Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Iluminatul cu LED II

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Subiectul anterior ( Iluminatul cu LED ) a fost deschis in paleozoic cand  becurile cu incandescenta erau inca  principalele surse de lumina iar principalele intrebari erau daca merita sa iau un bec economic de 15 W  in locul celui vechi de 100 ?  Si ma va tine 12 ani ( adica de 6 ori cat becul vechi ca tot costa de 12 ori mai mult ) ?
Intre timp ledu-rile au devenit accesibile ca pret, calitatea lor ( atat luminoasa cat  si numarul de ore de functionare)  a crescut asa ca acum sunt  pricipalele surse de iluminat .  
La ce ar trebui sa fim atenti la alegerea unui led surse ( bec sau tub ) cu LED :
1)  puterea .  Sunt curente echivalarile 1 W led = 10 W bec incandescenta ; chiar in ultimul timp  produsele comerciale LED au depasit 120 lm/W
2)  Indicele de redare al culorilor ( CRI) .  Becurile cu incandescenta au o lumina calda iar CRI > 95 . Pentru cele cu led , mai ales pentru iluminatul interior sau profesional trebuie alese becurile cu CRI > 80 .
3)  Tipul luminii .  Becul cu incandescenta are o lumina calda cu o temperatura de culoare < 3700 K. In functie de spatiul iluminat  putem alege :
- Pentru dormitoare , zone de relaxare : lumina calda  cu T< 3700 K
- Zone de relaxare  si de activitati comune  cu T = 4000 - 4500 K (  asa numita day-light )
- Iluminatul exterior si cel profesional cu T = 5000- 6700 K ( alb rece )
4)  Durata de viata a unui bec led : e comuna , pentru cele de calitate decenta , o durata estimata de producator de min. 20000  de ore de functionare . Pentru  producatorii mai seriosi 50000 ore iarasi e ceva comun. Oricum duratele trebuiesc luate  doar ca info . Durata de viata scade dramatic datorita economiilor facute la montajul electronic al driverului si la solutiile de racire al acestuia .  Si la fel ca la tuburile fluorescente si la becurile economice   fluxul luminos scade simtitor in a doua jumatate de viata - aici intervine calitatea componentei LED . Daca aveti de ales alegeti becurile cu LED de la CREE , Samsung Electronics, Nichia .   Lista  cu siguranta e mai lunga si calitatea e in crestere .  Pentru becuri : cunoscutii  Philips, Osram sau Toshiba dar aici marcile de casa ale magazinelor DIY sunt in crestere dpdv calitativ .
Daca-mi permiteti  o sugestie : daca intr-un raft aveti aceleasi forme de becuri cu 5-8-10-12-15 W de la acelasi producator si nu aveti nevoie neaparata de puterea maxima  atunci evitati-o !  Exact din motivul subliniat in paragraful anterior.
La ce sa mai fim atenti la montarea de becuri LED in corpurile vechi :
- La intrerupatoarele cu LED  sau bec de prezenta tensiune .  Pe pozitia  stins / off pot  tine becul intr-o pozitie de semi-aprins sau de palpaire care , dincolo de aspectul deranjant , duce la o scadere  maaaare a duratei de viata a becului . Si apoi apar discutiile ca sunt proaste  si tin mai putin decat cele vechi cu incandescnta .
- Daca aveti variatoare de  lumina ( dimmere ) : verificati ca atat noile becuri sa fie dimabile cat si intervalul de putere la care se face aceasta dimare .  Dimmerele uzuale folosite pentru becuri cu incandescenta au plaja de la 30-250 W  dar exact in plaja 10-30 W veti avea noile becuri LED . Adica aceste vor fi aprinse la maximum indiferent de reglaj.
- Chiar daca tensiunea de alimentare a led-urilor este de 190-252 V asta se refera la o tensiune relativ stabila . Socurile de tensiune , fie si in plaja acceptata de tensiune ( de exemplu 190- 240 V)  pot duce la arderea acestora .  Din pacate aici solutii universale nu exista . Fie prin incercari gasiti becuri care rezista la tortura asta fie montati pe circuitul electric o solutie de stabilizare .

Edited by ggelu, 31 January 2019 - 19:02.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu caut o solutie cu un CRI mare.
Doar CRI>80 nu e suficient. Lumina e prosta, galbuie, sau albastruie, nu are "deep purple", e... inca sinistra, m-am saturat de ea.
Cand am avut tematica asta, am gasit ceva pe la IKEA cu un CRI 90, am luat unul de test dar s-a stricat repede, inca de la inceput avea o lumina obisitoare, palpaia, nu era un bec de calitate.

Acum am ramas cu aceiasi tema. Din pacate am dulii E14 in casa, ceea ce-mi restrange mult optiunile.

Edited by maccip, 31 January 2019 - 17:45.


#3
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 ggelu, on 31 ianuarie 2019 - 17:29, said:

  Pe pozitia  stins / off pot  tine becul intr-o pozitie de semi-aprins sau de palpaire care , dincolo de aspectul deranjant , duce la o scadere  maaaare a duratei de viata a becului . ...
Doar aici te contrazic. In afara unor cazuri particulare (driver de foarta proasta calitate), becurile cu LED nu vor fi afectate de alimentarea in acest regim; ar putea palpai si de 10^10 ori fara sa-i scada din viata.
In rest, bravo ptr sinteza.

maccip, tu esti electronist. Vrei niste Cree CXA2011? ca am mai multe.

#4
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Am stat in hotel doua saptamani si m-a zapacit de cap iluminatul in camera cu lampi led : nu zic in special de culoare, ci de efectul stroboscopic.

#5
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 01.12.2018
Accept progresul, nu sunt @djl.
Totusi in privinta iluminatului casnic , nimeni si nimic nu poate sa ma convinga sa schimb becul clasic.
Accept noile tehnologii in spatiile publice interioare sau exterioare sau la locul de munca ( aici nu am nici un cuvant de spus, asa cum nici altcineva nu are ce spune despre ce fel de lumina vreau eu in camara sau in baie).

#6
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Anca12, on 31 ianuarie 2019 - 17:57, said:

Am stat in hotel doua saptamani si m-a zapacit de cap iluminatul in camera cu lampi led : nu zic in special de culoare, ci de efectul stroboscopic.
Nu au efect stroboscopic , poate e vorba de altceva

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 01.12.2018
Au, au.
ma deranjeaza, imi dau o senzatie extrem de neplacuta, desi in tineretile mele, la discoteca stroboscopul era marea mea pasiune

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nimic nu poate inlocui calitatea becului cu incandescenta.

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 tioopedi, on 31 ianuarie 2019 - 18:15, said:

Au, au.
ma deranjeaza, imi dau o senzatie extrem de neplacuta, desi in tineretile mele, la discoteca stroboscopul era marea mea pasiune
Da ce bree  esti superman  de sesizezi frecvente de 30-50 khz si ala filtrat cu condesator , cit are o sursa  led???

 rich1974, on 31 ianuarie 2019 - 18:22, said:

nimic nu poate inlocui calitatea becului cu incandescenta.
Te inseli amarnic sau te amagesti cu puteri foarte mici

#10
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 rich1974, on 31 ianuarie 2019 - 18:22, said:

nimic nu poate inlocui calitatea becului cu incandescenta.
n-ai vazut probabil niciodata LED-uri adevarate, de calitate.

 tioopedi, on 31 ianuarie 2019 - 17:58, said:

Accept progresul, nu sunt @djl.
Totusi in privinta iluminatului casnic , nimeni si nimic nu poate sa ma convinga sa schimb becul clasic....
eeeee.....

 Anca12, on 31 ianuarie 2019 - 17:57, said:

Am stat in hotel doua saptamani si m-a zapacit de cap iluminatul in camera cu lampi led : nu zic in special de culoare, ci de efectul stroboscopic.
ptr ca piata e plina de porcarii chinezesti la 1-2 lei/watt; normal ca sunt proaste, daca astea cere publicu'....

 ciine, on 31 ianuarie 2019 - 18:24, said:

Da ce bree  esti superman  de sesizezi frecvente de 30-50 khz si ala filtrat cu condesator , cit are o sursa  led???
Nup; a vazut LED-uri de-alea alimentate capacitiv. Alea "palpaie" zdravan cu 100Hz.

#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 addysoftware, on 31 ianuarie 2019 - 18:27, said:

Nup; a vazut LED-uri de-alea alimentate capacitiv. Alea "palpaie" zdravan cu 100Hz.
Pai si capacitiv sa fie , desi nu cred intrucat curentul trebuie bine gestionat pt les-uri, tot are un condesator de filtraj

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,757
  • Înscris: 14.10.2008

 tioopedi, on 31 ianuarie 2019 - 17:58, said:

Accept progresul, nu sunt @djl.
Totusi in privinta iluminatului casnic , nimeni si nimic nu poate sa ma convinga sa schimb becul clasic.
Accept noile tehnologii in spatiile publice interioare sau exterioare sau la locul de munca ( aici nu am nici un cuvant de spus, asa cum nici altcineva nu are ce spune despre ce fel de lumina vreau eu in camara sau in baie).
Prefer CFL-urile in casa, pentru ca becurile incandescente tin prea putin, alea care se mai gasesc, sar sigurantele cand se ard si ramane fasungul in dulie de trebuie extras cu patentul. LED-uri iefine am pus la magazin pe holuri, iar acasa unde lumina sta aprinsa rar si pentru scurt timp (multe puncte luminoase prin vila) sunt incandescente, mai vechi sau mai noi.

In exterior nu-mi place inlocuirea lampilor cu sodiu pe LED-uri, la iluminatul public, lampile cu mercur si cu sodiu au fost o mare pasiune a mea in copilarie si adolescenta.

De asemenea, in casa prefer becuri care sa arate cat mai exact fluctuatiile de tensiune, am cum spuneam cate 2-3 CFL-uri, iar in baie tuburi fluorescente de 18w si 2 incandescente de 40w la oglinda. LED cu lumina calda doar la bucatarie unde am inlocuit fluorescentele circulare turcesti greu de inlocuit la ardere, pot spune ca nu-mi plac LED-urile.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,246
  • Înscris: 06.01.2007

 addysoftware, on 31 ianuarie 2019 - 17:47, said:

maccip, tu esti electronist. Vrei niste Cree CXA2011? ca am mai multe.
Am citit ce-ai facut tu, nu am rabdare de asa ceva.
Eu vreau becuri E14 din comert, stau cu chirie, n-am chef sa modific nimic de pe-aici, probabil ca la anul ma voi muta la 4 camere ca ne tot creste familia, nustiu ce se intampla, o fi de la apa asta cu mult clor.
:D

Dar totodata am vazut ca esti guru in iluminare, poate-mi recomanzi si mie cele mai bune E14.
Problema e ca astea nici n-au puteri mari, deci tre sa fie si puternice, si cu CRI, cam greu de indeplinit ambele conditii.

Dar chiar si cu atatea constrangeri, poate exista un best buy, intotdeauna exista.

Nu sunt electronist, sunt un mic hobbist caruia ii place sa-si bage nasul. Nu poate fi vorba de a fi electronist, n-am nici know howul si nici disponibilitatea pentru a fi unul.

Edited by maccip, 31 January 2019 - 18:36.


#14
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 ciine, on 31 ianuarie 2019 - 18:31, said:

Pai si capacitiv sa fie , desi nu cred intrucat curentul trebuie bine gestionat pt les-uri, tot are un condesator de filtraj
Are filtraj, dar LED-urile au caracteristica curent/tensiune de asa natura incat ar trebui zeci de mii de micro pentru a ajunge fluxul luminos aproape constant. De obicei cond-ul de filtraj are 10-100uF si scopul sau e cu totul altul: de a taia parazitii care apar la un contact imperfect in dulie sau intrerupator, deoarece acestea genereaza spike-uri de curent mare prin capacitorul serie.

 maccip, on 31 ianuarie 2019 - 18:35, said:

......Dar totodata am vazut ca esti guru in iluminare, poate-mi recomanzi si mie cele mai bune E14....
Man, chiar guru nu sunt; am insa mmult bun-simt (tehnic).
Singurele becuri bune de pe piata la E14 mi s-au parut niste Philipsuri. Preturile sunt de cca 3 lei pe watt, au puteri mici, cca 6W si o constructie particulara: forma tip lumanare, si un refractor intern care imprastie lumina. Le poti gasi. Insa nu cred ca au de 2700-3000K, am vazut doar albe.

As putea sa-ti fac un bec cu 3,5 lei/watt, la 18W (cu 150 lm/watt !). Dar nu e chiar "compact", ca eu n-am industrie.... Daca locul in care il pui e mat (nu se vede becul) si e aerisit, ar merge.

Edited by addysoftware, 31 January 2019 - 18:50.


#15
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- La pîlpîirea de 100Hz poate fi cel mai rău: două lanțuri serie puse în anti-paralel, alimentate direct în alternativ, prin urmare, nici un fel de filtrare. Dacă nu mă înșel, așa sînt construite cele care imită filamentul, dar nu numai, am văzut la lupele mari cu leduri în cerc, acolo ai și distanță fizică mare între ele de te ”bubuie” chiar cu 50Hz.

Edited by silverflower, 31 January 2019 - 18:51.


#16
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 addysoftware, on 31 ianuarie 2019 - 18:43, said:

Are filtraj, dar LED-urile au caracteristica curent/tensiune de asa natura incat ar trebui zeci de mii de micro pentru a ajunge fluxul luminos aproape constant. De obicei cond-ul de filtraj are 10-100uF si scopul sau e cu totul altul: de a taia parazitii care apar la un contact imperfect in dulie sau intrerupator, deoarece acestea genereaza spike-uri de curent mare prin capacitorul serie.
Hai sa fim seriosi  , daca vrei sa ma convingi cu aceasta teorie arata-mi pe osciloscop  ce spike-uri aj gasit tu si nu poti sa  acapi de ele

Edited by ciine, 31 January 2019 - 18:52.


#17
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
uite philips-ul de care zic
https://www.flanco.r...-soclu-e14.html
sigur e si mai ieftin pe undeva; flanco nu exceleaza la preturi

 ciine, on 31 ianuarie 2019 - 18:49, said:

Hai sa fim seriosi  , daca vrei sa ma convingi cu aceasta teorie arata-mi pe osciloscop  ce spike-uri aj gasit tu si nu poti sa  acapi de ele
nu e nici o teorie, mestere. Cand am facut primele-primele experimente cu LED cu vreo 15(?) ani in urma, cu led-uri de-alea de 20mA alimentate in serie si prin condensator, nu puneam filtraj. Si cand aprindeam de la intrerupator, daca faceam miscarea intrerupatorului nitel mai lenta, plici.....led-urile.

#18
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 addysoftware, on 31 ianuarie 2019 - 17:47, said:

Doar aici te contrazic. In afara unor cazuri particulare (driver de foarta proasta calitate), becurile cu LED nu vor fi afectate de alimentarea in acest regim; ar putea palpai si de 10^10 ori fara sa-i scada din viata.
Sa stii ca asta e din experienta proprie . E drept, cateva sunt made by Aliexpress dar vreo doo sunt de firma. Ulterior cele de firma au devenit mai bune dar  tot patitu-i priceput.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate