Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Diagnostic psihiatric multiplu, admitere la INM

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
Andreipopescu22

Andreipopescu22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2019
Bună seara tuturor, va rog sa ma ajutati intr-o problema. Sunt student in anul 2 la UniBuc, facultatea de drept si as dori sa ma înscriu la examen la Inm(Institutul Național al Magistraturii) deoarece as dori sa devin procuror. Pana aici, toate bune. In 2014 am fost internat la psihiatrie la Obregia si pe biletul de externare scrie: psihoza acuta cu nuante schizofrenice. Am luat tratament si am fost sub supravegherea unui psihiatru timp de 2 ani, cat am luat tratament. Nu eram sigur daca intr-adevar sufăr de psihoza dar preventiv am luat tratament medicamentos. Am întrerupt tratamentul timp de un an, dupa care in urma sinuciderii fratelui meu si a mai multor probleme familiale din nou am avut la psihiatrie: in 2018 am fost internat de vreo 3 ori( tot cu psihoza + tulburări de personalitate, ultimul diagnostic fiind tulburare schizoafectiva). Sunt sub tratament, medicul la care merg pt consultații spune că pot sa dau la magistratura deoarece medicii de acolo pun accent pe starea actuala, important e să nu iau medicamente timp de 5 ani.
Am câteva intrebari, daca binevoiți sa ma lamuriti:
1. Am văzut că pe fișa medicala,scrie: declar că am/nu am suferit de boli psihice, schizofrenie, epilepsie...ma poate afecta la istoricul medical?
2. Cum pot cere o expertiză psihiatrica la IML sau Institutul National de Criminalistica?
3. Pot sa cer pe cale procedurală anularea tuturor diagnosticelor? Ce sanse am?
Va multumesc tare mult, va rog sa imi răspundeți pt ca imi doresc tare mult sa profesez ca magistrat.

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cand declari pe proprie raspundere e cu 2 taisuri. Tine si treci sau nu. In prima varianta,peste ani ai sa gasesti un prieten care da la ziar ca esti divers mental si apar alte probleme.

#3
Andreipopescu22

Andreipopescu22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2019

 MikeSpike, on 30 ianuarie 2019 - 20:44, said:

Cand declari pe proprie raspundere e cu 2 taisuri. Tine si treci sau nu. In prima varianta,peste ani ai sa gasesti un prieten care da la ziar ca esti divers mental si apar alte probleme.

Tot asa s-a găsit un "prieten" care a scris despre un procuror ca a avut dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului(era reabilitat cand a fost admis). Totodată cei de la Csm cand au aflat lucrul asta dupa efectuarea verificării bunei reputații l-au dat afara. Acesta a deschis un proces impotriva lor si a castigat pe motiv că a fost reabilitat.
Si daca declar pe proprie raspundere ca am suferit de boli psihice, oricum printre examenele medicale ginecologie, neurologice, etc este si examenul psihiatric.

Edited by Andreipopescu22, 30 January 2019 - 20:54.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Andreipopescu22, on 30 ianuarie 2019 - 20:31, said:

Am câteva intrebari, daca binevoiți sa ma lamuriti:
1. Am văzut că pe fișa medicala,scrie: declar că am/nu am suferit de boli psihice, schizofrenie, epilepsie...ma poate afecta la istoricul medical?
2. Cum pot cere o expertiză psihiatrica la IML sau Institutul National de Criminalistica?
3. Pot sa cer pe cale procedurală anularea tuturor diagnosticelor? Ce sanse am?
Va multumesc tare mult, va rog sa imi răspundeți pt ca imi doresc tare mult sa profesez ca magistrat.

Pentru cei de la Magistratura conteaza ce reiese din adeverinta. Obtii adeverinta ca nu esti in evidenta cu boli psihice.. esti curat, nu obtii.. nu poti candida... Nu stiu cum scrie in fisa ta medicala ca nu suferi de boli psihice cat timp ai un istoric medical clar in aceasta directie.  Dar, cum spuneam.. daca poti obtine o adeverinta in care sa scrie clar ca nu sunt probleme, poti candida.
Anularea diagnosticelor nu se poate face decat cu comisie medicala, care face o evaluare.

Trebuie sa te gandesti si la reputatie - daca afla cumva jegul de presa ca ai fost internat la Obregia si tu esti in varful carierei ? Gandeste-te numai.

Edited by rosix, 30 January 2019 - 20:55.


#5
Andreipopescu22

Andreipopescu22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2019
Doar un cont. De ce as face mai multe?

Dacă cei de la comisia medicala imi dau "apt" si imi infirma diagnosticele, inseamna ca nu (mai) am probleme.

#6
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,341
  • Înscris: 28.07.2008

 Andreipopescu22, on 30 ianuarie 2019 - 21:28, said:


Dacă cei de la comisia medicala imi dau "apt" si imi infirma diagnosticele, inseamna ca nu (mai) am probleme.

Procedural doar o comisie medicala.

Anulare diferit de infirmare.

Anulare inseamna ca niciodata nu ai avut reale acele diagnostice.

Infirmare inseamna ca nu mai ai in prezent acele reale foste diagnostice , cea ce inseamna ca situatia ta a evoluat.
Infirmare la diagnostice nu functioneaza ca anularea unei decizii judecatoresti, care anuleaza si efectele acesteia.

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Sunt convins ca n-ai fi nici primul nici ultimul procuror cu probleme psihice. Doar ca tu esti deja diagnosticat, ai 2 ani de tratament in trecut, esti sub tratament si in prezent, este evident ca starea ta psihica nu-ti permite sa practici o meserie care necesita detasare emotionala si stabilitate psihica . Nu risca sa falsifici declaratia, lucrurile astea ies la iveala intr-un fel sau altul, pana la urma iti vei face singur rau.

#8
Andreipopescu22

Andreipopescu22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2019
Da, ai dreptate(Sunt multe cazuri de suicid), stiu ce presupune munca de procuror si sunt convins ca o sa aflu mai multe, până termin facultatea e cale lunga.
Nu vreau sa falsific nimic, stiu la ce m-as expune, în plus cum pot sa militeze pentru dreptate, cand eu apelez la mișmașuri. Ziceam ca pe fișa de încadrare scrie : declar că am/ nu am suferit de epilepsie, boli psihice, boli cronice, etc. Cu siguranta, daca ajung până acolo o sa spun adevarul. Fisa medicala se întocmește dupa ce ai fost admis la INM, am de gand sa susțin examenul(poate se mai schimba ceva), daca sunt admis si acceptat cu istoric medical ok, daca nu, nu e supărare si nu pot spune ca am invatat degeaba întrucât domeniul juridic, indiferent de profesie necesita o pregătire temeinică.

#9
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu lucrez intr-un domeniu ce tine si de siguranta circulatiei. Am avut coleg cu cadere psihica, care desi s-a insanatosit la vizitele medicale care dupa el ditami dosarul si chiar si asa cand dadea de un medic nesigur pe meserie si-o lua in freza ca mai usor era aluia sa dea Respins decat sa puna lucrurile in balanta si sa gandeasca cu ce are in fata cand semnatura lui era pusa dupa.
Vei avea probleme toata viata atat timp cat vei avea un astfel de istoric. Daca se poate anulaasa ceva nu stiu, daca tu zici ca se poate, atunci ar trebui sa faci asta. Vorbesc strict din punctul tau de vedere, ca eu nu m-as simti in siguranta cu un prouror caruia ii fileaza o lampa. Desi probabil stiind cum esti probabil ai fi mai atent lastarea ta de sanatate decat unul care nu se stie cu probeleme. Cel mai bine mergi si vorbesti unde se fac inscrierile pentru asa ceva. Aia ar trebui sa fie cei mai in maura sa iti dea un raspuns nu toti necunoscutii pe un forum.

#10
Andreipopescu22

Andreipopescu22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.01.2019
După ce trece perioada aceea de 5 ani fara sa iau medicamente si sa nu recidiva in niciun fel, sansele sa revina simptomele sunt foarte reduse. Este ca o perioadă de încercare inainte sa intervină "reabilitarea".
Ce am avut eu a fost o depresie severă, de aici tulburare schizoafectiva(mai mult decât depresia, mai puțin decât schizofrenia)

Materium, ai dreptate, acolo sunt medici avizați ce aparțin de Ministerul Justitiei, ei o sa ma îndrume indiferent daca o sa pot profesa vreodata in domeniu sau put si simplu sa obtin o infirmare a diagnosticului.

Edited by Andreipopescu22, 31 January 2019 - 02:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate