Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Sursa UPS telefonie fixa Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
In caz de  pana curent daca alimentez ont-ul la o sursa pc voi avea acces la telefonia fixa?
De cat ar trebui sa fie sursa pentru 48 ore?

Edited by csachiri, 02 February 2019 - 19:00.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
probabil nu, pentru ca vor fi afectate de pana de curent si eventualele repetitoare din zona.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Pe fibra GPON nu, daca pui ONT-ul pe UPS vei avea servicii. Faza cu "repetitoarele" era valabila la reteaua HFC de dinainte, unde aveam echipamente active pe traseu, recte nod optic (care era un media converter pus pe stalp) si amplificator pe casa scarii. Omul spune ca are ONT in casa deci nu e pe FTTB.

simple_dreams pe aici a reusit sa-si incropeasca un UPS ce tine 2-3 zile, dar el e expert in asa ceva. Oricum ONT-ul nu consuma cine stie ce, orice UPS ar trebui sa-l tina destul de mult.

Edited by Neaceasca85, 02 February 2019 - 19:13.


#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă ai UPS alimentezi direct ONT la 230 V și nu-ți mai trebuie sursă de PC.

#5
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 csachiri, on 02 februarie 2019 - 18:59, said:

In caz de  pana curent daca alimentez ont-ul la o sursa pc voi avea acces la telefonia fixa?

Eu am avut ont-ul si routerul pe UPS si mergea netul chiar si cand era picat curentul deci ar trebui sa mearga si la tine :)

#6
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 r_murphy, on 02 februarie 2019 - 19:07, said:

probabil nu, pentru ca vor fi afectate de pana de curent si eventualele repetitoare din zona.
De fapt sunt splittere si nu necesita alimentare. Asta e minunatia tehnologiei GPON.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Genul ala de splittere (enclosere) erau si inainte, dar fibrele se duceau in noduri optice care erau alimentate si faceau conversie la coaxial, ala mereu mi-a nimerit in alta zona la HFC si nu aveam TV chiar daca aveam curent.

Deci la FTTH daca pui ONT-ul pe UPS iti merge, nu merge la HFC (UPC) si la RDS FTTB (cu cablu de net/telefon de pe casa scarii).

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru o alimentare pe perioada scurta merge si un UPS, pe perioade lungi pierzi mult la randament, fiabilitate. Pentru asta se foloseste altceva. Da, am alimentare protejata si ma tine foarte mult, nu as renunta la ea sub nicio forma. :)

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Ai din ala care s-ar baga in portul UPS/Battery existent pe ONT-uri sau ceva ce alimenteaza stecherul normal?

ONT-urile vechi au port de UPS, la astea noi nici nu m-am uitat.

#10
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007
Am ftth

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Treaba-i clara, merge, daca aveai FTTB ONT-ul era pe casa scarii si nu aveai cum sa-l alimentezi.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am sursa speciala, Ceasca. Am si de rezerva pt swap instant. :D

Retelele FTTH Telekom si Digi merg si cand pica alimentarea, pt initiator. :)

La Telekom merge fara curent si ADSL-ul, daca iti alimentezi tu modemul sau ai telefon fix cu fir, caz in care isi ia curent din reteaua telefonica.

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Depinde.
La mine nu mergea VDSL-ul dacă se oprea curentul. Telefonul da, nu și internetul.
Un prieten are UPS pentru supraveghere (mai exact e un generator pe motorină) și îi merge.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
La Romtelecomul ala erau duse bateriile din DSLAM-ul stradal de la care aveai netul. Telefonia (clasica pe cupru) iti venea din alta parte, din centrala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate