Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Femeia - ”superiorul” barbatului

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#19
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 02 februarie 2019 - 12:03, said:

Pai, nu este „Eva” mama tuturor celor vii? Si Dumnezeu este cumva mort sau este viu si El?

Cand i-a zis Dumnezeu, Evei, ca ”va fi mama tuturor celor vii”, se referea inclusiv la sine si vorbea despre  nasterea minunata din Fecioara Maria.
Pentru ca nu degeaba o numesc, ortodocsii, pe Fecioara Maria, ”nascatoare de Dumnezeu”!

Pi Creatorul omului (Adam) este și Creatorul Evei (care se trage din Adam)!
Eva este mama tuturor (oamenilor vii) celor vii, dar nu a Creatorului, care NU este viu... El este dincolo de conceptul de viu sau mort!
El (Creatorul), este Cauza Necauzat, Cauza Tuturor Cauzelor! Nu poate Eva, o femeie creat, s fie mama Cauzei Necauzate!
Nu ți se pare logic?! :)

Edited by heart_of_ice, 02 February 2019 - 13:43.


#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 02 februarie 2019 - 13:42, said:

Păi Creatorul omului (Adam) este și Creatorul Evei (care se trage din Adam)!
Eva este mama tuturor (oamenilor vii) celor vii, dar nu a Creatorului, care NU este viu... El este dincolo de conceptul de viu sau mort!
El (Creatorul), este Cauza Necauzată, Cauza Tuturor Cauzelor! Nu poate Eva, o femeie creată, să fie mama Cauzei Necauzate!
Nu ți se pare logic?! Posted Image

Sa mi se para logic dupa care logica? A dumitale, personala? Eu iau in calcul EXCLUSIV SCRIPTURA:

Premisa 1: Geneza 3:20 Adam a pus nevestei sale numele Eva, căci ea a fost mama tuturor celor vii.
Premisa 2: Apocalipsa 5:14 Şi cele patru făpturi vii ziceau: „Amin!”Şi cei douăzeci şi patru de bătrâni s-au aruncat la pământ şi s-au închinat Celui ce este viu în vecii vecilor!

Concluzia: Eva a fost inclusiv Mama Celui ce este viu in vecii vecilor, adica Dumnezeu.

Ca mintea dumitale refuza sa accepte aceasta si cauta propria logica, mai degraba zis cauta ”logica” ce-i gadila urechile, este problema dumitale si numai a dumitale. Pe care esti dator sa ti-o rezolvi, altminteri vei suporta consecintele!

Romani 1:18 Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor, care înăduşă adevărul în nelegiuirea lor.

Si te atentionez pentru ca imi faci impresia ca nu realizezi ce realizeaza sa sustii un neadevar si ca aceasta inseamna ”a inadusi adevarul”, lucru pentru care te asteapta ”mania lui Dumnezeu din cer”.

Si vai de tine ca ai ajuns sa-L faci pe Dumnezeu mort!

Edited by Dorel666, 02 February 2019 - 15:57.


#21
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 02 februarie 2019 - 15:56, said:

Sa mi se para logic dupa care logica? A dumitale, personala? Eu iau in calcul EXCLUSIV SCRIPTURA:

Premisa 1: Geneza 3:20 Adam a pus nevestei sale numele Eva, cci ea a fost mama tuturor celor vii.
Premisa 2: Apocalipsa 5:14 i cele patru fpturi vii ziceau: „Amin!”i cei douzeci i patru de btrâni s-au aruncat la pmânt i s-au închinat Celui ce este viu în vecii vecilor!

Concluzia: Eva a fost inclusiv Mama Celui ce este viu in vecii vecilor, adica Dumnezeu.

Ca mintea dumitale refuza sa accepte aceasta si cauta propria logica, mai degraba zis cauta ”logica” ce-i gadila urechile, este problema dumitale si numai a dumitale. Pe care esti dator sa ti-o rezolvi, altminteri vei suporta consecintele!

Romani 1:18 Mânia lui Dumnezeu se descoper din cer împotriva oricrei necinstiri a lui Dumnezeu i împotriva oricrei nelegiuiri a oamenilor, care îndu adevrul în nelegiuirea lor.

Si te atentionez pentru ca imi faci impresia ca nu realizezi ce realizeaza sa sustii un neadevar si ca aceasta inseamna ”a inadusi adevarul”, lucru pentru care te asteapta ”mania lui Dumnezeu din cer”.

Si vai de tine ca ai ajuns sa-L faci pe Dumnezeu mort!

Ceea ce am prezentat eu mai sus, nu este logica mea, ci logic, cum Doamne-iart-m ai concluzionat tu, c Eva, o muritoare, o creație, o ființ luat din Adam, care a avut un nceput, este mama lui Dumnezeu??!! :habarnam:

Și nu, nu l-am fcut pe Dumnezeu mort, ci doar am afirmat c Dumnezeu este dincolo de conceptul de viu sau mort, att!
C tu nu nțelegi ce citești, este alt mncare de pește! :)

#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 02 februarie 2019 - 16:21, said:

Ceea ce am prezentat eu mai sus, nu este logica mea, ci logică, cum Doamne-iartă-mă ai concluzionat tu, că Eva, o muritoare, o creație, o ființă luată din Adam, care a avut un început, este mama lui Dumnezeu??!! Posted Image

Și nu, nu l-am făcut pe Dumnezeu mort, ci doar am afirmat că Dumnezeu este dincolo de conceptul de viu sau mort, atât!
Că tu nu înțelegi ce citești, este altă mâncare de pește! Posted Image

Confunzi filozofeala cu logica!

Daca imi extragi concluzia logica, din Scriptura, ca Eva nu este mama lui Dumnezeu, respectand principiile rationamentelor logice, atunci sunt de acord cu dumneata. Pana atunci insa, folosind principiile rationamentelor logice, eu tocmai am demonstrat contrariul!

Ceea ce inseamna ca nu se poate extrage logic concluzia opusa, decat daca eu am gresit rationamentul. Si sigur nu l-am gresit, ca este unul foarte, foarte simplu, cu doua premise si o concluzie!

Edited by Dorel666, 02 February 2019 - 19:02.


#23
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 02 februarie 2019 - 19:01, said:

Confunzi filozofeala cu logica!

Daca imi extragi concluzia logica, din Scriptura, ca Eva nu este mama lui Dumnezeu, respectand principiile rationamentelor logice, atunci sunt de acord cu dumneata. Pana atunci insa, folosind principiile rationamentelor logice, eu tocmai am demonstrat contrariul!

Ceea ce inseamna ca nu se poate extrage logic concluzia opusa, decat daca eu am gresit rationamentul. Si sigur nu l-am gresit, ca este unul foarte, foarte simplu, cu doua premise si o concluzie!

Taci mi Dorele, c vorbești prostii mai mari dect tine!

De unde ai extras tu ideea asta nebuneasc, cum c Eva e mama lui Dumnezeu?!

Tu te auzi ce aberații debitezi?!

Dac scrie c Eva este mama tuturor celor vii, nseamn c se refer la oameni, nu la Creator! Phuah! :D

#24
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 02 februarie 2019 - 19:42, said:

Taci măi Dorele, că vorbești prostii mai mari decât tine!

De unde ai extras tu ideea asta nebunească, cum că Eva e mama lui Dumnezeu?!

Tu te auzi ce aberații debitezi?!

Dacă scrie că Eva este mama tuturor celor vii, înseamnă că se referă la oameni, nu la Creator! Phuah! Posted Image

Ai decretat domnia ta ca se refera la oameni? Si oamenii ce sunt, nu sunt dumnezei? Si Dumnezeu ce este? Nu este om?
Iar, mai jos, despre cine crezi ca scrie, despre mine?

Apocalipsa 21:3 Şi am auzit un glas tare, care ieşea din scaunul de domnie şi zicea: „Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei şi ei vor fi poporul Lui şi Dumnezeu Însuşi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.

#25
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
26. Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu, prin credinta in Hristos Isus.
27. Toti care ati fost botezati pentru Hristos v-ati imbracat cu Hristos.
28. Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos Isus.
29. Si, daca sunteti ai lui Hristos, sunteti "samanta" lui Avraam, mostenitori prin fagaduinta.


dorele tu te simti bine ?

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 09 februarie 2019 - 18:37, said:

26. Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu, prin credinta in Hristos Isus.
27. Toti care ati fost botezati pentru Hristos v-ati imbracat cu Hristos.
28. Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos Isus.
29. Si, daca sunteti ai lui Hristos, sunteti "samanta" lui Avraam, mostenitori prin fagaduinta.


dorele tu te simti bine ?

Eu ma simt bine. Dar domnia ta ce parere ai: daca fac dragoste cu o botezata intru Hristos, intrucat, prin versetul de mai sus, deduci dumneata ca si ea este ”FIU” al lui Dumnezeu, inseamna ca eu si ea suntem gay?

#27
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
femeia este egala barbatului, este un om, ca ea vrea sa fie sclava este o alta poveste...ma uit cu dispret la barbatii care vor sa faca din femeie o stapana, pur si simplu nu merge

Edited by legit10, 10 February 2019 - 13:51.


#28
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
orice fantezie sexuala este posibila daca te inchini lui satan dar platesti de te ustura fundul

#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 10 februarie 2019 - 13:48, said:

femeia este egala barbatului, este un om, ca ea vrea sa fie sclava este o alta poveste...ma uit cu dispret la barbatii care vor sa faca din femeie o stapana, pur si simplu nu merge

Cand spui ca ”femeia este egala barbatului” se poate intelege orice. Inclusiv faptul ca femeile sunt libere sa-si taie pasarica si sa-si puna penis, iar barbatii sa-si taie penisul si sa-si puna pasarica. Dar stii bine ca nu este bine sa faci astfel!

View Postlegit10, on 10 februarie 2019 - 14:16, said:

orice fantezie sexuala este posibila daca te inchini lui satan dar platesti de te ustura fundul

Daca nu vorbesti din experienta, mai bine taci. Daca vorbesti din experienta... detaliaza!

#30
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
am detaliat pe alte thread-uri, nu vrea sa o fac la nesfarsit

asa au parte pedofilii, sclavi sexual,criminalii si tot felul de oameni de "actiune" orice fantezie se poate implini inchinandu-te lui satan, dar platesti de iti pare rau pentru ce ai facut...esti pe marginea vietii, poti muri oricand

eu cred ca mi-am terminat marturia, daca aveti ochi sa vedeti , foarte bine, incerc sa dispar de aici , din nou

Edited by legit10, 10 February 2019 - 18:49.


#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 10 februarie 2019 - 18:47, said:

am detaliat pe alte thread-uri, nu vrea sa o fac la nesfarsit

asa au parte pedofilii, sclavi sexual,criminalii si tot felul de oameni de "actiune" orice fantezie se poate implini inchinandu-te lui satan, dar platesti de iti pare rau pentru ce ai facut...esti pe marginea vietii, poti muri oricand

eu cred ca mi-am terminat marturia, daca aveti ochi sa vedeti , foarte bine, incerc sa dispar de aici , din nou

Este scris ”toate va sunt permise”. Este clar ca nu Satan este cel care ni le permite pe toate, ci Dumnezeu. Evident, continuarea este ”dar nu toate va sunt de folos”. Ceea ce inseamna ca orice lucru ”tabu”, in anumite conditii, poate sa fie de folos. Chiar ”pedofilia”, sclavia sexuala si crima! Si exemple iti pot da eu, daca nu-ti vine niciunul  in minte...

#32
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
1. Isus a zis ucenicilor Sai: "Este cu neputinta sa nu vina prilejuri de pacatuire; dar vai de acela prin care vin!
2. Ar fi mai de folos pentru el sa i se lege o piatra de moara de gat si sa fie aruncat in mare, decat sa faca pe unul din acesti micuti sa pacatuiasca.


pedofilia este un lucru abominabil, la fel si crima si sclavia sexuala....sunt lucruri care desi nu sunt scrise, sunt de bun simt...ca orice poate fi iertat este partea a doua...fii sfant nu o balega...nu cunosc oameni dar cred ca toti avem un demon care ne face sa dorim lucruri imposibile...daca esti pedofil, homosexual, abtine-te ca orice om fiindca toti ne abtinem de la o fantezie

Edited by legit10, 10 February 2019 - 21:48.


#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlegit10, on 10 februarie 2019 - 21:43, said:

1. Isus a zis ucenicilor Sai: "Este cu neputinta sa nu vina prilejuri de pacatuire; dar vai de acela prin care vin!
2. Ar fi mai de folos pentru el sa i se lege o piatra de moara de gat si sa fie aruncat in mare, decat sa faca pe unul din acesti micuti sa pacatuiasca.


pedofilia este un lucru abominabil, la fel si crima si sclavia sexuala....sunt lucruri care desi nu sunt scrise, sunt de bun simt...ca orice poate fi iertat este partea a doua...fii sfant nu o balega...nu cunosc oameni dar cred ca toti avem un demon care ne face sa dorim lucruri imposibile...daca esti pedofil, homosexual, abtine-te ca orice om fiindca toti ne abtinem de la o fantezie

Scriptura nu contine termenul ”pedofil”. Cat despre ”homosexual”, il contine, dar homosexualitatea este considerata o pedeapsa de la Dumnezeu. Si pe cel care l-a pedepsit Dumnezeu, nu-l mai bati si tu!

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Dorel3x6, o intrebare de bun simt: Tu ai prietena ?

#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posttehnics, on 11 februarie 2019 - 15:49, said:

Dorel3x6, o intrebare de bun simt: Tu ai prietena ?

Dumnezeu stie daca am sau nu vreun prieten sau vreo prietena, desi eu as zice ca da. Numai ca dumneata m-ai intrebat daca ma culc cu vreo femeie. Si raspunsul meu este da. Vrei sa stii si frecventa cu care o fac...?

#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttehnics, on 11 februarie 2019 - 15:49, said:

Dorel3x6, o intrebare de bun simt: Tu ai prietena ?

View PostDorel666, on 12 februarie 2019 - 14:22, said:

Numai ca dumneata m-ai intrebat daca ma culc cu vreo femeie.
Ce te-am intrebat eu si ce raspunzi tu...

Hai sa reformuez ca e cam greu cu tine: Tu esti intr-o relatie de prietenie, concubinaj, trai la comun cu vre-o femeie ?
Raspunde da sau nu, nu ma lua cu fel si fel de interpretazi bazaconice de-ale tale...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate