Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Biciclisti tot mai tupeisti?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
627 replies to this topic

#613
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postaris86, on 13 februarie 2019 - 09:34, said:

Buna asta......
Acu ce sa-i fac daca nu este atent la semafor, dupa 5-6 secunde merita atentionat, nu imediat ca pana la urma toti mai gresim.
Trei secunde sunt deja multe cand astepti la semafor. Trebuie un pic de simt de raspundere, unii mai au si altceva in viata decat dormitul la semafoare.

#614
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 13 februarie 2019 - 15:31, said:

Se pare ca la tine si timpul trece altfel ...dupa cate nanosecunde iti infigi mana in claxon ?
5000000000

#615
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View PostEMPP, on 02 februarie 2019 - 09:06, said:

Acolo vad un sens girator  nu stiu cum biciclistul dorea sa mearga inainte cand trebuia putin la dreapta.a exAgerat biciclistul daca este asa intersectia
Biciclistul are dreptate,ala era pe basnda gresita,nu avea dreptul sa mearga inainte,daca avea nu se lua politia de el,dar na sunteti multi soferi care credeti ca sunteti mai destepti ca alti mergeti pe banda gresita si cand ajungeti in intersectii vreti sa vi se cedeze intrarea pe banda corecta!

#616
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View PostAlbindunga, on 17 februarie 2019 - 15:41, said:

Daca nu mi se cedeaza il lovesc!Deoarece pot.
Si pentru asta te alegi cu dosar penal!merita?Asa faci si cu o masina care nu i-ti cedeaza intrarea de pe o banda gresita pe banda corecta?

Asa faceti si la trecerile de pietoni,ii vedeti ca vor sa tranverseze dar nu opriti ca ce ziceti:Tre' sa ma lase sa trec ca nu se pune cu masina!Dar uite ca sunt si uni care nu v-a vad si intra pe trecere stiind ca au prioritate si se trezesc in spital,unii ca alti nu se mai trezesc!Chiar azi am citit o stire ca in orasul meu mai mult de 100 de soferi au ramas fara permis majoritatea din cauza ne-acordari prioritati la trecerea de pietoni!Dosare penale pentru ne-respectarea culori semaforului,a indicatorului stop...Acum 2 saptamani a fost o actiune asemanatoare,si se pare ca nu se iunvata minte soferi!Mai sunt uni care ies si fara permis cu masina in trafic!Este unul care face videoblog cu bicicleta,se filmeaza cand merge in trafic si se intalneste  cu unul oprit pe pista de biciclisti care nu vroia sa se dea la oparte si ii arata o legitimatie,asta cheama politia si asa afla ca ala nui politist este un simplu sofer care in loc sa isi ceara scuze a incercat sa il intimideze danduse mare bastan!

#617
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
...la pushgarie cu ei....huooooo....ti-ai dreak de cotetzari.....Posted Image

#618
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006

View PostBursul, on 08 februarie 2019 - 16:40, said:

Numai daca esti pe banda de biciclisti, cel putin eu asa am intalnit. Si atunci te claxoneaza, te fac cu ou si cu otet si te trimit in origini.
hai sa ii invatam pe romani un pic din mentalitatea germana cea perfida.

daca mergi pe pista de bicle si un biciclst da peste tine si cade de pe bicla, te va cara apoi prin tribunale pentru recuperarea pagubelor aduse bicicletei de 1000€ plus despagubirile pentru ranile corporale suferite in urma cazaturii. si va face tot posibilul sa scoata o adeverinta medicala care sa dovedeasca ca e fracturat cu totul, sa fie paguba cat mai mare.
nu exagerez deloc, chiar asa se procedeaza!

Edited by mannes, 21 February 2019 - 16:36.


#619
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Nu neg asta :)

#620
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postmannes, on 21 februarie 2019 - 16:34, said:

hai sa ii invatam pe romani un pic din mentalitatea germana cea perfida.

daca mergi pe pista de bicle si un biciclst da peste tine si cade de pe bicla, te va cara apoi prin tribunale pentru recuperarea pagubelor aduse bicicletei de 1000€ plus despagubirile pentru ranile corporale suferite in urma cazaturii. si va face tot posibilul sa scoata o adeverinta medicala care sa dovedeasca ca e fracturat cu totul, sa fie paguba cat mai mare.

inainte sa inveti pe cineva ceva, invata biciclistii mioritici nesimtiti ca nu se circula pe trotuarul nemarcat cu pista, mai ales in viteza si trecand ca sageata la 10 cm de pietoni

#621
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai tipul zicea cam tot ce zici si tu. :)

#622
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ok, am invatat ca bici sunt vehicule care au drepturi ca orice autovehicul (mai putin pe autostra, etc).

azi era sa-l mierlesc pe unu la parcul carol... tembelu venea de pe cedeza si eu eram pe drumul cu prioritate... m-am oprit la cca 2m de el cu mana in claxon si barait de abs. daca avea ceva de facut in pantaloni cu siguranta a facut tot.

Edited by arg, 28 February 2019 - 22:36.


#623
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Era să mă "pup" mai devreme cu unul livrator de mâncare. Eram pe trotuar, dar deşteptul nici lumină puternică nu avea, nici avertizare sonoră nu a băgat. Era trotuar cu staţie R.A.T.B., deci trebuia să intuiască că un om nu merge doar drept. Nu am mai avut chef de ceartă, aşa că nu l-am luat la rost.
Mai tare a fost când dacă ieşeam cu 30 de secunde mai devreme dintr-un magazin mă pupam cu o maşină. Până atunci nu mă gândisem că dacă e parcare pe trotuar fără coborâre directă pe stradă (acces prin capete) circulă maşini pe acolo, deşi probabil văzusem înainte de incident. Deci dacă e culoar de circulaţie chiar lângă uşă, mare atenţie!

#624
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Am fost zilele astea in oras cu bicicleta,intr-o intersectie mare era foarte aglomerat,prima banda era obligatoriu la stanga,a 2 si la stanga si inainte urmatoarea dreapta ..... fiind aglomerat nu m-am putut incadra pe prima banda care era doar la stanga,am intrat pe a 2 a,s-a facut verde si dai la pedale si in intersectie ma claxoneaza unul ca vezi doamne fac stanga de pe banda aia desi inaintea mea unele masini mergeau inainte unele faceau stanga!Deci unii soferi nu respecta biciclisti in trafic sau motociclisti!

#625
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Stii ca numerotarea benzilor se face de la dreapta la stanga, nu? :)

#626
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Erau 3 benzi pe sens!Cand am spus prima m-am referit la cea de langa axa drumului!

Ori cum pe banda cat si pe semafor erau sageti care indicau directia de mers!

#627
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ieri m-am pomenit de vreo 3 ori cu cate unul in mijlocul benzi mergand pe contrasens... norocul lor e ca franez si claxonez automat, altfel acu inca eram la dat declaratii.

Edited by arg, 03 March 2019 - 20:45.


#628
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postsorin147, on 03 martie 2019 - 20:12, said:

Stii ca numerotarea benzilor se face de la dreapta la stanga, nu? Posted Image
Da' chiar nu contează!Posted Image

View Postemilmihai, on 03 martie 2019 - 20:38, said:

Erau 3 benzi pe sens!Cand am spus prima m-am referit la cea de langa axa drumului!
...

Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate