Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

consecintele unei curele de distributie rupta

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#127
Niculescu9

Niculescu9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.12.2009

 xtremdriving, on 13 ianuarie 2015 - 14:20, said:

LOL, nu ma certati, acum am vazut ca am raspuns la un post din 2006!
off: amuzant, dupa 9 ani :))
cur
Am avut o patanie destul de grava cu un Peugeot 106 an 1997, 1.1 benzina, mergand pe banda a doua pe la Saftica in drum spre Ploiesti, am constatat ca motorul s-a oprit. Am apasat repede ambreiajul si am incercat sa opresc pe dreapta, intr-un final am reusit sa opresc si acolo am ramas. Initial am zis ca am facut "pana prostului", indicatorul de la rezervor nu arata asa bine nivelul de benzina, asa ca am facut tot posibilul si am pus 2l de benzina si am dat la cheie, n-a mers(jumtate de rezervor aveam - plinul il facusem cu 300 km in urma, mers doar in oras), am tot incercat la cheie si n-a mers. Pana la urma am fost tractat la Ploiesti la un service cunoscut unde s-a constatat ca s-a rupt cureaua de distributie.
In total 13 milioane lei vechi cu tot cu manopera ( toate supapele schimbate, garnitura de chiuloasa, curea de distributie, pompa de apa etc.) Masina este inca in service, sper ca totul sa fie ok.
Nu stiu cand a fost ultima schimbare a curelei.
  • Imi puteti recomanda un site unde sa verific la cati km se schimba consumabilele si altele pentru o astfel de masina?
  • Credeti ca e afectat motorul si poate fi ceva mai grav?
  • Vreo consecinta ca am tot incercat sa dau la cheie?
  • Ce imi mai recomandati pentru aceasta masina?
Numai bine si drumuri cat mai bune fara incidente !!!

#128
marian_els

marian_els

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.02.2009
NU SUNT MECANIC. Simplu ma oftic pe ei ca fac treaba buna si rapida numai cand au chef (motiv). Detin Iveco TurboDaily 2800. Are un motor gigant.  S-a dus a doua zi de cand lucrez la el (in strada) ca e inceputul unui an nou si nimeni nu se misca, iar daca o face ori ai prea multi bani ori esti prea norocos. S-a rupt cureaua (originala) IVECO probabil fiind de cand a iesit pe gaura (masina). La intrarea in localitate am luat piciorul de pe acceleratie si REMEMBER aproape in acelasi timp pus ambreiaj (asa stiu ca a fost). Exact in acelasi timp masina a avut un sughit dubios. Am lasat-o sa alunece in PECO. De la eveniment si pana acolo aveam avertizare baterie si ulei. O cheie am dat cu ambreiajul pus si scoasa din viteza. CUREA RUPTA. Am desfacut motorul tot. Pistoanele OK, urme de supape pe piston, supapele la locul lor, OK, urmeaza deznodamant. Luat garnitura de chiuloasa si curea noua. Montez inapoi geamantanul de piese si vedem. DAR TOPICUL A FOST INTERESANT. Nu promit ca mai scriu

#129
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 marian_els, on 04 ianuarie 2018 - 22:58, said:

Pistoanele OK, urme de supape pe piston, supapele la locul lor, OK
daca ai urme de supape pe piston, supapele alea nu prea-s OK

#130
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Salut, poate cineva sa-mi spuna la ce perioada sau la cati kilomentri se inlocuieste distributia la un Ford Focus 1.0 Ecoboost 100cp, si daca se schimba si pompa de apa odata cu ea?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate