Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Card/cont curent in 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Mie la Libra nu au vrut sa-mi deschida cont "online", lol.

Plus ca din cate am observat, internet bankingul lor e... primitiv.

0.5%+2.5 lei retrageri

Conform asta, Alior Bank sunt cei mai ieftini.

#20
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
La Libra, poti retrage de pe card, la bancomatele Euronet cu costuri zero.

Edited by l_dan, 01 February 2019 - 16:47.


#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 rosix, on 01 februarie 2019 - 16:32, said:


N-ai ce sa faci la coada. Cardul il comanzi pe internet si te duci o singura data si il ridici dintr-o agentie.  In rest, lucrezi numai cu ATM-ul multifunctional si cu internet bankingul daca e nevoie.  
Iar hartie cu contul curent sa duci la angajator iti dau tot atunci cand te duci dupa card.
Combinat si cu un card Revolut, poti facem cam orice iti doresti sa faci cu un card de debit.


Contul la BT (PF) il am deschid de vreo 7 ani, cred. Am niste conturi de depozit la ei si o perioada uitasem ca le am (stiam ca am bani la ei, dar uitam in secunda doi dupa ce imi reaminteam). La momentul respectiv am scris documentatia in banca (tot atunci am deshis si contul) si a durat cam 10 - 15 minute (completare formulare+depunere numerar+op pentru depozit).

Cardul l-am scos cu o saptamana inainte sa puna taxa de 10 lei pentru alimentare conturi ale altori clienti (depunere gratuita la bancomat). Am depus la ei aproape un an, zilnic, si stiu ce cozi se fac la ghisee (deschideri de cont, inchideri de cont, operatiuni firme, operatiuni PF, etc). Volumul de munca este foarte mare si se sta.


E adevarat, de 3 luni nu mai depun, mi-am schimbat slujba si, ironia, firma la care lucrez tot la BT au conturi (alta sucursala) si se evita la maxim mersul fizic la ghiseu. Norocul nostru e ca avem nevoie de ei (la ghiseu) foarte rar (o data sau de doua ori pe luna).

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Music-Box, on 01 februarie 2019 - 16:23, said:

E muiala pe fata ING,asa mi-au spus si mie cand am facut un card la ei....si lunar dispar din cont 11 lei (TAXE si COMISIOANE asa apare pe desfasurator) indiferent de ce si cum faci cu cardul.Posted Image

În cazul ăsta, nu-l folosești cum trebuie.

Mi se pare că alimentarea trebuie să se facă din alt cont, dacă te duci tu la bancomat, și-ți pui 700 de lei pe card, nu cred că se consideră ca parte a cei 700 care trebuie să-ți fie virați lunar. La plată, poți plăti o factură de utilități și e suficient.

Am card de la ei de vreo 7 ani, n-am plătit niciodată comision de administrare, dar îmi virez lunar salariul pe el și fac diverse plăți.

#23
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011

 Lex404, on 01 februarie 2019 - 16:45, said:

Mie la Libra nu au vrut sa-mi deschida cont "online", lol.
Nici eu n-am putut online dar nu-mi pare rău deloc, că au fost foarte amabile bunăciunile din sucursalăPosted Image

#24
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

 Lex404, on 01 februarie 2019 - 16:45, said:

Mie la Libra nu au vrut sa-mi deschida cont "online", lol.

Poti sa-ti deschizi cont si clasic, la sediu. E chiar mai bine dintr-un punct de vedere: daca ai cont online, nu poti face depuneri la ghiseu, trebuie sa-l transformi in cont clasic.

#25
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.09.2007

 SmurfK, on 01 februarie 2019 - 17:04, said:


Mi se pare că alimentarea trebuie să se facă din alt cont, dacă te duci tu la bancomat, și-ți pui 700 de lei pe card, nu cred că se consideră ca parte a cei 700 care trebuie să-ți fie virați lunar. La plată, poți plăti o factură de utilități și e suficient.
Tre
Trebuie sa ai intrari de 700 lei/luna neesential prin ce modalitate: depunere, portare.. și o plată...

#26
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 projectfp, on 01 februarie 2019 - 16:20, said:

Te complici degeaba cu Revolut. Si pierzi si bani cu el.
Un card Visa de la o banca din Romania fara comision de administrare e tot ce ii trebuie. Si cel mai simplu mod de a obtine asta e la Banca Transilvania, care niciodata nu a avut comision de administrare cont.

Trebuia sa primesc plata in avans pentru o vanzare, ca sunt de incredere si i-am spus sa-si faca Revolut, asta a fost intr-o duminica. I-am spus ca poate sa si-l inchida daca vrea dar mi-a raspuns ca a fost super usor si vrea sa il exploreze ca e ceva wow pentru el (nu mai vazuse asa ceva pe la vreo banca romaneasca).

Am pierdut 0 lei cu Revolut in 2018. Mersi de avertizare, poate ma ajuta la ceva.

#27
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Contul Curent BCR: cont curent în lei + Mastercard embosat + internet și mobile banking cu eToken = 0 lei.
https://www.bcr.ro/r...ntul-curent-bcr

Edited by orbanbalint, 01 February 2019 - 17:35.


#28
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

 sandel1, on 01 februarie 2019 - 16:36, said:

Libra internet bank- zero lei totul și cont deschis de acasă. Beat this!!

De regula Libra nu are decat o singura locatie in orasle mari.
Libra nu face diferentiere intre clientii PF si PJ, acelasi om bun  la toate. Beat this...

Am cont si PF si PJ la ei, nu prea sunt multumit. Ma duc sa depun 1.000lei in contul de firma si astept sa plateasca zece insi, zece facturi inaintea mea?
As vrea sa am mai multe optiuni de depunere. Prefer RZB, chiar daca e mai scump, calitatea e mai buna per total. Acolo am doar cont PF cu CC asociat si IB.

Edited by floraur, 01 February 2019 - 17:39.


#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 l_dan, on 01 februarie 2019 - 17:07, said:



Poti sa-ti deschizi cont si clasic, la sediu. E chiar mai bine dintr-un punct de vedere: daca ai cont online, nu poti face depuneri la ghiseu, trebuie sa-l transformi in cont clasic.

Acum ma și grăbesc sa trec Atlanticul ca sa ajung la ghișeu la libra, in 2019 :)))

Partea proasta la ei ca nu au sedii. Nici ATM-uri. Deci vrei nu vrei ai comisioane la retrageri. Cum depui, nu știu. Ca la Revolut, din alta banca :))



 orbanbalint, on 01 februarie 2019 - 17:35, said:

Contul Curent BCR: cont curent Ă®n lei + Mastercard embosat + internet și mobile banking cu eToken = 0 lei.
https://www.bcr.ro/r...ntul-curent-bcr
. Din pacate au comisioane la alte chestii (încasări OP-URI, conturi in valuta, etc)

#30
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Din octombrie 2018 nu mai sunt comisioane la încasări, indiferent de unde vin banii.
Iar la un cont de valută e altă poveste, acolo ai comision de 4,5 lei, dar cel care a deschis topicul nu a zis că are nevoie de un cont în valută.

#31
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

 Lex404, on 01 februarie 2019 - 17:43, said:

Partea proasta la ei ca nu au sedii. Nici ATM-uri.
Partea buna e ca folosesti fara comision reteaua de bancomate Euronet. La mine in oras (Bacau) sunt 8 bancomate Euronet. Sedii sunt in toate orasele mari.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Degeaba are libra o sucursala pe oraș.

In Sibiu exista dor una de exemplu. Apăi Sibiul nu e așa mic încât sa ai chef sa mergi jumătate de oraș pana la banca.

La Cluj cică ar fi doua. Una in centru (evident) și una in Mărăști.
Ce faci dacă stai in manastur, zorilor, gruia, etc?

Dai banii de comisioane pe benzina/ autobuzul pana la banca (5 lei pe drum dus întors)

Edited by Lex404, 01 February 2019 - 18:02.


#33
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011

 floraur, on 01 februarie 2019 - 17:38, said:

De regula Libra nu are decat o singura locatie in orasle mari.
Libra nu face diferentiere intre clientii PF si PJ, acelasi om bun  la toate. Beat this...

Am cont si PF si PJ la ei, nu prea sunt multumit. Ma duc sa depun 1.000lei in contul de firma si astept sa plateasca zece insi, zece facturi inaintea mea?
As vrea sa am mai multe optiuni de depunere. Prefer RZB, chiar daca e mai scump, calitatea e mai buna per total. Acolo am doar cont PF cu CC asociat si IB.
Ai citit prima postare și care sunt cerințele inițiatorului? Beat this! Posted Image

Edited by sandel1, 01 February 2019 - 18:07.


#34
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 antiqque, on 01 februarie 2019 - 16:13, said:


Daca e strict pentru asta recomand Revolut. Comanzi cardul din aplicatie si iti transferi cat ai nevoie.
Pe langa faptul ca nu ai comisioane beneficiezi si de un curs valutar foarte bun in caz ca il folosesti si pentru cumparaturi de la magazine din afara romaniei.

nu il ajuta. omul nu are card si nu vrea sa evolueze tehnologic. cash-ul e baza, la el

#35
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Libra clar. Comisioane 0, Mastercard fara taxe si cu cursul valutar Mastercard la plati. Internet bankingul nu e deloc primitiv, doar aplicatia mobila de care sincer nu ai nevoie. Pe langa toate costurile 0, mai au si dobanzi foarte bune la conturile de economii.

#36
Soby

Soby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.08.2006
Ok, mulțumesc pentru păreriile voastre. Între timp mai arunc un artificiu, cardul vreau să-l folosesc pentru cumpărături de pe Microsoft Store din US/AR/UK iar după o documentație mai detaliată am văzut că nu toate cardurile din România sunt acceptate.  Merg în general VISA iar din câte văd pe LibraBank.ro ei lucrează cu MasterCard. Nici cardurile de la BT nu merg la plățiile de Microsoft Store. Are cineva vreo explicație?

De asemenea m-ar interesa dacă la Libra aveți opțiunea de a activa tranzacțiile internaționale direct din Onlinebanking.ro?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate