Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Legal, câte bucăți ai voie să cumperi dintr-un articol?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Depinde cum sta cu stocurile.

#38
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
da, ce faci cu atatea cipsuri ? Posted Image
se zice ca oamenii care nu au probleme, le inventeaza.

Edited by editielimitata, 02 February 2019 - 20:54.


#39
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Am combinat treaba.  De la Auchan,cso Romania,Torino.  Apa Valmora la 1 euro baxu.Revindeam la 1,8.  Limita PE BON FISCAL 20 BAXURI.  Dar intram/ieseam pana imi faceam planul. Asa ca: magazinele pot face limitari,dar pot fi ocolite! Legal!

#40
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdriftking91, on 02 februarie 2019 - 20:30, said:

View PostPuferiu_, on 02 februarie 2019 - 20:29, said:

De ce trebuie sa pleci din start ca cei care cumpara multe produse la promotie sunt "chioscari vanatori de oferte"?
Spune-mi tu ce ai face cu 500 de pungi de chipsuri. Te pregăteşti pentru apocalipsă?
Un "bairám" de 3 zile si 3 nopti ?!

#41
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Desi urasc chioscarii,

1. Nu poti interzice sa pui ,,maxim 40 de produse pe bon,,. Sau poti. Ok 50 de bonuri va rog,si blocam p casa de marcat 30 de min
2. Nu ai voie sa iei tot stocul de pe raft? Bun, iau 99. Las 1.

@Mike. De ce iesi si intri in magazin? Pui o bara din aia intre bonuri, si achiti tot tu. Eventual iti cumperi si 100 de peruci daca asa vrea casiera....

Repet, urasc chioscarii, dar trebuie sa fiu realist...

Edited by Rhesus, 02 February 2019 - 21:09.


#42
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Te invita paza afara.

#43
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Draga initiator, noua doar ne place sa ne contrazicem, desi nu spunem nimic concret. Fiecare are dreptate din punctul sau de vedere. Asa ca n-ai decat sa cerni singur ce e adevarat si ce nu. Exact ca-n viata.

#44
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Am asistat la un asemenea scenariu, cu unul care a venit cu carucioarele pline de produsele la oferta si dorea sa cumpere pe 100 de bonuri separate, dupa primul bon (sau al doilea) si discutii in contradictoriu s-a chemat paza si eliberat scena pentru clientii care aveau de cumparat, si ne-am servit din carucioarele lui si am cumparat noi. Dupa care a luat caruciorul un angajat si l-a dus la raft.
Din cate parea din discutie, individul nu era la primul spectacol pe scena.

#45
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdriftking91, on 02 februarie 2019 - 20:20, said:

La Kaufland au un afiş la intrare clienţi prin care anunţă că fac vânzare cu amănuntul şi nu vând en-gross. Odată ţin minte că am auzit de la casiere că limita este de 40 buc/bon dintr-un anume articol.

Se ĂŽncearcă evitarea revânzării, spre exemplu dacă un magazin are zahăr la ofertă la 1.99 lei/kg, poate să vină un bişniţar şi să ia tot stocul deodată şi să ĂŽl vândă cu 2.49 aceloraşi potenţiali clienţi. Lumea caută promoţii şi se mai lipeşte de ceva din magazin, aşadar s-ar pierde şi clienţi. Evident, asta e nu e valabil pt. lanţuri gen Metro sau Selgros.
vandutul en gros presupune eliberarea unei facturi.fiindca vand pe bon fiscal de aceea nu vand en gros

#46
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Ce am scris e 110% adevarat,  Si Projectfp a zis elegant cum sta treaba.  Tre sa parasesti fizic usile de intrare/iesire ale punctului de comercializare. Parcarea e libera!

#47
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Eu am fost casier la Auchan ( primul job la 18 ani ) si a venit un nene cu un carucior plin cu TOATE cele mai scumpe bauturi de pe raft, nu l-a oprit nimeni.
Ca era troll si dupa ce am scanat tot a zis ca nu are bani si la revedere e altceva Posted Image
Mi-au explicat colegii dupa ca el vine in fiecare saptamana si face asta.

#48
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Parcarea e doar pentru clienti si doar 2 ore.

View PostMikeSpike, on 02 februarie 2019 - 21:16, said:

Ce am scris e 110% adevarat,  Si Projectfp a zis elegant cum sta treaba.  Tre sa parasesti fizic usile de intrare/iesire ale punctului de comercializare. Parcarea e libera!


#49
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Voi vreti algoritm ..


while (!cumparat_stoc_dorit){
sotie.cumparat(MAX_PRODUSE_PERMISE_PER_BON);
sotie.plata_la(random(CASE_DE_MARCAT));
sot...
sot....
}

Nu faci
foreach (produs_pe_raft)
  sot.pus_in_cos(produs_pe_raft);
Ca face overflow.... si urla casiera la runtime

Edited by Rhesus, 02 February 2019 - 21:29.


#50
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostRhesus, on 02 februarie 2019 - 21:06, said:

Desi urasc chioscarii,

1. Nu poti interzice sa pui ,,maxim 40 de produse pe bon,,. Sau poti. Ok 50 de bonuri va rog,si blocam p casa de marcat 30 de min
2. Nu ai voie sa iei tot stocul de pe raft? Bun, iau 99. Las 1.

@Mike. De ce iesi si intri in magazin? Pui o bara din aia intre bonuri, si achiti tot tu. Eventual iti cumperi si 100 de peruci daca asa vrea casiera....

Repet, urasc chioscarii, dar trebuie sa fiu realist...
da tu ce ai cu omul care-si face legal un salar?

#51
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Ca isi fac un salar, e ok. Dar ca se considera patroni, si se mandresc cu asta, te apuca rasul curcilor. Dar intram pe offtopic

#52
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
Daca este un produs la promotie zaharul de ex ca acesta-i mai cumparat vara pot exista limitari dar acestea apar de regula cand nu aduc marfa suficienta .in rest poti goli magazinul ca nu-ti are nimeni baiul din contra se bucura de castigul facut pe seama  ta.

#53
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View PostEMPP, on 02 februarie 2019 - 21:35, said:

Daca este un produs la promotie zaharul de ex ca acesta-i mai cumparat vara pot exista limitari dar acestea apar de regula cand nu aduc marfa suficienta .in rest poti goli magazinul ca nu-ti are nimeni baiul din contra se bucura de castigul facut pe seama  ta.
Normal....

#54
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostEMPP, on 02 februarie 2019 - 21:35, said:

Daca este un produs la promotie zaharul de ex ca acesta-i mai cumparat vara pot exista limitari dar acestea apar de regula cand nu aduc marfa suficienta .in rest poti goli magazinul ca nu-ti are nimeni baiul din contra se bucura de castigul facut pe seama  ta.
Nu e ca nu aduc marfa suficienta, dar ei isi negociaza de exemplu 1 milioane de bungi la nivel mational ce pot fi vandute cu pretul ala, iar cand impart pe magazine nu sunt cate 100 de tone pe magazin, evident.
Deaceea e promotie, ca e limitata la acel pret promo in limita stocului disponibil pentru campanie

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate