Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Neplata salariaților in cadrul unui proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Kaopuf

Kaopuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2012
Buna ziua, suntem un grup de 5 persoane care am fost angajate pe perioada determinată de către o firmă pentru a presta niste servicii in cadrul unei alte firme. Ni s-au incheiat contracte individuale de muncă. Perioada s-a încheiat, dar angajatorul nu ne-a plătit inca remuneratiile, deși trebuia sa o faca la data specificată în contract. Susține că nu a primit încă banii de la firma la care noi am lucrat si cu care are la rândul lui contract. Ce putem face concret pentru a ne recupera banii pentru care am muncit?
Am inteles ca ITM nu il poate obliga sa ne plătească, ci in cel mai bun caz il poate amenda.
Îl putem da in judecata direct, fara reclamație prealabilă la ITM? Este nevoie de avocat? Exista costuri de judecată?
Multumesc

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Ba da, ITM il poate obliga sa plateasca salariile si in caz de refuz i se poate intocmi dosar penal administratorului. Nu trebuie sa va plimbati prin tribunale, lasati autoritatile sa-si faca treaba.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKaopuf, on 02 februarie 2019 - 18:12, said:

Susține că nu a primit încă banii de la firma la care noi am lucrat si cu care are la rândul lui contract.
Nu e treaba voastra.
ITM ii p[oate obliga sa plateasca salariilor voastre..

Edited by pasilla, 02 February 2019 - 18:27.


#4
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu ii obliga nimeni, baga firma in insolventa si gata.
Daca era firma subcontractoare active sigur nu are.

Unii au facut un mod de business din asta.

#5
Kaopuf

Kaopuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2012
Nu stiam ca ITM ii poate obliga la plata. E foarte bine in cazul acesta!
Firma angajatoare are sediul in Brasov, iar noi suntem (si am prestat munca) in Bucuresti. Reclamatia o facem aici sau la ITM Brasov prin posta?

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

View PostKaopuf, on 02 februarie 2019 - 18:32, said:

Nu stiam ca ITM ii poate obliga la plata. E foarte bine in cazul acesta!
Nu-l poate obliga, poate doar să-l amendeze.

View PostKaopuf, on 02 februarie 2019 - 18:32, said:

Firma angajatoare are sediul in Brasov, iar noi suntem (si am prestat munca) in Bucuresti. Reclamatia o facem aici sau la ITM Brasov prin posta?
Ca să fie obligat trebuie să-l dați în judecată.
Acțiunea se poate depune la Tribunalul București și e scutită de taxe. Cred că sunt modele pe net, dar mai bine plătiți un avocat să v-o facă - sunteți mai mulți și se împart costurile.

Edited by althea, 02 February 2019 - 18:49.
grabă


#7
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu stiu daca se impart costurile, am auzit de la un grup de angajati ca au dat 1 salariu al lor fiecare (care era sub 2000 lei) sa fie reprezentati intr-un proces impotriva angajatorului. Si ei fiind multi, peste 10, s-a ales avocatul cu mii de euro dintr-un proces.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Să caute unul cu onorarii pământene Posted Image E totuși o singură acțiune / un singur proces, nu 5.

Inițiator, citește modelul de la pag. 34:
http://www.inm-lex.r...ului muncii.pdf
V-o puteți face și singuri dacă vă puneți mintea.

Edited by althea, 02 February 2019 - 18:55.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In urma sesizarii, ITM merge in control.
Dupa ce verifica cum stau lucrurile, se intocmeste un PV, in care scrie:
1. SC xyz, va plati drepturile salariale ale A, B, C, pana la data de ...., Responsabil: Mitica- Administratorul SC xyz.
2. SC xyx, va plati amenda in cuantum de 1 lei, pana la data de ...., Responsabil: Mitica- Administratorul SC xyz.
3. SC xyz, va instiinta ITM despre indeplinirea 1,2 pana la data de ...., Responsabil: Mitica- Administratorul SC xyz.

In caz de neindeplinire a masurilor din prezentul PV, ITM va face plangere penala lu' Mitica- Administratorul SC xyz.

Edited by pasilla, 02 February 2019 - 18:59.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Ți-aș fi recunoscătoare dacă mi-ai spune de unde știi asta cu PV-ul despre care ai scris:

Quote

In caz de neindeplinire a masurilor din prezentul PV, ITM va face plangere penala lu' Mitica- Administratorul SC xyz.

Asta da, pot scrie în PV, dar nu îi pot obliga să o și facă:

Quote

1. SC xyz, va plati drepturile salariale ale A, B, C, pana la data de ...., Responsabil: Mitica- Administratorul SC xyz.
Îi pot doar sancționa dacă nu îndeplinesc ce scriu ei în PV.

Edited by althea, 02 February 2019 - 19:11.


#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Poveste complicată, e "afacere la cheie" țeapa asta, se practică peste tot, firma care are de efectuat lucrări folosește un "intermediar" și prinde acolo în contract niște clauze cu chichițe care duc la sistarea plăților la sfârsitul lucrării, iar "intermediarul" nu își plătește angajații pe motiv că nu a primit banii, se ajunge la un proces, amânări, etc până oamenii din lipsă de bani și timp renunță  la proces, de fapt e suficient să nu se mai prezinte ca să se considere renunțare. Rezolvarea e alta. Ce mașină are "angajatorul" ?
Sau așa https://www.digi24.r...xcavator-980334

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalthea, on 02 februarie 2019 - 19:06, said:

Ți-aș fi recunoscătoare dacă mi-ai spune de unde știi asta cu PV-ul despre care ai scris:

DIn pacate, experienta personala. Am destule la activ.
Asa cum este expus cazul, omul are dreptate, dar nu intotdeauna lucrurile stau asa, iar autoritatile fac abuzuri de cele mai multe ori.

View Postalthea, on 02 februarie 2019 - 19:06, said:

Îi pot doar sancționa dacă nu îndeplinesc ce scriu ei în PV.
Corect. Dar de cele mai multe ori se lasa, in afara de amenzi si  cu plangere penala. Nu are chef nimeni de asa ceva

Edited by pasilla, 02 February 2019 - 19:12.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Nu zic că nu s-or fi făcând și plângeri penale, dar nu pot avea nicio urmare strict în sensul ăsta (recuperarea banilor) pentru că neplata salariilor e contravenție.

Niciun inspector ITM întreg la cap nu ar scrie așa ceva:

Quote

In caz de neindeplinire a masurilor din prezentul PV, ITM va face plangere penala lu' Mitica- Administratorul SC xyz.
dar în practică într-adevăr nu știi peste ce dai.

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu s-au platit salariile, probabil ca nu s-a platit nici CAM-ul ala, sau cum s-o  numi. Gasesc ei ceva prevederi cu care sa te ameninte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate