Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Xiaomi MI 9

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1826 replies to this topic

#1279
bocavaly

bocavaly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.12.2007
Optiunea de pocket mode e activata by default. Poti sa testezi acoperind cu degetul camera frontala (sa iti fie activata double tap to wake) si incearca sa dai double tap to wake si o sa vezi ca nu functioneaza. Inainte daca atingeai sensorul de amprenta cu piciorul, incerca sa citeasca amprenta, acum nu se mai activeaza daca este in buzunar

#1280
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
care e cea mai buna aplicatie de camera?

#1281
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Sunt doua variante, alegi pe care iti place.

#1282
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
mersi

#1283
RaduNastase

RaduNastase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.05.2017
Salutare tuturor,

de ceva vreme tot cochetez cu ideea de a-mi face un mic cadou, un Mi9, dar mã intereseazã foarte mult sã știu cã este capabil sã ruleze niște joculețe în emulatorul Retroarch (e destul de spefificã doleanța) :)

Sunt pasionat de jocurile arcade ale copilãriei (am mai postat pe tema asta in trecut) dar timpul îmi permite sã le joc mai ales "on the go".
  Aș dori sã am confirmarea cã, în sfârșit, o anumi»ã colecție de jocuri ruleazã full speed 60 frames pe acest telefon, lucru pânã acum imposibil din cauza cerințelor foarte ridicate.

  Dacã vreunul dintre posesorii acestui telefon ar putea sã probeze pentru mine unul dintre aceste jocuri, ar fi minunat!

  Unul dintre jocuri este un bullet hell -  Espgaluda 2 (îl pot trimite în privat...e o micã arhivã) si ruleazã în emulatorul Retroarch (PlayStore) cu core-ul Mame2015 sau Mame2016.

Este importantã activarea Display Framerate, iar performanța trebuie sã fie perfect fuildã (imagine si sunet) undeva între 59.5 si 60 fps. Dacã este lãsat cateva minute pe demo, jocul devine repede un cocktail de culori și explozii ;)

Please help!

Mersi mult!




#1284
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Scuzați calitatea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MNp9YWxbBjc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#1285
RaduNastase

RaduNastase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.05.2017
Mulțumesc mult calbog!!

O întrebare. Ce core ai folosit? Mame2015, Mame 2016 sau Mame?

#1286
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Mame 2016

#1287
RaduNastase

RaduNastase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.05.2017
Aha. Am inteles.

Mame2016 e mai "pretențios" decât 2015 în sensul cã cere procesor mai capabil pentru a face ceea ce 2015 face cu CPU mai modest. Am putea zice cã e mai puțin optimizat.

Cred/Sper cã pe Mame2015 este full speed 100%. Asta aș deduce din clipul pus de tine (good gameplay btw, ce gamepad ai folosit?) 0_0

(scuze, nu pot edita)


edit: cu riscul de a fi prea insistent, te pot ruga când ai timp, no rush, sã faci un al 2-lea video cu acelasi test (același personaj, folosește laser mai des, se pare cã nu-i place CPU-ului) pentru o confirmare -once and for all-

Dar mergi pe Mame2015 te rog.


Mii de mulțumiri și scuze tuturor cã am deturnat un pic topicul ^_^

#1288
george006

george006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.07.2006
Salutare! Avand in vedere ca sunt destul de neexperimentat cand vine vorba despre multe aspecte pe care le-am citit aici in topic, insa doresc sa achizitionez un Xiaomi MI 9, am cateva intrebari si sper ca cineva sa ma poata lamuri :

1. Este ok sa achizitionez produsul de la emag?
2. Dupa achizitionare pot lasa softul cu care vine?
3. O sa functioneze fara probleme cu Digi Mobil?
4. Acel incarcator wireless este ceva obligatoriu de achizionat, avand in vedere ca nu ma deranjeaza un timp de incarcare mai indelungat? Dar incarcatorul de 27w?
5. De unde pot achizitiona o husa si o folie pentru el astfel incat sa fie protejat ok, inclusiv camerele?
6. Exista un alt telefon mai ok in bugetul de 2000 lei?

Va multumesc frumos.

#1289
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
1. Da
2. Da
3. Da
4. Nu
5. Mobile direct,  cât mobile
6. Nu dacă îl achiziționezi din România.

#1290
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Radu [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ciVSq4FgG24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1291
RaduNastase

RaduNastase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.05.2017
Mii de mulțumiri.

Probabil cã guvernatorul procesorului se dã un pic peste cap ìn anumite momente si nu mai stie cam pe la ce frecvențã sã stea. Just a guess.


Întrebare generalã. Cu root existã vreun kernel/guvernator care sã ținã procesorul full power permanent?

Pe vremurile Snapdragonului 800 - 820 existau guvernatori cum ar fi "performance" care blocau CPU-ul la maxim și asta ajuta enorm la fluiditate în jocuri (cu un mic preț în battery life).

#1292
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
@Radu - da, dar ai nevoie de root. Eu folosesc, de exemplu, Kernel Aiuditor.

CPU Governor este pus stardard pe "interactive", dar poti sa il treci pe "performance". Sau poti seta manual frecventa procesorului min/max.

#1293
RaduNastase

RaduNastase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.05.2017

View Postmynameismada, on 25 iulie 2019 - 07:56, said:

@Radu - da, dar ai nevoie de root. Eu folosesc, de exemplu, Kernel Aiuditor.

CPU Governor este pus stardard pe "interactive", dar poti sa il treci pe "performance". Sau poti seta manual frecventa procesorului min/max.

Vești bune. De obicei foloseam min/max la cpu. Citisem undeva cã pe 855 (și 845) s-a restricționat accesul la frecvența procesorului și la voltaj, la nivelul kernelului, dar se pare cã e vorba doar de overclocking, care într-adevãr este accesibil doar pentru GPU.

Edit: dupã root, în afarã de Kernel Adiutor, e nevoie și de flashing-ul unui kernel custom, pentru a manipula astfel CPU-ul?

#1294
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Nu, ar trebui sa mearga pe orice kernel. Eu aveam rom de pe xiaomi.eu si puteam sa modific fara probleme.

#1295
RaduNastase

RaduNastase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.05.2017

View Postmynameismada, on 25 iulie 2019 - 09:32, said:

Nu, ar trebui sa mearga pe orice kernel. Eu aveam rom de pe xiaomi.eu si puteam sa modific fara probleme.

Aha. Super!

Iar, de un program de monitorizare a utilizari CPU-ului in realtime (frecvența, % load, temperatura) ai idee?

Eu pe Galaxy Note 3 folosesc Cool Tool, dar nu a mai fost adus la zi de prin 2017.

#1296
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Kernel Adiutor are si functie de monitorizare in timp real, per core.

Arata asa - https://cdn.apk-clou...qc9TIw=h900.png - vezi frecventa si % de utilizare.

Edited by mynameismada, 25 July 2019 - 12:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate