Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Bani picati din cer

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postdanvlas, on 31 ianuarie 2019 - 15:29, said:

Eu mi-as angaja urgent un psihiatru.
De ce nu o vrajitoare?

View Posthwplanet, on 31 ianuarie 2019 - 15:27, said:

Ce s-ar întâmpla dacă de mâine, ar ploua cu bani din cer, milioane de lei, dar doar anumite zone, să spunem 1h sau 2h. Ar schimba complet economia lumii, cei bogați ar deveni săraci, și cei săraci ar deveni bogați. Ce s-ar întâmpla cu cei bogați? Ce s-ar întâmpla cu oamenii care muncesc pe un salariu de nimic? Eu dacă aș avea suficient bani și aș fi cel mai bogat om, aș face chestia asta, puțin mi-ar păsa. Urăsc capitalismul și urăsc pe cei care se cred mari și tari că au niște hârtii. Banii nu ar mai avea nicio valoare semnificativă, dacă majoritatea ar avea milioane de lei. Însă cei care nu au apucat să aibă norocul ăsta să plouă și la ei cu bani, atunci va fi o mare problemă.
Adica tu visezi la o inflatie care sa-i saraceasca pe bogati...

#38
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Adica tu visezi la o inflatie care sa-i saraceasca pe bogati...

Cam asa ceva. Posted Image

#39
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru initiator: banul nu exista daca omul nu il ia in considerare.

#40
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Posthwplanet, on 31 ianuarie 2019 - 15:59, said:

Cam asa ceva. Posted Image
Insa toata lumea va avea de suferit. Saracii vor deveni mult mai saraci, poate chiar vor muri de foame... dat nah, ce stiu eu, pentru comunisti invidia e atat de mare ca poate fi o varianta acceptabila...

#41
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View PostTruthHurts, on 31 ianuarie 2019 - 16:06, said:

Insa toata lumea va avea de suferit. Saracii vor deveni mult mai saraci, poate chiar vor muri de foame... dat nah, ce stiu eu, pentru comunisti invidia e atat de mare ca poate fi o varianta acceptabila...

Saracii care nu au avut norocul asta sa prinda potul. Posted Image Suferinta cea mai mare va fi a bogatilor, saracii sunt impacati cu ideea, am fost sarac toata viata... asa mi-a fost soarta.

Quote

Pentru initiator: banul nu exista daca omul nu il ia in considerare.

Bun. Atunci ce iei in considerare? ce Mananci? ce bei? unde-ti faci nevoile? Banul exista atata timp cat depinzi de (ei). Banii iti dicteaza tie viata! Iar altii au reusit sa ne controleze prin intermediul hartiilor, si vom fi si mai controlati decat atat prin intermediul cardurilor sau cip-urilor. Astfel, libertatea este doar o iluzie, ea nu exista, daca depinzi de ceva!!

Edited by hwplanet, 31 January 2019 - 16:15.


#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posthwplanet, on 31 ianuarie 2019 - 15:27, said:

Ce s-ar întâmpla dacă de mâine, ar ploua cu bani din cer, milioane de lei, dar doar anumite zone, să spunem 1h sau 2h. Ar schimba complet economia lumii, cei bogați ar deveni săraci, și cei săraci ar deveni bogați. Ce s-ar întâmpla cu cei bogați? Ce s-ar întâmpla cu oamenii care muncesc pe un salariu de nimic? Eu dacă aș avea suficient bani și aș fi cel mai bogat om, aș face chestia asta, puțin mi-ar păsa. Urăsc capitalismul și urăsc pe cei care se cred mari și tari că au niște hârtii. Banii nu ar mai avea nicio valoare semnificativă, dacă majoritatea ar avea milioane de lei. Însă cei care nu au apucat să aibă norocul ăsta să plouă și la ei cu bani, atunci va fi o mare problemă.

Ca sa se intample ceva pozitiv ar trebui sa ploua cu bani luati din averile bogatanilor...  Ei ar ajunge pe pamant si daca ar ajunge pentru majoritatea, n-ar mai munci nici drku.

#43
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
E o chestie in economie, se cheama inflatie; apare atunci cand creste artificial cantitatea de bani din economie. Cand apare inflatia, preturile si salariile cresc.
Un aspect important e ce procent din locuitori primesti/gaseste banii.
Daca sunt aproape toti, atunci e exemplu clasic de tiparnita de bani: ca si cum guvernul dubleaza salariilor tuturor si dubleaza/tripleaza si preturile.
Daca sunt multicei cei norocosi, atunci se poate destabiliza economia; norocosii ar avea nevoie de servicii si cei ghinionisti si-ar da demisia, s-ar muta in alt oras ca sa lucreze pe salarii mari pentru norocosi. De asemenea, ghinionistii ar putea forta guvernul sa convinste averea norocosilor.
Daca sunt putini cei norocosi, impactul ar fi limitat; ar fi ca si cum am avea mai multi castigatori la loto.

Un alt aspect e cine e proprietarul banilor, pentru a vedea din punct de vedere legal care e situatia. Daca e cineva care da banii cu buna stiinta/din proprie initiativa, atunci e o oarecum legal sa ii iei banii (probabil ar trebui sa ii si declari la fisc): de exemplu, un miliardar imparte banii unor norocosi. Daca proprietarul initial a pierdut banii, atunci gasitorii trebuie sa ii predea la politie, altfel este furt: de exemplu, un avion plin cu bani arunca din greseala banii.

Guvernul poate foarte usor sa anuleze valoarea banilor pierduti. Ii e mai greu sa ii confiste pe toti, dar poate declara invalizi banii curenti incepand de acum si sa scoata noi bani; de exemplu, guvernul maghiar dupa al doilea razboi mondial a scos bani noi; cursul de schimb intre banii noi si vechi a fost astfel facut incat toti banii vechi din tara, toti banii adunati de la toti oamenii, institutiile etc.. nu valorau nici cat o paine.

#44
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Cei bogati au foarte multa influenta si isi tin banii in banci sau sub forma de investitii, asa ca vor avea grija sa nu devina si altii bogati ca ei, prin urmare vor aranja ca banii cazuti din cer sa isi piarda din valoare, practic vor deveni niste hartii inutile si se va trece la alte bancnote.

#45
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
banii nu pica din cer, dar cacatul din wc-ul avioanelor e mai mult ca sigur sa-ti cada in cap...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gSj5V4Xlt84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gXsaXV-n3b0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zyppster, 31 January 2019 - 16:46.


#46
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdanvlas, on 31 ianuarie 2019 - 15:29, said:

Eu mi-as angaja urgent un psihiatru.
Indiferent daca pica sau nu, doar la ideea ca ar putea pica.

#47
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Posthwplanet, on 31 ianuarie 2019 - 15:27, said:

Ce s-ar întâmpla dacă de mâine, ar ploua cu bani din cer, milioane de lei, dar doar anumite zone, să spunem 1h sau 2h. Ar schimba complet...
Eu zic că ar fi bine să plouă cu bani. Minuni se mai întâmplă, văd că cu proști a fost torențială...

#48
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Posthwplanet, on 31 ianuarie 2019 - 15:42, said:

Exemplu meu este foarte simplu de inteles. Ala sarac care castiga 1000 de lei, a prins potul cel mare, deci a devenit bogat. In schimb ala care era bogat inainte, este acum sarac, banii lui nu mai au aceeasi valoare ca inainte.

Aici e confuzia ta. Oamenii bogati nu au bani in banca, ei au active, adica fabrici, firme de servicii, terenuri, cladiri. Asa ca atunci cand cei saraci vor avea brusc mai multe hartii, tot ce se va intampla va fi ca va creste averea celor bogati, iar cei saraci isi vor permite cam la fel de multe ca pana atunci.

Dar, presupunand ca ipoteza ta e de fapt un fel de nationalizare fortata a bogatiilor private, transformarea lor cumva in bani si pe urma impartirea banilor catre populatia mai saraca, inversand astfel scara sociala. Pe termen scurt (o generatie), lucrurile vor ramane cam la fel. Cu timpul insa, oamenii cu abiltati vor ajunge din nou in varful piramidei, indiferent de unde vor proveni. Dar procesul va fi accelerat de faptul ca "noii bogati" nu vor avea cunostintele sa-si administreze bogatia, deci le va fi mult mai usor sa o piarda.

Edited by figo1988, 31 January 2019 - 17:11.


#49
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postursamajor, on 31 ianuarie 2019 - 17:07, said:

Eu zic că ar fi bine să plouă cu bani.

O ploaie cu monede de 50 de bani ar fi interesanta.
Un fel de instant karma, te repezi la bani ....POC!!!!

#50
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Banii n-ar mai avea valoare. :D

N-ar mai avea nimeni nevoie de bani. N-ar mai munci nimeni. S-ar scula din pat nu pentru 1200 de lei, ci numai pentru 10.000+ de lei. Deci, va trebui sa platesti halucinant pentru orice produs sau serviciu, deoarece cineva trebuie sa te tunda, iar cutia de ness din magazin cuprinde si costul cu transportul, cu energia electrica etc etc.  Drept pentru care din puhoiul ala de bani vei incepe sa platesti de 10 ori mai mult. Si vei ramane fara ei.

Si tu, daca esti programator, nu te vei mai scula din pat, vei face mofturi la salariu, vei vrea dublu, ba stai,. triplu, ca doar nu poti fi platit ca frizerul si acum ai alte cheltuieli....

felicitari, ai descoperit mecanismul inflatiei. :D

#51
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008

View PostJammalan-the-Prophet, on 31 ianuarie 2019 - 17:13, said:

O ploaie cu monede de 50 de bani ar fi interesanta.
Dac-ar fi puse in saci si-ar cadea in capul initiatorului...

#52
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Eu astept sa treaca avionul cu aurul lui Maduro si poate cad macar 2-3 lingouri Posted Image ... nu am nevoie de bani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wQy7fnr05M4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Doorinta oamenilor de a pica bani de undeva din cer si a scapa, cu ajutorul lor de sclavie, e universala.  Foarte multi oameni se vad, in visele lor, casrromd intr-o zi la Loto, completand o foaie A4 si bagandu-si picioarele in jobul de rht pe care il au.. pentru a trai viata fara frica zilei de maine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MEcHRR301WA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 31 January 2019 - 18:02.


#54
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Posthwplanet, on 31 ianuarie 2019 - 15:27, said:

Însă cei care nu au apucat să aibă norocul ăsta să plouă și la ei cu bani, atunci va fi o mare problemă.

sau... se pot angaja.

View Posthwplanet, on 31 ianuarie 2019 - 15:59, said:

Cam asa ceva. Posted Image

Ce ai bre cu bogatii? Ai vazut vre-un sarac angajand alti saraci? de regula aia bogati dau de lucru celor saraci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate