Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Lege privind depozitarea gunoiului

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014
Salut..Stie cineva daca s-a dat cumva vreo lege care te oblige sa platesti o taxa pentru gunoi?Ma refer pentru zona rurala.Nu a semnat nimeni nimic,nu a dat niciun membru acordul,dar totusi se impune taxa respectiva,dar firma de salubritate nici nu ajunge in zona respectiva.

#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
In Bucuresti, sector 2 a aparut ceva asemanator, se numeste taxa de habitat.
Numai 159 lei pe cap de om/an.
Gurile rele (administratorul asociatiei unde este afisul) spun ca inca nu s-a aprobat, este in dezbatere publica.
Eu locuiesc in alt sector, la mine inca nu a aparut asa afis.

Attached Files



#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
In principiu taxa ai o stabileste consiliul local si trebuie platita ca orice taxa/impozit.
Faptul ca prestatorul de servicii nu-si face treaba e alta mancare de peste. Ati facut sesizare la Primarie in acest sens?

#4
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 crocko.dilul, on 31 ianuarie 2019 - 18:47, said:

In principiu taxa ai o stabileste consiliul local si trebuie platita ca orice taxa/impozit.
Faptul ca prestatorul de servicii nu-si face treaba e alta mancare de peste. Ati facut sesizare la Primarie in acest sens?
Momentan nu.Au fost astazi la primarie sa plateasca impozitul si s-au trezit cu acea taxa bagata pe gat,pe motivul ca s-a dat lege,dar eu nu prea am gasit nimic concret

 crocko.dilul, on 31 ianuarie 2019 - 18:47, said:

In principiu taxa ai o stabileste consiliul local si trebuie platita ca orice taxa/impozit.
Faptul ca prestatorul de servicii nu-si face treaba e alta mancare de peste. Ati facut sesizare la Primarie in acest sens?
Se pare ca doar la noi se poate sa iti bage o taxa si sa nu te informeze sau nici macar sa nu semnezi pentru ceva dar sa te taxeze

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
...am primit si noi o pubela unde trebuie sa reciclam :)...taxa parca e 8 lei de persoana..vorbesc de zona rurala. Ciudat e ca am semnat eu pentru acea pubela desi eu n-am resedinta aici ...

#6
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017

 BlueEyes93, on 31 ianuarie 2019 - 18:32, said:

totusi se impune taxa respectiva,dar firma de salubritate nici nu ajunge in zona respectiva.
Aici e o problema. Cam peste tot prin tara e taxa asta pentru gunoi in zonere rurale. Am mers in vacanta intr-un amarat de satuc de munte de 90 de locuitori. Si aia plateau parca 2lei/luna/pers. Dar aveau ditamai tomberonul in curte si veneau baietii o data pe saptamana si-l goleau. Tin minte fiindca m-a frapat cum se chinuiau aia sa urce masina de gunoi in varful muntelui, pe niste drumuri aproapre impracticabile.

#7
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
citat:".Au fost astazi la primarie sa plateasca impozitul si s-au trezit cu acea taxa bagata pe gat,pe motivul ca s-a dat lege".
Initiator daca tot au afirmat/motivat ca s-a dat lege voi de ce nu a-ti cerut sa va precizeze numarul ei, data cind a fost publicata , eventual nr. Monitorului oficial in care a fost publicata ca sa o puteti citi .Prea usor unii cred orice afirmatie fara sa verifice!

#8
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 greenlife, on 31 ianuarie 2019 - 19:52, said:

Aici e o problema. Cam peste tot prin tara e taxa asta pentru gunoi in zonere rurale. Am mers in vacanta intr-un amarat de satuc de munte de 90 de locuitori. Si aia plateau parca 2lei/luna/pers. Dar aveau ditamai tomberonul in curte si veneau baietii o data pe saptamana si-l goleau. Tin minte fiindca m-a frapat cum se chinuiau aia sa urce masina de gunoi in varful muntelui, pe niste drumuri aproapre impracticabile.
Nu mai vorbi de vacante in sate parasite,spune ca ai fost la parinti nu este nici o rusine,santem ROMANI.

#9
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
In 98 % din cazuri se plateste taxa.Ca este cu japca , ca ai sau nu ai contract , pubela,gunoi - platesti.
Daca locuiesti acolo (nu ai mentionat si nu pot ghici) este normal sa dai gunoiul si sa platesti.
Vedem toti cum tara asta s-a umplut de gunoaie ,nu le poti arunca dupa colt.Si nici sa spui ca le depozitezi
pe terenul tau...ca ingrasamint ...pentru ca afectezi apa din puturi si fintini din care ceilalti se foloseste ...
Dar asta se face in baza unui contract in  mod normal. Dar la noi nu este nimic normal.Sigur primaria ta
are o hotarire a consiliului local prin care te taxeaza cu x cu toate ca nu ti-a luat nimeni gunoiul .Si nu exista
exceptii. Asta insemnind ca daca vrei sa faci o cerere la primarie , precum ca pleci din tara un an si nu mai
locuieste nimeni la acea adresa iar tu sa fii exceptat de la plata acelei taxe ....tot o platesti ....foame la partid.
,,. Codul fiscal Cap.9 Taxe speciale Art.282 (3). ” Taxele speciale se încaseaza numai de la persoane fizice si juridice care beneficiaza de serviciile oferite de institutii/serviciul public de interes local, potrivit Regulamentului de organizare si funct.”Trebuie insistat sa facem contracte pentru aceste servicii conf. Regulamentului de functionare a Serv. de Salubritate care la Cap. VI ART.124 (1) spune „Prestarea serviciilor de salubritate se va face NUMAI pe baza de contract încheiat între utilizator si operator”.
,,1. ANPC - nu este competent in aceasta situatie.
2. Puteti face o plangere prealabila la Consiliul Local prin care sa solicitati sa revoce hotararea de consiliu local prin care s-a adoptat plata serviciului. Dupa obtinerea unui refuz, sau dupa 30 de zile de la inregistrarea cererii (daca nu primiti un raspuns), va trebui sa va adresati instantei de judecata cu o actiune in contencios prin care sa cereri anularea hotararii.
3. Puteti face si o cerere de scutire de la plata acestui serviciu, dar daca hotararea nu reglementeaza aceste situatii de scutiri, nu are nicio finalitate cererea dvs.
4. Puteti face si o sesizare la Prefect, el fiind competent sa verifice hotararile consiliilor, cu privire la legalitatea lor. In aceasta cerere puteti evidentia si faptul ca nu exista reglementate situatii de exceptii / scutiri de la plata acestui serviciu - pentru situatia in care o persoana nu locuieste acolo.
Primaria nu poate presta servicii contracost, fara existenta unor contracte si nu poate solicita plata unor servicii fara ca ele sa fie prestate."

#10
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Pt cei din sectorul 2 al capitalei , pe data de 05.02.2019 la sediul primariei sector 2 la ora 17 se continua sedinta referitoare la aceasta prb/viitoare taxa
Haideti sa lamurim aceasta prb intr-un fel sau altul participand la aceasta sedinta intr-un numar cat mai mare

NU contest ca exista o taxa de gunoi , insa ma intreb cum sa platit pana acum si de ce acum se incearca o obligativitate/fortare
NU cumva tine de incapacitatea actualului guvern de a conduce tara d.p.d.v finaciar , parca era vorba ca numai va aparea nici un fel de taxa si din potriva......
Sau inca odata politicienii vor sa ne demostreze pe buzunarul nostru ca una zic si alta fac practic.....

Edited by wather, 31 January 2019 - 22:53.


#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Noutati:
https://www.g4media....-bucuresti.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate