Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Legal, câte bucăți ai voie să cumperi dintr-un articol?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 03.03.2016
Ma contrazic cu cineva în legătură cu acest subiect, adică, eu ca pesoana fizica nu am voie de exemplu sa cumpar 500 de pachete de chipusuri de la Carrefour

Edited by Anonymous1986, 02 February 2019 - 19:46.


#2
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Cine te opreste? Cumperi tot raionul daca vrei, nu exista nici o lege care sa interzica asa ceva.

Edited by antiqque, 02 February 2019 - 19:50.


#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Te opreste magazinul, mai ales daca nu au stoc mare pe acel produs sa poata puna la raft altele.

Legal ai voie cat stabileste comerciantul ca vrea sa iti vanda.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Doar firmele pot pune limite de genul ăsta, dar cred că o fac numai când au promoții, reduceri etc.

#5
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postprojectfp, on 02 februarie 2019 - 19:53, said:

Te opreste magazinul, mai ales daca nu au stoc mare pe acel produs sa poata puna la raft altele.

Ce dume ai in program !

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAnonymous1986, on 02 februarie 2019 - 19:45, said:

Ma contrazic cu cineva în legătură cu acest subiect, adică, eu ca pesoana fizica nu am voie de exemplu sa cumpar 500 de pachete de chipusuri de la Carrefour
Poate expui problema cu mai multe detalii.
Nu exista restrictii la "sa cumpar 500 de pachete de chipusuri de la Carrefour".

Edited by pasilla, 02 February 2019 - 19:55.


#7
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu sunt dume, sunt niste contracte la mijloc prin care se obliga sa aiba marfa mereu la raft, iar daca iti vand tie tot stocul incalca acel contract Posted Image

In schimb la produsele marca proprie poti cumpara cu paletul, testat.

#8
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Cumperi fix cate sunt asezate la raft.
Daca-s prea putine, nu-i poti obliga sa galeasca depozitul.
Daca mai tarziu mai aseaza acelasi produs la raft, repeti operatiunea.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu iti permite politica magazinului.
Unele permit pana la 10 articole din acelasi produs, ori restul pe bonuri separate.

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
La Cora am vazut treaba asta. Or mai fi si la alte magazine, nu stiu. De obicei cand au produse la promotie. Ca cica sa ajunga tuturor.

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAnonymous1986, on 02 februarie 2019 - 19:45, said:

Ma contrazic cu cineva în legătură cu acest subiect, adică, eu ca pesoana fizica nu am voie de exemplu sa cumpar 500 de pachete de chipusuri de la Carrefour
Depinde !
Unele magazine permit un numar maxim de articole per client de persoana fizica, alte magazine nu au aceasta regula si poti cumpara cu tiru' daca ai bani.

#12
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View PostMembruAnonim93, on 02 februarie 2019 - 20:16, said:

Nu iti permite politica magazinului.
Unele permit pana la 10 articole din acelasi produs, ori restul pe bonuri separate.
Exista ( penny cred ca face asemenea promotii) promotii in care pretul este preferential pentru 10 Maxim 10 produse .
Dar asta nu inseamna ca pe un singur bon nu poti avea 14 asemenea produse.
10 la pretul promotiei, celelalte 4 la pret intreg

#13
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
La Kaufland au un afiş la intrare clienţi prin care anunţă că fac vânzare cu amănuntul şi nu vând en-gross. Odată ţin minte că am auzit de la casiere că limita este de 40 buc/bon dintr-un anume articol.

Se încearcă evitarea revânzării, spre exemplu dacă un magazin are zahăr la ofertă la 1.99 lei/kg, poate să vină un bişniţar şi să ia tot stocul deodată şi să îl vândă cu 2.49 aceloraşi potenţiali clienţi. Lumea caută promoţii şi se mai lipeşte de ceva din magazin, aşadar s-ar pierde şi clienţi. Evident, asta e nu e valabil pt. lanţuri gen Metro sau Selgros.

Edited by driftking91, 02 February 2019 - 20:26.


#14
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Mie, unul, mi se pare in detrimentul clientului. Daca am vazut un produs la promotie cu un pret care mi se pare mie convenabil si vreau sa iau 10 bucati, iar casierul imi zice ca am dreptul doar la unul, ce fac atunci? Cumpar unul si revin de alte 9 ori sau ii arunc casierului toate produsele din cos pe banda si nu mai dau pe-acolo?

#15
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Aia e conditia, aia faci.
Nu sunt nici ele proaste, se feresc de chioscarii din oras sau rural care vin si iau tot stocul de la promotie sa il revanda la negru la ei la chiosc si clientii adevarati raman fara nimic.
Tu ce preferi sa superi, un chioscar vanator de oferte care vinde doar sa cumpere stoc la oferta sau zeci de clienti fideli care vor spune ca sunt tepari ca nu au stoc cum spun in reclame si in oferte?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttioopedi, on 02 februarie 2019 - 20:19, said:

Exista ( penny cred ca face asemenea promotii) promotii in care pretul este preferential pentru 10 Maxim 10 produse .
Dar asta nu inseamna ca pe un singur bon nu poti avea 14 asemenea produse.
10 la pretul promotiei, celelalte 4 la pret intreg
Am intalnit la Profi, Kaufland, Penny, Carrefour.

#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postprojectfp, on 02 februarie 2019 - 20:24, said:

Nu sunt nici ele proaste, se feresc de chioscarii din oras sau rural care vin si iau tot stocul de la promotie sa il revanda la negru la ei la chiosc si clientii adevarati raman fara nimic.
Despre bisnita am ridicat si eu problema aici. Citeste mai departe cati mi-au sarit in cap.

View Postprojectfp, on 02 februarie 2019 - 20:24, said:

Tu ce preferi sa superi, un chioscar vanator de oferte care vinde doar sa cumpere stoc la oferta sau zeci de clienti fideli care vor spune ca sunt tepari ca nu au stoc cum spun in reclame si in oferte?
De ce trebuie sa pleci din start ca cei care cumpara multe produse la promotie sunt "chioscari vanatori de oferte"?

#18
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View Postprojectfp, on 02 februarie 2019 - 20:24, said:

Tu ce preferi sa superi,
Banii nu au miros.
Daca incepi sa gandesti precum PSD-ul si sa mituiesti anumite categorii defavorizate cu ulei si faina, atunci inseamna ca nu ai ce cauta pe o piata libera.

Quote

zeci de clienti fideli
ha-ha-ha

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate