Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

How much is the fish ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Xme

Xme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 16.12.2006
Salutare,

Am un site cu o vechime de aproape 10 ani. Mi s-a facut o oferta de cumparare si vreau sa stiu cat e de buna. Ca sa fie treaba cat se poate de transparenta si fairplay o sa va astept raspunsurile voastre si apoi va spun unde am ajuns cu negocierea.


Site-ul este toateanimalele.ro si se prezinta in halul urmator:

Google PageRank: 4/10
cPR Score: 4.5/10

Domain Authority: 46
Page Authority: 38

External Backlinks: 5,240
Referring Domains: 257

Indexed URLs: 6,748
Useri unici: 7000 / zi

Alexa RO: 3000+
Alexa Global: 300.000  


Site-ul este populat (suprapopulat daca ma intrebi pe mine) de reclame adsense fiind singura sursa de venit momentan. Fara reclame ar avea mai mult trafic .. poate 10k ..

Daca ar fi sa il cumperi tu ce bani ai da pe el ?


Astept parerile voastre cu interes :)

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Citi bani ai investit direct + munca depusa x pret munca + ce profit vrei = valoare site

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Intrebarea se pune, cel care preia site-ul, doreste sa il continue in felul cum arata acum incl. content, sau doreste doar domeniul si el face ceva nou acolo?

Daca as dori sa preiau eu site-ul sub forma actuala, as oferi suma maxima de 200-250eur pentru munca depusa cu content-ul. Ca si design si asa mai departe este slab rau de tot.
Daca as dori doar domeniu nu cred ca as oferi o suma ridicata pentru ca domeniul nu este cine stie ce.

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Este foarte simplu. Daca venitul Adsense este stabil de mai bine de 6-8 luni, se ofera de la 12x profitul lunar in sus. Sunt cazuri unde se ajunge si la 24-30x profitul lunar.
Depinde si cine il cumpara. De exemplu poate un posibil cabinet veterinar care este la inceput i-ar prinde extrem de bine si atunci valoarea pt el ar fi alta.
Nu ne-ai spus ce trafic ai pe zi si ce profit lunar exista in Adsense.
Fara aceste informatii, as putea aproxima un pret de 300-350 euro.

#5
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Dupa cum a spus cineva mai sus, pentru site sa-l continui asa cum e as da putini bani. Pentru domeniu poate as da ceva mai mult insa nu mi se pare un nume care sa fie de folos comercial.

Din curiozitate cam cat aduce un site din asta pe luna ca profit sau macar venituri din publicitate ? Intreb asa, estimativ, pentru ca m-ar interesa si pe mine o chestie d-asta (dar cu un design mai atractiv).

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbuyonevideo, on 31 ianuarie 2019 - 17:04, said:

Citi bani ai investit direct + munca depusa x pret munca + ce profit vrei = valoare site
asta-i valoarea economica, daca nu ma insel. valoarea de piata e locul unde se intalneste cererea cu oferta. pe cumparator il doare la basca de cat ai bagat tu in el, pe el il intereseaza la ce pret gaseste in alta parte asemenea marfa si cat de bine se muleaza marfa ta pe nevoile lui. in functie de asta decide el daca marca sau nu banul.

Edited by Fane, 31 January 2019 - 17:37.


#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postbusiness11, on 31 ianuarie 2019 - 17:08, said:

Intrebarea se pune, cel care preia site-ul, doreste sa il continue in felul cum arata acum incl. content, sau doreste doar domeniul si el face ceva nou acolo?

View PostFane, on 31 ianuarie 2019 - 17:36, said:

asta-i valoarea economica, daca nu ma insel. valoarea de piata e locul unde se intalneste cererea cu oferta. pe cumparator il doare la basca de cat ai bagat tu in el

Astea sint chestiuni care tin de cumparator.
Omul a intrebat cit poate el sa ceara pe site.
Nu cred ca i-ar conveni sa-l vinda cu un pret mai mic decit investitia lui (hai sa zicem ca stergem de pe lista munca depusa).

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
si eu daca imi vand ciorapii folositi pot sa cer 500eur pe ei, acum intrebarea este daca pot produce o cerere pentru ciorapii mei in asa fel incat sa plateasca cineva 500eur, daca da atunci foarte bine.

Eu pot face un site wordpress, care il aduc la 2000-20000 vizitatori zilnici, sa bag content zilnic si asa mai departe si dupaia sa cer 25.000eur ca dupa parerea mea atat am investit din punct de vedere al muncii. Daca exista oferte bine, daca nu ce fac?

Initiatorul ar trebui mai bine sa puna intrebarea altfel: "am primit o oferta de 5.000eur pentru site-ul meu www.toateanimalele.ro", merita da sau nu?"
Si noi analizam site-ul, rankingurile, contentul si stabilim daca merita.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbuyonevideo, on 31 ianuarie 2019 - 17:50, said:

Astea sint chestiuni care tin de cumparator.
Omul a intrebat cit poate el sa ceara pe site.
Nu cred ca i-ar conveni sa-l vinda cu un pret mai mic decit investitia lui (hai sa zicem ca stergem de pe lista munca depusa).
daca nu se raporteaza la cumparator atunci raspunsul e simplu: cat vrea muschiul lui!

#10
Xme

Xme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 16.12.2006

View Postvictor29cr, on 31 ianuarie 2019 - 17:14, said:

Nu ne-ai spus ce trafic ai pe zi

n-ai citit tot, sunt 7-10k unici pe zi

Victor nu e atent la detalii, iar business11 habar nu are ce scrie. Un site creste in valoare in timp datorita vechimii, a linkurilor, etc, nu se depreciaza ca o masina sh si nici nu miroase ca ciorapii tai.

terminati cu glume de 300-500 de euro. Site-ul produce mai mult lunar :) Va dau eu 1000euro pentru site-uri cu detaliile de mai sus. In cat timp le faceti ? Nu mai intreb cum ati ajuns la suma asta ..

Un expert, adica un om cu experienta in domeniu, care stie ce zice cand scrie sau vorbeste face exact invers: analizeaza site-ul, rankingurile, contentul si stabileste un pret in functie de utilitate cat mai aproape de realitate. De asta am zis ca spun pretul la sfarsit, ca sa pot compara cu ceva concret.

#11
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Ma intereseaza de la prea putin spre deloc cate pungi de pufuleti vrei tu pe site-ul ala obosit...

#12
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View PostXme, on 31 ianuarie 2019 - 16:57, said:

Salutare,

Am un site cu o vechime de aproape 10 ani. Mi s-a facut o oferta de cumparare si vreau sa stiu cat e de buna. Ca sa fie treaba cat se poate de transparenta si fairplay o sa va astept raspunsurile voastre si apoi va spun unde am ajuns cu negocierea.


Site-ul este toateanimalele.ro si se prezinta in halul urmator:

Google PageRank: 4/10
cPR Score: 4.5/10

Domain Authority: 46
Page Authority: 38

External Backlinks: 5,240
Referring Domains: 257

Indexed URLs: 6,748
Useri unici: 7000 / zi

Alexa RO: 3000+
Alexa Global: 300.000  


Site-ul este populat (suprapopulat daca ma intrebi pe mine) de reclame adsense fiind singura sursa de venit momentan. Fara reclame ar avea mai mult trafic .. poate 10k ..

Daca ar fi sa il cumperi tu ce bani ai da pe el ?


Astept parerile voastre cu interes Posted Image
tu nu ai aflat ca-n anul de gratie 2019 oamenii navigheaza protejat... adicatelea extensii de blocare a reclamelor, a trackerelor, aduc mult reclamele alea este?

View PostXme, on 31 ianuarie 2019 - 18:29, said:

n-ai citit tot, sunt 7-10k unici pe zi

Victor nu e atent la detalii, iar business11 habar nu are ce scrie. Un site creste in valoare in timp datorita vechimii, a linkurilor, etc, nu se depreciaza ca o masina sh si nici nu miroase ca ciorapii tai.

terminati cu glume de 300-500 de euro. Site-ul produce mai mult lunar Posted Image Va dau eu 1000euro pentru site-uri cu detaliile de mai sus. In cat timp le faceti ? Nu mai intreb cum ati ajuns la suma asta ..

Un expert, adica un om cu experienta in domeniu, care stie ce zice cand scrie sau vorbeste face exact invers: analizeaza site-ul, rankingurile, contentul si stabileste un pret in functie de utilitate cat mai aproape de realitate. De asta am zis ca spun pretul la sfarsit, ca sa pot compara cu ceva concret.
toate animalele in 3 pagini?!? muahahaha Posted Image

P.S. Vezi ca ti-a furat cineva formularul de contact Posted Image

PPS Te mai chinui bagi content si pe feisbucilic, si totusi nimeni n-a mai lasat un comentariu / evaluare de 3 ani?!? Posted Image Si ultimul iti spunea de-acu 3 ani sa mai bagi animale! Posted Image

PPPS Da ok nu-s 3 pagini ci vreo 130, site-ul inceput in 2016, ia hai sa vedem cum "fabricam" continut: sa luam un articol la intamplare, sa zicem:

https://www.toateani...aine-chihuahua/

de unde luam o fraza: "Blana cainilor cu par lung trebuie periata in mod regulat, iar a celor cu par scurt trebuie periata ocazional cu o perie de cauciuc"

si unde mai regasim noi aceasta fraza: https://web.archive..../rasa/chihuahua

Your fish is rotten, ma' friend (sau softul de rescriere a dat o gherla).

Edited by EMotanuIO, 31 January 2019 - 20:02.


#13
Xme

Xme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 16.12.2006

View Postadrian_efa, on 31 ianuarie 2019 - 18:48, said:

Ma intereseaza de la prea putin spre deloc cate pungi de pufuleti vrei tu pe site-ul ala obosit...

nu asta este subiectul topicului, dar te mai asteptam pe la noi. Pe sistemul nu judeca o carte dupa coperta, inteleg prin umila ta postare ca te pricepi putin spre deloc sa faci o estimare si ca sa zici si tu ceva .. iti multumesc pentru nimic Posted Image  


Domnul Motan

.. a cat lover, like me. Let me salute you.

Cunosc celebrele *****-uri. Nu stiu care este experienta ta cu reclamele, dar eu castig din ele peste medie. Nu pot spune ca aduc mult sau putin, asta este relativ in functie  de asteptarile fiecaruia.

Nu toate datele mentionate de tine sunt corecte. Desigur pentru cele eronate imi asum si iti multumesc pentru observatii.

Am scos ieri form-ul de contact, experimentez ceva (probabil maine il pun inapoi). site-ul a inceput in 2010, in 2016 a fost schimbata platforma. A fost o perioada unde am primit articole de la cititori. Nu este o scuza, cum spuneam imi asum.

E plin netu de alde adrian_efa care o ard cu pufuleti. Sa gasim bube e usor, in schimb la facut site-uri si trafic nu se inghesuie multi ..

Se poate si un raspuns la subiect ?

Edited by Xme, 01 February 2019 - 00:01.


#14
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Pai acu' ca ejti bogat poti sa ne zici si noua sarakilor cum au fost alea doua mii di oiro fata de oferta initiala

#15
AndreiDcs

AndreiDcs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2019
@Xme

Stiu ca nu iti raspund la intrebare, dar vreau sa iti spun ceva.
Am inceput de peste un an sa lucrez la un site similar dar cu tematica diferita. Similar in sensul ca e tot o baza de date cum este al tau doar ca la mine "produsele" nu sunt animalele.

Am observat demult site-ul tau si chiar ma gandeam sa imi fac un cont aici doar ca sa te intreb in privat daca iese vreun ban din el.
Ma gandeam ca pentru un site in limba romana e multa chinuiala ca sa scoti un venit decent din reclame Adsense.

Cifra de 7-10000 de utilizatori unici pe zi sunt sigur ca pot sa o ating, asa ca m-ai surprins in mod placut cand ai spus ca site-ul genereaza peste 500 euro lunar, si mi-ai dat sperante.
Mai ales ca eu mi-am inceput site-ul in limba engleza dar lucrez si la versiunea in limba romana.

Si am o intrebare. Daca ai un site care genereaza lunar peste 500 de euro de ce l-ai vinde? Ti-ai piedut interesul sa mai lucrezi la el? Daca as fi fost in locul tau si reuseam sa vand site-ul pe o suma frumusica, probabil peste un an stateam si ma gandeam pe ce am spart banii si ca mai bine pastram site-ul. In fine, nu e treaba mea, dar eu as mentine site-ul cat timp produce constant un venit bun.

Iti urez succes indiferent ce decizie vei lua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate