Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lipsa DTS pentru televizoarele din 2019

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#145
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostFane, on 01 februarie 2019 - 17:52, said:

chiar daca s-ar intampla asta, ar fi problema doar o oarecare perioada pana cand va deveni un standard sa reencodeze torrentele in AC3 din cauza ca sunt multi care nu pot vedea sonorul filmului... Posted Image
M-am cam blocat la faza asta, eu niciodată în viața asta nu am reușit să văd sonorul la nici un film. Spune-mi și mie ce faci/ce consumi. Mulțumesc aniticipat!

ON: Tehnologiile în TV-uri ar trebui să fie cu precădere opensource.

Edited by benis, 01 May 2019 - 10:16.


#146
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014

View Postsilwer, on 01 mai 2019 - 09:40, said:



eu as vrea sa iau un 49Q6FN pe care sa il imperechez cu https://www.emag.ro/...n/pd/DJMXHBBBM/ , sa inteleg ca si eu raman cu soundbar-ul pe post de mobila?

De ce sa ramai cu soundbar-ul pe post de mobila? Vei avea sunet pe piste PCM si Dolby Digital (tv, Netflix, HBO Go, etc). Nu vei avea sunet doar in cazul DTS, daca descarci filme piratate cu pista DTS. La alea cu AC3 ori Dolby nu vei avea probleme.

Si nu vei mai folosi virtualizarea DTS Neo 2:5, in cazul in care soundbarul are asa ceva.

Edited by iZet, 01 May 2019 - 10:34.


#147
cosmin_angh3l

cosmin_angh3l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.06.2010
Eu am un tv samsung cu dts. La el am conectat un soundbar samsung. Prin dts se aude exceptional,prin pcm degeaba mai am soundbar. Vreau sa imi iau alt tv samsung dar lipsa dts la modelele noi ma impiedica. Este un mare minus pentru samsung ca au scos dts

#148
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Iti iei un receiver si acoperi toate formatele audio.

#149
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014

View Postcosmin_angh3l, on 17 decembrie 2019 - 20:15, said:

Eu am un tv samsung cu dts. La el am conectat un soundbar samsung. Prin dts se aude exceptional,prin pcm degeaba mai am soundbar. Vreau sa imi iau alt tv samsung dar lipsa dts la modelele noi ma impiedica. Este un mare minus pentru samsung ca au scos dts

Presupun ca foloseai DTS Neo 2:5, adica upmix din stereo in 5.1, ca posturile tv n-au DTS. L-am testat si eu pe soundbar, insa nu m-a multumit, sunetul fiind fad, cu prea mult bass si mai deloc inalte si medii.

#150
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007

View PostBloodRa, on 17 decembrie 2019 - 20:25, said:

Iti iei un receiver si acoperi toate formatele audio.
La ce receiver te referi?
Daca te referi la un reciever AV ,nu are nici o legatura,  daca redai un film cu DTS prin playerul intern al unui TV care nu stie DTS, tot nu vei avea sonor ,nici prin receiver!!
Singura solutie este un media player standalone care sa stie toate formatele audio.

#151
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta asa e, din pacate.

#152
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostiZet, on 17 decembrie 2019 - 20:28, said:

Presupun ca foloseai DTS Neo 2:5, adica upmix din stereo in 5.1, ca posturile tv n-au DTS. L-am testat si eu pe soundbar, insa nu m-a multumit, sunetul fiind fad, cu prea mult bass si mai deloc inalte si medii.

Asta cu soundbar-ul e o gluma .
DTS neo  suna excelent pe un sitem 5.1, nu are termen de comparatie

#153
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostiZet, on 17 decembrie 2019 - 20:28, said:

Presupun ca foloseai DTS Neo 2:5, adica upmix din stereo in 5.1, ca posturile tv n-au DTS. L-am testat si eu pe soundbar, insa nu m-a multumit, sunetul fiind fad, cu prea mult bass si mai deloc inalte si medii.

Cum anume ai testat tu upmix stereo -> 5.1 pe un dispozitiv stereo?

Daca aveai un sistem 5.1 decent iti puteai forma o parere, altfel este ca si cum ai cauta gustul portocalei in sticla de fanta.

In plus DTS neo este de domeniul trecutului. Acum exista o noua varianta de upscalling a celor de la DTS. Se numeste DTS Neural X si este semnificativ mai avansata decat tehnologiile anterioare.

Edited by razor01, 22 December 2019 - 00:38.


#154
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 06.11.2014
La generațiile vechi de tv-uri Samsung care avsau DTS, multa lumea activa DTS Neo 2:5 cand conectau soundbar-uri (indiferent daca erau 2.1 sau n.1 canale), ca asa li se parea ca se aude mai wow. Asta il si intrebadem pe cosmin_angh3l, daca a procedat la fel.

#155
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.10.2005
Salut baieti! Ma poate ilumina si pe mine cineva putin despre lipsa DTS la televizoare? Daca un TV nu decodeaza DTS inseamna ca un fisier video encodat cu audio DTS nu va avea sunet de fel daca e redat pe un astfel de TV?

#156
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Da.

#157
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Daca e redat pe playerul intern al tv ului.


#158
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.10.2005

View Postedigee, on 04 ianuarie 2020 - 23:14, said:

Daca e redat pe playerul intern al tv ului.

Mersi de raspunsuri! Eu am un media player Eboda hd for all 500 pe care ma gandeam sa-l schimb cand imi voi lua un TV nou dar din ce stiu aceste media player-e fac doar passthrough si nu decodeaza ele sunetul.

Edited by Srachi, 05 January 2020 - 03:26.


#159
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Solutia pentru filmele cu DTS este sa le redai dintr-un mediaplayer extern si nu din cel intern al tv-urilor Samsung.

#160
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.10.2005
Am înțeles ideea cu playerul extern si precum am zis detin unul dar cred ca face passthrough la sunet si nu decodează el, probabil alte media playere mai noi sa stie ele sa decodeze dar al meu din ce tin minte nu decodează.

#161
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Ai sistem audio separat sau vrei sa redai sunetul prin tv?

#162
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 05.10.2005
Nu am sistem audio desi ma bate gandul la un sound bar dar m-i se aduna cheltuieli prea multe deoarece sunt in cautare sa-mi achizitionez un televizor nou prima oara. Nici nu stiu daca as avea nevoie de acel DTS sau daca se mai foloseste dar vroiam sa aflu si eu mai multe inainte sa ma arunc sa-mi iau un televizor care sa nu stie sa decodeze unele formate audio.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate