Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Deschidere restaurant, cârciumioară - de unde îți iei cele „trebuincioase”?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Am un prieten care e bucătar cu patalama, experiență etc. Recent nevastă-sa a moștenit o casă pe undeva prin Rahova.

În principiu el n-are ce face cu casa, dar e sigur că dacă ar încerca să o vândă n-ar obține pe ea bani cât și-ar dori, așa că s-a gândit să amenajeze o cârciumioară, un mic restaurant, ceva de cartier (pe o scară de la 1* la 5* ar fi pe la 2*) și m-a invitat și pe mine să mă bag în afacere, dacă vreau.

Eu dispun de un mic capital pe care aș fi dispus să-l investesc mai mult de plăcerea lui. Casa și curtea le aranjează / renovează el, eu ar trebui să cumpăr mobilier, vesela, tacâmuri etc.

Întrebarea mea e: de unde se aprovizionează restaurantele cu așa ceva? Că dacă mă duc la Dedeman, să zicem, poate că găsesc 20 de scaune de plastic și 7 mese, dar nu știu dacă au, să zicem, 50 de pahare, 50 de cești de cafea, 100 de furculițe etc.

Din Metro? Selgros?

Online nu găsesc nicăieri informații relevante, de pildă de ce la unele terase sunt umbrele pe care scrie berea „cutare” sau ceșcuțe de cafea pe care scrie „cafeaua” cutare, și la altele sunt umbrele cu berea „cutăreasca” și pahare inscripționate cu brandul „cutărescu”? Sunt date gratis de branduri? Că tu, practic, le faci publicitate gratis.

Sincer, e o afacere despre care nu știu nimic (oricum, nu-mi risc mulți bani dacă mă bag) și nici el nu știe, fiindcă a fost bucătar, nu șef de restaurant. El știe doar să facă mâncare.

Mersi pentru sfaturi și sugestii.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 inius, on 31 ianuarie 2019 - 11:32, said:

Online nu găsesc nicăieri informații relevante, de pildă de ce la unele terase sunt umbrele pe care scrie berea „cutare” sau ceșcuțe de cafea pe care scrie „cafeaua” cutare, și la altele sunt umbrele cu berea „cutăreasca” și pahare inscripționate cu brandul „cutărescu”? Sunt date gratis de branduri? Că tu, practic, le faci publicitate gratis.

Furnizorul de bere de exemplu face o convenție cu tine și pune publicitate cu Tuborg de exemplu și îți aduce mobilier, panouri, umbrele etc și tu nu vinzi decât Tuborg.

Edited by waterman, 31 January 2019 - 11:40.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 inius, on 31 ianuarie 2019 - 11:32, said:

Sincer, e o afacere despre care nu știu nimic (oricum, nu-mi risc mulți bani dacă mă bag) și nici el nu știe, fiindcă a fost bucătar, nu șef de restaurant. El știe doar să facă mâncare.
Decat sa-ti pierzi timpul cu intrebari d-astea grele, mai bine intreaba-te ce vei face dupa ce vei pierde banii.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Se numeste afacere HORECA  - abreviere a cuvintelor Hotel / Restaurant / Cafenea (Cantine)
Deci cauti echipamente HORECA si sunt o gramada de firme

Exemplu 1
http://www.horeca-bu...-portelan(41-99)

Exemplu 2
https://www.lancom.r...esela-melamina#

Exemplu 3
https://rosehome.ro/

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Studiaza OM 994/2018
https://forum.softpe...-si-implicatii/

Ca pasi ar fi:
- autorizatie constructie pt schimbare destinatie (cu posibil acord notarial vecini) - asta la departamentul de urbanism al primariei.
- vorbeste la DSP daca iti da aviz de functionare...

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Catre ce clienti va veti oferi serviciile, in Rahova ?

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 24.11.2002
Treci pe la Metro, ei au echipamente si consumabile pentru industria Horeca.
Brandurile vin si cu echipamentele promotionale: scaunde, umbrele, dar si contracte de exlusivitate.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@Adm te sfatuiesti bine: mai intai treceti pe la Primarie sa vedeti cum stati cu hartiile. Daca nu le puteti scoate, degeaba investiti in mobilier. Veti avea de pierdut.

@Hunor si @Taxon: colorati aveti si in Primaverii, nu doar in Racova si Ferentexas, si chiar si Marriot e aproape de Rahova. Si sunt destule restaurante in zona respectiva care sunt mai mult decat decente si dau clasa (eleganta) celor din centrul vechi.

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Du-te la firmele cu nume si o sa te aprovizioneze ei cu de toate. Pai daca te duci la Coca Cola iti aduc ei si mobila, si frigidere si tacamuri, doar sa le pui bannere si reclame peste tot.... La fel European Drinks etc. Si ti le si transporta ei direct .

#10
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Poti si de la Dedeman, dai comanda (faci fisa de comanda si o achiti) si iti vin la adresa in maxim 1 saptamana.
Poti face asta chiar si online.

 inius, on 31 ianuarie 2019 - 11:32, said:

Întrebarea mea e: de unde se aprovizionează restaurantele cu așa ceva? Că dacă mă duc la Dedeman, să zicem, poate că găsesc 20 de scaune de plastic și 7 mese, dar nu știu dacă au, să zicem, 50 de pahare, 50 de cești de cafea, 100 de furculițe etc.



#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Ideea e ca tu pui caruta inaintea boilor.

Ce e vizibil la un restaurant, e doar o mica parte din proces (vf icebergului).

Daca esti intr-un oras mare, e jale.

1. Pe langa spatiul de servire, ai nevoie de ceea ce se numeste flux haccp = intrare marfa -> iesire marfa, fara intersectare.
Platourile proaspete iese pe o parte, iar cele murdar eintra pe alta, nu se intersectaza.

2. Utilajele horeca sunt destuld e scumpe si ai nevoie de ceva spatiu (teoretic)

Colegul bucatar ar trebui sa stie astea, pt ca tin de aceasta meserie.

Uite un plan de servire (nu productie si servire).

Attached Files



#12
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Bilancia .ro ...astia aveau aparatura profi de bucatarie pe vremuri . Nu stiu daca mai activeaza

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Pololica, on 31 ianuarie 2019 - 11:49, said:

@Hunor si @Taxon: colorati aveti si in Primaverii, nu doar in Racova si Ferentexas, si chiar si Marriot e aproape de Rahova. Si sunt destule restaurante in zona respectiva care sunt mai mult decat decente si dau clasa (eleganta) celor din centrul vechi.
Probabil.
Totusi, cu ce clientela ???
Ai senzatia ca vine lumea buna in restaurantul din Rahova ?

#14
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
El pare sa doreasca o carciuma pentru betivii cartierului... genul ala unde isi beau oamenii ajutorul social si pensia ca sa nu stea pe acasa. La astia nici paharele nu se spala, cl mult se face ca il clateste sub un jet de ochii lumii, oricum clientii lor nu dau doi bani pe igiena.

 Adm, on 31 ianuarie 2019 - 11:51, said:


Platourile proaspete iese pe o parte, iar cele murdar eintra pe alta, nu se intersectaza.


#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
in rahova doar shaormerie merita sa deschizi

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003

 jericho, on 31 ianuarie 2019 - 11:54, said:

in rahova doar shaormerie merita sa deschizi
Foarte greu mai merge asta, cf noului OM.

Doar sa gasesti o casa derapanata, sa ai acordul vecinilor etc.

#17
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

 Hunor_66, on 31 ianuarie 2019 - 11:53, said:

Probabil.
Totusi, cu ce clientela ???
Ai senzatia ca vine lumea buna in restaurantul din Rahova ?
Scrie clar in primul post ca de la 1 la 5, o sa fie un 2. Este evidenta clientela. Nu cred ca asta intreaba el totusi...

#18
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006

 inius, on 31 ianuarie 2019 - 11:32, said:

În principiu el n-are ce face cu casa, dar e sigur că dacă ar încerca să o vândă n-ar obține pe ea bani cât și-ar dori, așa că s-a gândit să amenajeze o cârciumioară, un mic restaurant, ceva de cartier (pe o scară de la 1* la 5* ar fi pe la 2*) și m-a invitat și pe mine să mă bag în afacere, dacă vreau.

Daca nu esti intr-o locatie cu vad si/sau locuri de parcare e mai bine sa va ganditi la alta activitate.
Parcare - daca nu ai locuri de parcare dedicate nu va trece mult pana te voi lovi de nemultumirea vecinilor care in final cel mai probabil se va transcrie in amenzi diverse pentru tine.
Locatie - daca esti intr-o zona de case sunt o serie de restrictii legate de programul de functionare, nivel sonor, etc. Acest lucru iti va afecta direct activitatea respectiv tipul de client pe care il poti aborda (petreceri, evenimente personale sau de firma, etc).

Edited by tartorul, 31 January 2019 - 12:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate