau decomdata nimic pana maine ce-l duc la medic
tusea de canisa am inteles ca nu e ceva grav.. ce ma intriga pe mine e ca a inceput dintr-o data.. ieri dimineata era ok - latrat perfect si apoi la 2h era gata...

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
E postul vechi dar scriu pentru cei care mai citesc pe aici: nu mai dati paracetamol cainilor fiindca este extrem de toxic pentru ficat. Cainii au ficatul mai sensibil decat oamenii. Nici oamenii nu ar trebui sa ia paracetamol ci ar trebui sa-l înlocuiască cu alt preparat mai putin hepato-toxic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate