Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Voi cum va alegeti P.C.urile / Laptopurile ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

Poll: Cum va alegeti P.C.urile ? (54 member(s) have cast votes)

Cum va alegeti P.C.urile / Laptopurile ?

  1. Cel mai ieftin, dar sa fie nou. (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  2. Cel mai bun pret raportat la performanta. (36 votes [66.67%] - View)

    Percentage of vote: 66.67%

  3. Sunt entuziast nu conteaza pretul, doar performantele. (4 votes [7.41%] - View)

    Percentage of vote: 7.41%

  4. Sunt fanboy aleg doar un singur producator. (4 votes [7.41%] - View)

    Percentage of vote: 7.41%

  5. Il schimb rar si atunci prefer S.H.uri. (4 votes [7.41%] - View)

    Percentage of vote: 7.41%

  6. Lucrez doar in productie si am nevoie de cel mai performant. (5 votes [9.26%] - View)

    Percentage of vote: 9.26%

  7. Nu ma pricep, aleg altii pentru mine. (1 votes [1.85%] - View)

    Percentage of vote: 1.85%

Vote Guests cannot vote

#37
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Si tu astepti ryzen 3000 sa migrezi de la Intel.
Eu pentru ce fac am zis sa-l astept pe 3, dar am trecut de la i5 6600 la ryzen 5 1600.
Iar acel i5 6600 a inlocuit un i5 4460.

View Postvalecris16, on 31 ianuarie 2019 - 23:54, said:

La desk este alta treaba....eu merg in continuare pe un  i5-7400 Kaby Lake  pe un socket 1151 de la  Gigabyte ,pana o sa apara acel Ryzen 3000....
SSD de 256...o sursa buna (Sirtec 500w)  8gb ram  si o carcasa Zalman....
Am facut un mic up la placa video (GTX 1060 OC, 6GB GDDR5X, 192-bit) si cred ca cel putin pana anul viitor o sa raman cu asta...
Nu schimb nici monitorul...inca. prefer sa raman la ce am acum un AOC Gaming Full HD ...


#38
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Mult lume asteapta AMD sa arunce pe piata acel Ryzen...

Vom vedea....nu sunt fan AMD....de aici si ceva reticenta,poate.

Daca am timp mai intru pe WOW-(mmorpg) sa dau cativa bossi jos intr-un raid cu cativa cunoscuti din game, ori sa farmez o legendara si cam atat. Tine de preferinte....

Dar ca sa schimb ce am actual cu acel 3000 Ryzen + o placa video MSI RTX ,care face aproape cat configuratia actuala+ monitor 4k, .....trebuie sa fie diferente vizibile din avion + sa am bottleneck, unde ma ''doare'' pe mine...

Iar in configuratia actuala deschid de 2-3 ori wow-ul (sunt nevoit...lucrez uneori, cu mai multe char-uri) si tot nu ''gafaie''....deci asteptam,vedem....

#39
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu am deja 8700K luat in vara. 3-5 ani sigur sta linistit in pc. cel mai probabil o sa schimb la anu placa video.

eu pe video sper sa scoata AMD ceva.

in momentul de fata, procesoarele sunt destul de puternice pt orice task am vrea noi, home useri sa le dam. si destul de ieftin (ex 1000-1500 lei)

in schimb, placile video sunt extrem de piperate, si ca sa tina orice, tre sa scoatem din buzuar de cel putin 3 ori mai mult. no bueno....

asa ca ryzenu asta personal ma lasa rece, nu zic ca e un lucru rau, dar amd tre sa lucreze mult si pe partea de video.... nu stiu de ce am impresia ca au cam abandonat-o...

Edited by shmu, 01 February 2019 - 11:15.


#40
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
eu ma incadrez la categoria fan. la capitolu' desktop-uri, intel all the way.
la capitolu' laptop-uri, HP all the way...atata timp cat are Intel in el. pentru
grafica, doar AMD/nVidia. la performante aleg zona mid-range, e suficient
sa "tina" cativa ani avand in vedere pentru ce le folosesc eu.

#41
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu as fi fanboy doar atunci cand concurenta ar oferi fiabilitate scazuta.
Cum s-a intamplat cu AMD pe socket AM2...

#42
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdygey, on 01 februarie 2019 - 11:50, said:

grafica, doar AMD/nVidia
mai e si al 3lea si nu stiu eu?

#43
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
INTEL integrate.
Cica-n 2020 spera sa scoata si ei o placa video dedicata, dar la cum le merge cu procesoarele, ma indoiesc.

#44
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postnotrust, on 01 februarie 2019 - 13:15, said:

INTEL integrate.
pai astea nu-s placi viedo. sunt niste "chestii" care scot imagine si cam atat.Posted Image

#45
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu-i chiar asa.
Daca nu esti gamer, ai sa vezi ca duc 4K pe youtube, deci daca ai un i3 seria a 8-a cu 8GB RAM un SSD mai mare, si folosesti P.C.ul ca un multimedia, (filme, internet, muzica, facebook, youtube, liveuri pe net), n-ai nevoie de mai mult.

#46
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postshmu, on 01 februarie 2019 - 12:59, said:

mai e si al 3lea si nu stiu eu?
o fi tinere, ca singura "parte" dintr-un PC/laptop/whatever care nu m-a pasionat niciodata
si pe care nici n-am cautat s-o aprofundez a fost grafica. de ce? pentru ca nu ma joc, nu
editez, n-am decodat nici Nokii pe vremea cand se decodau cu placile grafice, etc. d-aia
intr-un sistem cu i3-7100 si 8GB RAM eu am un GT210, ca ala din link-ul de mai jos, ca
in afara de pretentia sa aiba o iesire HDMI si eventual si una VGA, nu m-a interesat de la
placa aia, eu pe MB avand doar DVI. stiu ca e mai slaba chiar si decat aia care e integrata
in procesor, dar...again, nu m-a interesat altceva.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

nu m-am exprimat bine, vorbeam de brand-urile placilor video. de exemplu, daca acum as
cauta sa cumpar un GTX1060 de exemplu, as lua numai "facut" de Gigabyte sau MSI, iar
marci de genul Asus, KFA, Manli (wtf...), Palit, EVGA, Zotac, etc., etc., nici macar nu m-as
uita.

(exemplul de mai sus cu GTX1060-ul este aleatoriu, luat si cautat la repezeala pe emag)

Edited by dygey, 01 February 2019 - 13:31.


#47
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdygey, on 01 februarie 2019 - 13:24, said:

o fi tinere, ca singura "parte" dintr-un PC/laptop/whatever care nu m-a pasionat niciodata
si pe care nici n-am cautat s-o aprofundez a fost grafica. de ce? pentru ca nu ma joc, nu
editez, n-am decodat nici Nokii pe vremea cand se decodau cu placile grafice, etc. d-aia
intr-un sistem cu i3-7100 si 8GB RAM eu am un GT210, ca ala din link-ul de mai jos, ca
in afara de pretentia sa aiba o iesire HDMI si eventual si una VGA, nu m-a interesat de la
placa aia, eu pe MB avand doar DVI. stiu ca e mai slaba chiar si decat aia care e integrata
in procesor, dar...again, nu m-a interesat altceva.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

nu m-am exprimat bine, vorbeam de brand-urile placilor video. de exemplu, daca acum as
cauta sa cumpar un GTX1060 de exemplu, as lua numai "facut" de Gigabyte sau MSI, iar
marci de genul Asus, KFA, Manli (wtf...), Palit, EVGA, Zotac, etc., etc., nici macar nu m-as
uita.
si uite asa faci alegeri proaste....
ai ales o placa video MULT mai proasta ca aia onboard pe care ai dat ~150 lei. daca dadeai 50 lei in plus la placa de baza ai fi avut toate cele 3 iesiri

iar alegerea palcii video pe baza de brand este unul... nu foarte fericit si inspirat. asus fac placi foarte bune care de multe ori sunt si peste gigabyte. toti cei cu bold fac placi video bune si foarte bune.

View Postnotrust, on 01 februarie 2019 - 13:24, said:

Nu-i chiar asa.
Daca nu esti gamer, ai sa vezi ca duc 4K pe youtube, deci daca ai un i3 seria a 8-a cu 8GB RAM un SSD mai mare, si folosesti P.C.ul ca un multimedia, (filme, internet, muzica, facebook, youtube, liveuri pe net), n-ai nevoie de mai mult.
cand spui PLACA video, ma gandesc efectiv la o placa, nu la o bucatita din procesor.

nu am zis ca nu sunt ok, dar singurul lor rol e sa scoata video. decodare filme se poate face si cu ajutorul procesorului, fara sa "deranjeze" partea grafica.

cand ai pretentii de placa video, ai pretentii pt jocuri si / sau alte chestii mai "pro"

#48
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postshmu, on 01 februarie 2019 - 13:43, said:

si uite asa faci alegeri proaste....
nici macar!

View Postshmu, on 01 februarie 2019 - 13:43, said:

ai ales o placa video MULT mai proasta ca aia onboard pe care ai dat ~150 lei.
there, fixed it.

proasta, neproasta, pentru browsing, un film din an in paste si un youtube din craciun in anu' nou...e perfecta.

View Postshmu, on 01 februarie 2019 - 13:43, said:

daca dadeai 50 lei in plus la placa de baza ai fi avut toate cele 3 iesiri
daca era vreo varianta cu 3 iesiri pe stoc la aia de unde cumpar eu tot timpu' atunci cand am luat-o p-asta, crede-ma ca
(poate) dadeam. dar erau 50 de lei in plus, 210-le ala deja il aveam, ce fac eu cu PC-ul deja am zis...you do the math...

View Postshmu, on 01 februarie 2019 - 13:43, said:

iar alegerea palcii video pe baza de brand este unul... nu foarte fericit si inspirat. asus fac placi foarte bune care de multe ori sunt si peste gigabyte. toti cei cu bold fac placi video bune si foarte bune.
te cred pe cuvant, te stiu de mult si om cu scaun la cap. dai sfaturi la toti si pari sa te pricepi maxim. nu pot decat sa te respect
pentru asta. cu Asus sunt de acord, nu trebuia sa-i includ acolo, insa in rest...daca nu-mi spune ceva numele si pentru mine nu
s-au consacrat in vreun fel...poa' sa vanda si aur la pret de tinichea, ca thank you but no thank you...

(am zis mai sus ca "pari" nu din lipsa de consideratie, ci din lipsa mea de cunoastere a domeniului) Posted Image

Edited by dygey, 01 February 2019 - 14:16.


#49
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
dacai ai dat 0 lei, da, e ok... :D na... ce e moca nu strica (deobicei)

#50
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
E cam greu sa votezi pe acolo... eu am procesor i9, probabil asta m-ar baga la 'entuziasti', doar ca data ar fi faza cu 'nu conteaza pretul' as fi cu o placa de baza cu patru socketuri, fiecare avand un Xeon Gold cu 20 de core-uri.

#51
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ba ai ce vota.
Pentru ca daca tu lucrezi doar productie si ai volum mare de munca, iti trebuie ceva scump si dai banul, si deci ai optiunea lucrez in productie.
Daca in schimb ai luat cele mai de varf componente doar ca sa te joci sau sa navighezi pe internet, atunci esti entuziast, pentru ca asta se poate face si cu ceva costuri mai mici.

#52
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Si acolo "cel mai performant" tot la ala quad-xeon e Posted Image Din pacate doar procesoarele ar costa peste $12000 si asa ceva deja e cam scump pana si 'pentru productie'.

Edited by parabellum, 01 February 2019 - 16:48.


#53
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Productie, servere etc.
Aici intram la capitolul, e scump dar e nevoie...
La gaming trebuie sa fii entuziast sa dai inca 50% in plus pe o placa video de top, doar ca sa-ti scoata 30 de FPSuri peste una MID rage.

#54
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Chiar si la servere trebuie sa faci un calcul atent la cat consuma si ce putere de calcul au, s-ar putea sa iesi mai bine cu doua bucati server/noduri in cluster la acelasi pret dar ceva mai slabe, decat o singura bucata la pretul ala... dar aici deja e o alta liga, era totusi vorba de ceva ce s-ar putea numi PC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate