Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi si pareri achizitie masina 40.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 overseas, on 03 februarie 2019 - 14:54, said:

Zici ca o balena de Superb ii asigura confort, iar un a3 sau un 3 serie cu toate optionalele bifate, automat, integral ar da nasol pe autostrazi 😀
   Era vorba de compacte, seria 3 nu e compacta. Dar da, Audi A3 nu ofera confortul unui sedan mediu, ca dealtfel nici un compact.

Macar o Octavia vrs si tot ar fi mai distractiva. Superb numai daca isi duce socrii la ski.

Iar omul are buget de la firma.

   Era vorba de compacte, seria 3 nu e compacta. Dar da, Audi A3 nu ofera confortul unui sedan mediu, ca dealtfel nici un compact.

Edited by cavaliere, 03 February 2019 - 17:44.


#38
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Eu as lua Superb "cu de toate" sa nu te plingi atunci cind faci drumuri lungi.

#39
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Din curiozitate, de ce ar fi superb mai confortabil la drum lung decât un A4? Pentru șofer întreb

#40
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Eu nu am zis nimic de confort. Am zis Superb "cu de toate"... Cuget ca e mai bine asa decit Audi chel (daca putem zice asta)...

#41
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Din aceasi motiv pt care un seria 5 e mai confortabil la drum lung decat seria 3. Ca e mai mare și cred ca este gândit mai mult spre confort.

@initiator - eu as pleca de la alte principii, daca nu iti ramane masina dupa un timp, daca nu te interseaza cat consuma pt ca decontezi...ia-ti fix ce iti place si ce te face sa te simti bine pe drumuri, tinuta de drum buna au toate cred, eu as merge pe cele mai multe optionale.
Daca nu iti ramane tie si nu te intereseaza ca peste niste ani ii scade rau valoarea si nu o vinzi usor...eu as merge pe Volvo xc40 sau 60, ia-ti cea mai sigura masina pe care o poti lua in banii aia. Daca alegerea este doar intre Nemtesti.daca vrei sa dai bine ia un Seria 3/4/5 (daca te incadrezi), daca esti genul pt care asta nu conteaza...ia un superb ca e mare si sigura. Mie personal Audi nu imi place deloc, am un seria 3. :)

Edited by nepot, 03 February 2019 - 19:20.


#42
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 Seteh, on 03 februarie 2019 - 15:56, said:

Reamintesc ca e masina de firma si nu mi-o iau sa mai laud cu ea. Daca voiam sa ma laud cu ea nu aminteam nici aici ca ar fi de firma...
Nu sunt adeptul vitezei, parerea mea ca o masina de clasa asta cu 200 de cai este cum trebuie. Daca chiar vreau o aroganta, cu toate ca nu vad la ce mi-ar folosi cand mai mult de 160 de km/h nu am mers si intre doua semafoare faci degeaba racing, atunci imi iau 2.0 TFSI care are 245 de cai.
E clar ca se simte diferenta de calitate de cand m-am suit in masina intre Skoda/VW si A4/Seria3. Dar parerea mea e ca nu merita aceasta diferenta atatia bani. Mai ales ca cei de la Audi, BMW si Mercedes sunt si smecherasi. Probabil merg pe idee ca cine chiar isi doreste o asemenea masina deja nu se uit la bani de unde si dotarile extra asa alambicate.
Vreau incalzire in scaune? Pai trebuie sa iau pachetul confort care costa 2500 de euro si mai are niste tampenii in el, de exemplu incarcare wireless. Nu imi cade rangul sa infig sarma in telefon.
Vreau pilot? Pai nu merge singur, trebuie pachetul safe care e si ala vreo 2500. Vrei camera la mers inapoi? Pai trebuie nu stiu care sistem media si primesti contra cost si lumina cu led in interior. Ce sa fac cu ea? Cu bec normal nu mai vad? Vrei sistem Keyless? Pai trebuie si pachetul "whatever" cu alarma si nu stiu ce sistem. Vrei faruri cu LED? Deja e naspa, trebuie sa treci la urmatoarea echipare.
Daca mai pui si niste jante, navigatie si poate un head-up display nu te mai incadrezi la nici una din Audi sau BMW. Cu tot cu discounturi de 10% care mi-au fost oferite. La Audi sunt in buget daca selectez motorul de 150 de cai si cutie manuala cu dotarile de mai sus.
Care dotari nu mi se par ca sunt multe atunci cand conduci destul de mult. La Mondeo le aveam.

E adevarat ca poate parea mult suma asta pentru o Skoda insa cu dotarile acestea deja este o masina ok. Si nu sunt banii mei, eu doar trebuie sa ma simt bine in masina. Daca aveam buget de 50.000 probabil as fi ales Audi fara discutie.
Insa asa mi-e greu sa renunt la ceva si dupa aia poate o sa imi para rau.

Deja mi-am facut o strategie, cine stie, poate o sa iasa. O sa prezint un A4 cum o vreau eu si poate am noroc sa o pot lua din DE in bugetul asta.
Dar ce pun a doua varianta? Cea reala cel mai probabil. Arteon, Superb, Passat? Cam asta e ordinea la care m-am gandit...

2.0tfsi e un motor foarte rafinat, nu se ia pt curse, consuma excelent pe distante scurte si medii. Ai condus unul vs 2.0TDI?

#43
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu stiu daca m-a intrebat pe mine...Eu cred ca toate sunt confortabile, nu e vorba de asta.
Acum m-am uitat si la dimensiuni. Cea mai mare si mai lata e Superb. Oarecum m-am mai linistit, e cat Mondeo, aveam impresia ca e mai mare.
Poate dimensiunile mai mari ajuta Superbul sa stea mai bine pe drum. Habar nu am, nu am mers cu 200 km/h sa vad dar poate la asta se refera altii.

Am fost la drive test cu toate, mai putin Arteon la care doar m-am suit in ea. Dar nu stiu ce ar fi diferit fata de Passat.
Cum am mai zis (iar imi sar unii in cap) A4 parea cel mai mic in interior. Poate din cauza bordului, butoanelor habar nu am. E adevarat ca are si cel mai misto bord cu luminite etc mai putin tableta aia aiurea de pe bord.
Si am vazut ca la A4 este consola centrala cred ca e mai lata decat la Passat sau Superb pentru ca lovesc cu piciorul drept in ea. Asa pateam si la Mondeo.
PE de alta parte interiorul de a Passat e cel mai urat. Mai are si jaluzelele alea...

@Slick0r. Nu, cele din drive test au fost toate diesel de 190 si 150 de cai.
Am mai mers acum un an vreo 2 saptamani cu un Focus ST cu motorul benzina de 250 de cai. Mama ce fugea.

Edited by Seteh, 03 February 2019 - 19:37.


#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Un Subaru pe banii firmei ar putea fi interesant.

#45
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 nepot, on 03 februarie 2019 - 19:19, said:

Din aceasi motiv pt care un seria 5 e mai confortabil la drum lung decat seria 3. Ca e mai mare și cred ca este gândit mai mult spre confort.


Seria 5 vs Seria 3, da. Dar nu Superb vs A4. Audi e la 2 marci distanta in ierarhia VAG de Skoda. E un motiv pentru care primesti "mai multa masina" de la Skoda decat de la Audi, desi sunt parte din acelasi grup. Anume ca se taie din costuri la materiale, se taie la finisaje, se aleg solutii tehnice mai simple etc.

Cred ca daca nu faci drumuri foarte lungi cu persoane adulte in spate, platesti extra la Superb pentru un spatiu pe care nu il vei folosi, dar faci compromisuri in celelalte aspecte.

#46
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O Octavia RS , motorul il alegi tu si restul . tsi 2x4 sau tdi 4x4 .

Edited by Baxon, 03 February 2019 - 20:06.


#47
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Oricare ar fi alegerea as fi cel mai fericit daca ai face topic in "Jurnal de bord".
Are cineva idee cat la suta din userii care au cerut sfaturi de cumparare au continuat cu topic in "Jurnal de bord" dupa ce si au achizitionat masina? Ar fi o minima recunoastere a ostenelii depuse de toti cei care au contribuit la alegere, nu?

#48
GabiA

GabiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.10.2006
Superb, in 40k, as lua doar versiunea RS: 280CP, 4x4.
Consider ca Figo are dreptate cand zice ca la Skoda primesti multa masina, dar si calitate in minus fata de un VW, Audi. Diferenta se face la antifonare, suspensie, confort scaune, unele dotari.
Am testat Superb 2.0 TDI 190 CP, 4x4 si nu mi-a transmis nimic masina aia, nici o placere de a o conduce, emotie. Mi se pare, totusi, masina ideala pt o familie, datorita spatiului urias din interior.

Edited by GabiA, 03 February 2019 - 23:06.


#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Care familie, omul vrea masina de business.

#50
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
In bugetul tau intra o Insignia GSI 2.0D 210CP 4X4 AT8 cu toate optionalele posibilie, inclusiv culoare de 2500e, piele de 3500 (scaune AGR pt calatorii lungi, masaj, ventilate, electrice etc.), faruri led matrix, hud, camera 360, navi, bose, panoramic, acc, Webasto etc. La 30.000 am primit 4.000e discount, la tine ar trebui sa o poti scoate sub 48.000 putin.

Dar totusi o giulia nu poti lua? E ceva diferit.

Attached File  OPEL_configuration_201924_239.pdf   1.36MB   15 downloads

Edited by t-balt, 05 February 2019 - 01:35.


#51
sorinc26

sorinc26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.04.2018
Salut, la Mazda 6 nu te-ai uitat? In bugetul asta poti sa-ti iei ce motor vrei cu echiparea de top. Atat 2.5 benzina aspirat cat si motorul de 2.2 motorina de 184 de cai, amandoua cu automate si echiparea de top.

#52
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ti-as fi spus Edge, da' nu-i nemteasca! :peacefingers:

#53
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Daca mai intereseaza pe cineva, am ales pana la urma Superb. Am mai facut inca odata drive test cu ele si am ramas la Superb sedan.
Passat mi s-a parut si mai urat dupa ce m-am uitat mai atent la masina. A4 si Arteon sunt ok dar nu ma incadram la toate dotarile la pretul asta.
La Superb are toate optiunile posibile mai putin piele si trapa. Au fost alegerile mele, pielea nu o sufar si nici trapa nu era un must. Deasemenea am ales varianta normala nu 4x4 din cauza termenului de livrare, la varianta 4x4 trebuia sa mai astept inca o luna si 2 saptamani in plus. Varianta normala vine intr-o luna.
Motorul de 2.0 diesel de 190 de cai cu DSG culoare gri inchis. As fi preferat negru dar si pentru asta mai asteptam. Oricum la culoare nu prea aveam preferinte, doar alba, rosie sau maro sa nu fi fost.

#54
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Superb 😀

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate