Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Recomandare reteta -friptura de cocos :)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostQuantum, on 30 ianuarie 2019 - 12:59, said:

Te-ai cacait sa tai cocosul, parca ai avut una din sarcinile lui Hercule...

Cocosul e o chestie foarte misto... daca o faci cum trebuie.
Eu iti recomand, in ordine: cu vin (cum ti-a zis si Hunor), piftie, ciorba (usor acra, sau dulce), pe varza.
(inainte il fierbi si apoi la cuptor; la ceaun cu usturoi ii poti matrashi rapid gustul specific... si e pacat!)

Daca mananci cocos si nu bei vin alb sec la fix 12 grade, te declar bleg pe veci!

problema cu fiertul (nu sunt expert, chiar deloc) ma gandesc ca isi pierde gustul Posted Image....cocosul e tanar, n-are niciun an...

PS. singurul vin alb pe care il am e cel mai prost vin din comert "Premiat" Posted Image)...am in schimb vin rosu de casa, dar nici asta nu e prea grozav....am tuica, extrem de buna Posted Image

EDIT. sa nu te superi pe mine ca nu-l fierb, dar nu cred ca ma descurc la partea asta..si il vreau friptura mai mult :)...nu cred ca Odin mananca supe :))....

Edited by jimi91, 30 January 2019 - 13:30.


#20
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Votez pt ceaun si  cocovan Posted Image

LE: am avut anul trecut, pe la sfarsit de noiembrie, un cocos din anul respectiv.

Din piept si pulpe am facut friptura - buna, dar nu grozava (fata de cum e friptura din pui de carne). Aripile si spatele au ajuns in altceva.

Edited by irina2014, 30 January 2019 - 13:29.


#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrichelieu, on 30 ianuarie 2019 - 13:15, said:

Cocoven.....biensiur.....



da, cred ca o sa-l fac la cuptor pana la urma...ceva retete pentru cuptor? am gasit pe google (nu am voie sa postez, nu ma lasa), dar poate ceva  mai special, mai bun...cel mai bun Posted Image

Edited by jimi91, 30 January 2019 - 13:31.


#22
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postjimi91, on 30 ianuarie 2019 - 13:19, said:

problema cu fiertul (nu sunt expert, chiar deloc) ma gandesc ca isi pierde gustul Posted Image....cocosul e tanar, n-are niciun an...

PS. singurul vin alb pe care il am e cel mai prost vin din comert "Premiat" Posted Image)...am in schimb vin rosu de casa, dar nici asta nu e prea grozav....am tuica, extrem de buna Posted Image
Cetatene, nu fi prost, ca strici cocosu' ! (e ultimul apel)

Pe unii degeaba incerci sa-i inveti... ei nu si nu...

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă e mai "bătârn", bagă niște baiț.

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pregateste o oala in care sa incapa pasaretul cu totul. Umple cu apa cu sare, 2 linguri  zdravene de sare la un litru de apa, amestecata bine solutia pana cand se dizolva sarea. Scufunzi pasaroiul in saramura respectiva si il lasi pana a doua zi. Il scoti, il usuci bine, daca ai cum chiar il agati cu cracii in sus si il lasi vreo ora.....daca ai cum si ai zona rece, chiar vreo 10-12 ore. Chestia asta il va fragezi.
Pe urma, il bagi la cuptor intr-o tava cu apa/vin alb, daca ai una cu gratar pe care sa stea suspendat ar fi ideal. Il acoperi cu folie de aluminiu si il dai la cuptor, la 150 grade, vreo 2:30-3:00 ore.
Il scoti, il lasi sa se raceasca pana la temperatura camerei. Pe urma il freci bine cu unt pe toata suprafata lui, masand sa intre untul in piele. Bagi in el un morcov taiat in doua si o portocala taiata in doua, sau  jumatate de portocala si jumatate de lamaie. presari peste sare grujoasa si piper si il bagi la cuptorul preincalzit la 220 grade, inca 45 minute, sau pana cand se rumeneste bine pe toata suprafata. Fara folie, fara lichid. Ma rog, daca vrei poti pune apa in tava, ca sa nu iti umpli casa de fum. Il scoti, il lasi 10-15 minute sa se odihneasca si il halesti langa un piure clasic.....

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E laborios nene @richelieu... pana termini tu treaba cu sarea si cu lasatul la zacut... eu il fierb de 100 de ori si il bag la cuptor.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Deh....arta cere sacrificii......
sau sacrificiuri :notangel:
Nu se poate si cu....si cu sufletul in rai.
Daca il fierbi, iese buna....supa :D

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postrichelieu, on 30 ianuarie 2019 - 13:38, said:


o masa demna de un zeu :)....am taiat doi....unul il fac asa cum ai spus...multumesc pentru reteta :)

#28
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postrichelieu, on 30 ianuarie 2019 - 13:43, said:

.
Daca il fierbi, iese buna....supa Posted Image
Nimic nu se pierde ci totul se transforma !  Posted Image

#29
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Eu nu pot manca asa ceva.

Am fost imbiat, dar nu, mai bine lasa. Maxim un bors facut ca la carte.

Stiu, carnea din comert are antibiotic, hormoni si cine mai stie ce, dar o prefer in detrimentul cocosilor de curte.

Edited by paco rabanne, 30 January 2019 - 14:03.


#30
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpaco rabanne, on 30 ianuarie 2019 - 13:49, said:

Eu nu pot manca asa ceva.

Am fost imbiat, dar nu, mai bine lasa. Maxim un bors facut ca la carte.

Stiu carnea din comert are antibiotic, hormoni si cine mai stie ce, dar o prefer in detrimentul cocosilor de curte.

si eu sunt la fel...d-aia il vreau gatit bine :))...am impresia ca ai mei, niciodata  nu au facut gaina/cocosul ca la carte (de regula il fac la ceaun sau supe)

#31
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
tocmai ce-am gatit un cocos de tara...L-am portionat, l-am prjit intai in putin unt si ulei, apoi l-am pus la cumptor intr-o oala de fonta, am adaugat 3 cepe taiate in patru si cativa catei de usturoi si sare..Facut la foc mic cam 4h acoperit..Delicios:)

#32
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View Postpaco rabanne, on 30 ianuarie 2019 - 13:49, said:

Stiu carnea din comert are antibiotic, hormoni si cine mai stie ce, dar o prefer in detrimentul cocosilor de curte.
Pfff...numa copchii mei credeam ca gandesc asa !
Da-mi doamne cate o gaina de tara la 5 zile ....nu mai mult     :)

#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpacaliciosu01, on 30 ianuarie 2019 - 13:52, said:

Pfff...numa copchii mei credeam ca gandesc asa !
Da-mi doamne cate o gaina de tara la 5 zile ....nu mai mult Posted Image

victime a mamelor care nu le au cu gatitul Posted Image ma numar si eu printre ei

Edited by jimi91, 30 January 2019 - 14:00.


#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostStef_Stef, on 30 ianuarie 2019 - 13:52, said:

tocmai ce-am gatit un cocos de tara...L-am portionat, l-am prjit intai in putin unt si ulei, apoi l-am pus la cumptor intr-o oala de fonta, am adaugat 3 cepe taiate in patru si cativa catei de usturoi si sare..Facut la foc mic cam 4h acoperit..Delicios:)
Da, fiind o carne gustoasa si atoasa, se preteaza la brezare.
Jimmy, daca tot ai doi, pe unul il poti face asa. Doar ca trebuie adaugat ceva mai mult lichid, un mix de vin si apa. Si poate niste masline negre (dar de calitate) aruncate acolo.

#35
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019

View PostStef_Stef, on 30 ianuarie 2019 - 13:52, said:

tocmai ce-am gatit un cocos de tara...L-am portionat, l-am prjit intai in putin unt si ulei, apoi l-am pus la cumptor intr-o oala de fonta, am adaugat 3 cepe taiate in patru si cativa catei de usturoi si sare..Facut la foc mic cam 4h acoperit..Delicios:)
Terminati mah cu prostiile ca mor aici de pofta !Posted Image

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacaliciosu01, on 30 ianuarie 2019 - 13:52, said:

Pfff...numa copchii mei credeam ca gandesc asa !
Da-mi doamne cate o gaina de tara la 5 zile ....nu mai mult Posted Image
Si nepotii mei sunt la fel :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate