Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Card/cont curent in 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Soby

Soby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.08.2006
Caut cea mai ieftină opțiune pentru un cont curent care este folosit odată pe lună pentru cumpărături online. Am mai avut card acum cățiva ani la ING dar l-am închis că nu aveam activitate și plăteam comisionul de administrare degeaba. Pe site-ul bănciilor nu găsesc îndeajunse informații, poate știți voi mai bine.

Nu primesc salariu pe card și nici nu aș vrea să mut salariu pe card, vreau să aflu după părerea voastra care este cea mai ieftină bancă în 2019.
Păreri?

#2
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Banca Transilvania

Pentru situatia ta se potriveste

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Banca Transilvania - 1 leu/luna pentru Internet Banking. Daca vrei. Daca nu, nu.
Bineinteles, pe linga acest comision / taxa lunara, fiecare banca are alte comisioane.
Adica cele la incasari si plati (din cont, nu cu card), in special.
In cazul BT, din ce stiu eu, este 5 lei la alimentare cont (din cont de la alta banca) si 2.5 lei la plati.
Pe de alta parte, vezi ca exista 188766 de topicuri, probabil unele puse sus / p[inned / marcate important.
Ce era valabil in 2018, e valabil si-n 2019, nu s-a schimbat nimic peste noapte.

Edited by buyonevideo, 01 February 2019 - 16:02.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
BT Visa Electron, fara internet banking... Il alimentezi la bancomat si faci plati cu el... pe net, facturi, sau in magazine

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Majoritatea.

La BT te cam omoara statul la coada, sunt foarte multe conturi preluate (Volksbank si Bancpost).

ING, daca alimentezi cu 700 lei, comisioane 0 (au ceva conditii: sa incasezi in luna 700 lei, sa faci o plata cu cardul si nu mai stiu ce, tot o chestie din asta). S-au schimbat multe de acum cativa ani.

Ai practic acces la cont cu costuri 0.

@Rosix: stii cat timp pierzi daca pentru deschiderea contului sau ai nevoie de o hartie de la banca? Eu am stat la coada aproximativ jumatate de ora (nu eu trebuia sa deschid, ci persoana din fata). Daca ai 3-4 persoane si doua ghisee deschise, mai bine platesti 1-2 lei, dar stai in fata.

Edited by Pololica, 01 February 2019 - 16:07.


#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 Pololica, on 01 februarie 2019 - 16:05, said:

La BT te cam omoara statul la coada, sunt foarte multe conturi preluate (Volksbank si Bancpost).
Statul la coada ca sa ce?
De depus bani depui la robot sau ATM fara comision.

El doreste doar sa faca niste plati online ocazionale.

#7
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 Soby, on 01 februarie 2019 - 15:53, said:

Caut cea mai ieftină opțiune pentru un cont curent care este folosit odată pe lună pentru cumpărături online.

Daca e strict pentru asta recomand Revolut. Comanzi cardul din aplicatie si iti transferi cat ai nevoie.
Pe langa faptul ca nu ai comisioane beneficiezi si de un curs valutar foarte bun in caz ca il folosesti si pentru cumparaturi de la magazine din afara romaniei.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt client BT si stiu foarte bine ce zic (atat PF cat si PJ). Colegul a intrebat care e mai ieftin (adica 0), deci presupun ca nu are cont. Deschiderea nu se poate face online (am vazut ca e doar la ING, poate mai sunt si altele).

Daca vrei, mergi intr-o agentie in jurul orei 10, vezi cum e (si la bancomante, si la ghisee).

#9
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017

 antiqque, on 01 februarie 2019 - 16:13, said:


Daca e strict pentru asta recomand Revolut. Comanzi cardul din aplicatie si iti transferi cat ai nevoie.
Pe langa faptul ca nu ai comisioane beneficiezi si de un curs valutar foarte bun in caz ca il folosesti si pentru cumparaturi de la magazine din afara romaniei.
Si sa tranfere de unde? ca el nu are niciun cont momentan.

#10
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Te complici degeaba cu Revolut. Si pierzi si bani cu el.
Un card Visa de la o banca din Romania fara comision de administrare e tot ce ii trebuie. Si cel mai simplu mod de a obtine asta e la Banca Transilvania, care niciodata nu a avut comision de administrare cont.

Edited by projectfp, 01 February 2019 - 16:21.


#11
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,064
  • Înscris: 16.02.2017

 Pololica, on 01 februarie 2019 - 16:05, said:

Majoritatea.



ING, daca alimentezi cu 700 lei, comisioane 0 (au ceva conditii: sa incasezi in luna 700 lei, sa faci o plata cu cardul si nu mai stiu ce, tot o chestie din asta). S-au schimbat multe de acum cativa ani.

Ai practic acces la cont cu costuri 0.



.

E muiala pe fata ING,asa mi-au spus si mie cand am facut un card la ei....si lunar dispar din cont 11 lei (TAXE si COMISIOANE asa apare pe desfasurator) indiferent de ce si cum faci cu cardul.Posted Image

Edited by Music-Box, 01 February 2019 - 16:25.


#12
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Trebuie sa ai incasari si tranzactii lunar ca sa nu te taxeze, daca nu ai te taxeaza.
Oricum tu cred ca ai altceva, taxa nu e 11 lei/luna ci 5 lei/luna, sau asa era. Probabil tu ti-ai luat un card Gold de smecher, ala e cu plata, ca pentru smecheri.

La ING ma refer

La ING ma refer

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Music-Box, on 01 februarie 2019 - 16:23, said:

.

E muiala pe fata ING,asa mi-au spus si mie cand am facut un card la ei....si lunar dispar din cont 11 lei (TAXE si COMISIOANE asa apare pe desfasurator) indiferent de ce si cum faci cu cardul.Posted Image

Eu am costuri 0, nu stiu ce anume tarifeaza la tine. Eu am platit o singura data anul trecut 7 lei (nu am fost atent la suma depusa), in rest, de vreo 5 ani nu am mai platit nimic (ba incepusem sa primesc salariu, ba a fost o problema cu cardurile Visa si au reinnoite gratuit, etc).

Mi-am adus aminte. Pentru comision 0 trebuie sa:
  • incasezi minim 700 lei lunar
  • sa faci o plata cu cardul
  • SAU
  • faci un transfer bancar
LE: pentru incasare, eu am depus si de doua-trei ori (am depasit suma minima din a doua depunere) si am platit/transferat o data ceva.

Edited by Pololica, 01 February 2019 - 16:32.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Pololica, on 01 februarie 2019 - 16:05, said:


@Rosix: stii cat timp pierzi daca pentru deschiderea contului sau ai nevoie de o hartie de la banca? Eu am stat la coada aproximativ jumatate de ora (nu eu trebuia sa deschid, ci persoana din fata). Daca ai 3-4 persoane si doua ghisee deschise, mai bine platesti 1-2 lei, dar stai in fata.

N-ai ce sa faci la coada. Cardul il comanzi pe internet si te duci o singura data si il ridici dintr-o agentie.  In rest, lucrezi numai cu ATM-ul multifunctional si cu internet bankingul daca e nevoie.  
Iar hartie cu contul curent sa duci la angajator iti dau tot atunci cand te duci dupa card.
Combinat si cu un card Revolut, poti facem cam orice iti doresti sa faci cu un card de debit.

#15
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Libra. Costuri zero de la cap la coada (inclusiv internet banking)- fara conditionari.

Edited by l_dan, 01 February 2019 - 16:35.


#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Libra internet bank- zero lei totul și cont deschis de acasă. Beat this!!

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 l_dan, on 01 februarie 2019 - 16:34, said:

Libra. Costuri zero de la cap la coada (inclusiv internet banking)- fara conditionari.

Nu trebuie sa ai rulaj minim lunar, adica sa bagi salariul acolo?

Edited by rosix, 01 February 2019 - 16:42.


#18
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Normal ca nu. Porcaria asta e la ING.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate