Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Acte cumparare auto de la Persoana Juridica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
stef88

stef88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007
Buna ziua,

Doresc sa cumpar o masina de la o firma din Romania, neplatitoare de TVA.
Ma poate ajuta cineva cu lista de acte pe care trebuie sa le primesc de la vanzator?

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Fisa fiscala si Factura.

Nu e nevoie de contract de vanzare-cumparare.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Orice birou (de copiat acte) specializat in asa ceva iti poate rezolva problema ta.In plus,pentru o anumita suma,iti rezolva si obtinerea certificatului de inmatriculare.

#4
stef88

stef88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007

 Adm, on 02 februarie 2019 - 18:36, said:

Fisa fiscala si Factura.

Nu e nevoie de contract de vanzare-cumparare.

Asa stiam si eu. Vanzatorul zice ca nu mai este necesar certificat fiscal, trebuie doar contract de vanzare-cumparare in 5 exemplare si 5 facturi si se merge cu contractul la taxe si impozite sa ii puna stampila si sa radieze de pe nume. Cred ca nu stie ce vorbeste. O sa vad ce zic si cei de la biroul de acte auto.

Mai este necesara si fisa de inmatriculare?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Din pacate, nu scapi de fisa fiscala, pt ca aia se depune la politie pt talon.

#6
stef88

stef88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007

 Adm, on 02 februarie 2019 - 18:58, said:

Din pacate, nu scapi de fisa fiscala, pt ca aia se depune la politie pt talon.

Am inteles. Mai este necesar vreun act care sa ateste ca firma este neplatitoare de TVA?

Banuiesc ca daca firma are datorii la primarie nu poate sa obtina stampila de la taxe si impozite pe factura. Am dreptate sau gresesc?

Multumesc

Edited by stef88, 02 February 2019 - 19:11.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e treaba ta datoriile sale la stat.
Fisa fiscala reprezinta ca si-a platit datoriile pt masina, la bugetul local, adica impozitul auto, pe care tu nu mai trebuie sa il platesti pe 2019  :)

Tu esti PF sau PJ (cumparator)?

Oricum, el e cel care are responsabilitatea scrierii facturii.

#8
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
Am vandut o masina din firma, doar factura (pe care preventiv am trecut si una bucata talon seria... una bucata carte identitate seria... set roti vara -ptr a fi scazute din inventar, nu e neaparat nevoie dar e bine sa fie acolo, sunt niste povesti in spatele acestei hotarari) iar in afara de viza de la taxe si impozite locale nu a mai fost nevoie de nimic, nici un contract. Nu uita sa scrie pe talon data instrainarii,  m-a sunat cumparatorul de la politie cand a vrut sa o inscrie ca cere politiaiu, m-a asteptat omul jumate de ora, i-am scris, i-am stampilat si totul a fost in regula. Vezi ca pe firma exista tentatia sa treaca suma cat mai mica ptr a scade valoare impozit pe venit 1% (firma normala nu multinationale) deci posibil sa fie probleme daca te duci cu o factura de 100E ptr o masina de 1000E....asta bineintels daca a fost amortizata in firma altfel neaparat valoarea de inventar.

Edited by cristian_sen, 02 February 2019 - 20:18.


#9
stef88

stef88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007

 Adm, on 02 februarie 2019 - 19:43, said:

Nu e treaba ta datoriile sale la stat.
Fisa fiscala reprezinta ca si-a platit datoriile pt masina, la bugetul local, adica impozitul auto, pe care tu nu mai trebuie sa il platesti pe 2019  Posted Image

Tu esti PF sau PJ (cumparator)?

Oricum, el e cel care are responsabilitatea scrierii facturii.

Eu sunt cumparator persoana fizica. Din ce am citit pe site la inmatriculari fisa fiscala nu mai este necesara daca ai viza pe factura de la organul fiscal al vanzatorului.

 cristian_sen, on 02 februarie 2019 - 20:14, said:

Am vandut o masina din firma, doar factura (pe care preventiv am trecut si una bucata talon seria... una bucata carte identitate seria... set roti vara -ptr a fi scazute din inventar, nu e neaparat nevoie dar e bine sa fie acolo, sunt niste povesti in spatele acestei hotarari) iar in afara de viza de la taxe si impozite locale nu a mai fost nevoie de nimic, nici un contract. Nu uita sa scrie pe talon data instrainarii,  m-a sunat cumparatorul de la politie cand a vrut sa o inscrie ca cere politiaiu, m-a asteptat omul jumate de ora, i-am scris, i-am stampilat si totul a fost in regula. Vezi ca pe firma exista tentatia sa treaca suma cat mai mica ptr a scade valoare impozit pe venit 1% (firma normala nu multinationale) deci posibil sa fie probleme daca te duci cu o factura de 100E ptr o masina de 1000E....asta bineintels daca a fost amortizata in firma altfel neaparat valoarea de inventar.

Ok, deci nu a mai fost nevoie de fisa fiscala? O sa ma asigur ca pe factura trece valoarea reala de 5000 euro. Merci de sfat. :-)

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Adm, on 02 februarie 2019 - 18:58, said:

Din pacate, nu scapi de fisa fiscala, pt ca aia se depune la politie pt talon.
O prostie 100% românească.
Ce treabă are poliția cu primăria?

Aici nu mă întreabă nici dracu' dacă vreau sau nu să plătesc impozitul auto.
Primesc în schimb scrisoare de la bancă prin care sunt înștiințat că mi-a fost reținută suma de 106 euro de către Hauptzollamt pentru anul în curs.
Simplu, fără birocrație, fără "nu am boss să moară mama".
Se poate și la noi? - Se poate, clar! Dar nu se vrea.

#11
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003

 stef88, on 02 februarie 2019 - 20:45, said:

Eu sunt cumparator persoana fizica. Din ce am citit pe site la inmatriculari fisa fiscala nu mai este necesara daca ai viza pe factura de la organul fiscal al vanzatorului.



Ok, deci nu a mai fost nevoie de fisa fiscala? O sa ma asigur ca pe factura trece valoarea reala de 5000 euro. Merci de sfat. :-)


Nu a fost nevoie de fisa, doar stampila de la taxe si impozite pe factura. Dar nu uita unde traim, cate bordeie atatea obiceie la bugetarii romani, vezi la fata locului ce si cum...idem contract, daca vanzatorul vrea contract cum sa nu, puteti merge si la notar sa-l legalizeze dar la politie factura e dovada achizitionarii bunului si ca sa fiu corect poate fi si valoare zero, nu-l intereseaza, va inscrie masina fara probleme, dar mai departe (in cca 4-5 ani cam asa) veti fi cautati (si tu si vanzatorul) de anaf daca ati subapreciat masiv bunul, adica daca masina e 5000 si ati trecut 500 aveti probleme. mai mult el decat tu. Daca ati trecut 3500 hai 3000 nu cred ca -si vor bate capul. Nu uita de data instrainarii bunului pe talon cu stampila firmei, bugetarilor le plac stamplilele, daca dai vreunul mai zelos o sa vrea si imputernicirea respectivului ca este abilitat sa prezinte firma in aceasta afacere...depinde de la caz la caz, fiecare experienta e unica.

#12
stef88

stef88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.06.2007
Intr-adevar nu a mai fost nevoie de fisa fiscala. De la vanzator, trebuie doar stampilele de la taxe si impozite pe contractul de vanzare - cumparare si pe fisa de inmatriculare.

Edited by stef88, 02 March 2019 - 23:17.


#13
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Salutare.Vreau (persoana fizica)sa iau o masina de la o firma si nu stiu ce acte se fac intre noi.Factura sau contract?Daca e doar factura cate exemplare trebuie sa primesc?

#14
Revenger

Revenger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.03.2005
Si eu sunt intr-o situatie similara. Sora mea detine un Logan pe persoana juridica pe care ar vrea sa mi-l dea mie dar sa il trecem de pe persoana juridica pe persoana fizica, in ideea ca masina este veche,2005, si poate in maxim 3 ani(mai ales ca se tot aude ca or sa interzica astia in centru masinile vechi), e mai bine sa o dau la rabla(rabla merge doar pe persoana fizia). In acest moment gasesti Logan din 2005 fara Ac si fara servo si la 1000 euro. Cat ar costa actele? Ca sa o trec de pe PJ pe PF.

Edited by Revenger, 27 July 2019 - 11:27.


#15
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Up.
Deci daca o persoana juridica cumpara de la firma este ok numai factura cu stampila de la taxe si impozite?
Sigur nu este nevoie si de contract de vanzare cumparare?

Edited by mihai!, 20 September 2019 - 22:29.


#16
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Factura de la firma respectiva și fiscalul de la taxe și impozite. Factura tine loc de co tract de vc

#17
vladvin87

vladvin87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.02.2015
Buna ziua.
Am achiziționat o mașina de la o persoana juridică in Iulie 2020. Firma respectiva are poprire pe acea mașina ( s-a stabilit cu ANAF ul ca datoria respectiva se plătește in rate, rate care se finalizează in vara 2021).

Am făcut contract de înstrăinare dobândire, am primit și fiscalul societății cum ca nu are datorii/impozite rămase de plătit, toate bune și frumoase.

Am luat mașina in evidentă la mine tot in Iulie 2020.

Eh, problema e așa: la poliție , când sa înmatriculez, agentul mi a transmis ca înmatricularea nu poate fi făcută pentru ca mașina apare cu poprire.
Persoana juridică a fost la ANAF și a întrebat care e situația, și i s a transmis ca deși s a stabilit un plan de rate, mașina rămâne poprita pana la stingerea debitului.

Eh, dacă mașina e poprita, de ce a fost eliberat fiscalul in vederea vânzării? Ce e de făcut? Dacă sunt oprit de poliție, risc sa mi se ridice talonul, deși eu nu am cum înmatricula mașina pe numele meu?

Mulțumesc anticipat.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Da, risti. Cele 90 de zile in care ai dreptul sa circuli, curg din ziua in care a scos fiscal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate