Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

recomandare smartphone ~2500 lei

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
dnm3

dnm3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.06.2018
Salut!

Intentionez sa-mi cumpar un telefon nou, simt ca telefonul meu actual (Galaxy Note 3) nu o mai duce mult.

Vreau sa merg tot pe samsung, poate si LG sau Sony, dar nu branduri chinezesti (xiaomi, oneplus, huawei, etc), bugetul este 2500lei +-300lei.

Eu m-am gandit la samsung galaxy s9 plus. Sa astept pana se lanseaza s10, poate se mai ieftineste s9+ ? Sau sa il iau acum? Sau ce altceva recomandati?



Multumesc

#2
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
S9+ e o alegere foarte buna, nu cred ca se va ieftini foarte mult dupa ce apare S10, poate doar cu 2-300 lei maxim, dar intre timp se va si invechi moral. Ia-l acum daca prinzi un pret bun si bucura-te de el.

#3
dnm3

dnm3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.06.2018

 MusafirulCreativ, on 30 ianuarie 2019 - 11:46, said:

S9+ e o alegere foarte buna, nu cred ca se va ieftini foarte mult dupa ce apare S10, poate doar cu 2-300 lei maxim, dar intre timp se va si invechi moral. Ia-l acum daca prinzi un pret bun si bucura-te de el.
este un pret bun 2700 lei pt varianta 64gb?

#4
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Da.

#5
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 MusafirulCreativ, on 30 ianuarie 2019 - 11:46, said:

S9+ e o alegere foarte buna, nu cred ca se va ieftini foarte mult dupa ce apare S10, poate doar cu 2-300 lei maxim, dar intre timp se va si invechi moral. Ia-l acum daca prinzi un pret bun si bucura-te de el.
Ce inseamna invechire morala? De parca nu poti folosi un telefon decat pana apare urmatorul model...cel vechi e depasit moral. Snobism.

#6
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

 arsmundis, on 30 ianuarie 2019 - 12:26, said:

Ce inseamna invechire morala? De parca nu poti folosi un telefon decat pana apare urmatorul model...cel vechi e depasit moral. Snobism.
Ma refer la faptul ca va plati aproximativ acelasi pret pe el si peste un an, in timp ce valoarea la revanzare, perioada de timp in care va avea suport software, inclusiv satisfactia cu produsul, etc., vor fi mult diminuate. Nu e snobism, e realitate. Nu stabilesc eu lucrurile astea. Omul a intrebat daca are rost sa mai astepte, i-am raspuns.

Mai mult decat atat, si mie mi se pare ca producatorii se cam grabesc sa scoata modele noi anual, uneori fara sa aduca nimic nou sau mai bun d.p.d.v. tehnologic, ci doar crescand preturile.

Edited by MusafirulCreativ, 30 January 2019 - 13:58.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mai asteapta sa iasa S10 sa poti lua S9+ in buget. De ce excluzi Huawei? E o intrebare subiectiva. Sotia foloseste de vreo 4 ani Huawei (G7, scapat anul trecut pe ciment, functionabil, dar display-ul necesita reparatii, P9Lite, care a ajuns la mine, in urma pensionarii unui Lumia 640, si Mate 10 Lite) si nu s-a plans ca ar fi mai prejos de alte telefoane (Samsung e unul dintre producatori).

#8
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Ai plecat din start greşit, cu prejudecăţi. De ce nu te uiţi şi la chinezării? Au preţuri foarte bune şi performanţe la fel.
Xiaomi Mi8 e un telefon foarte bun în jurul a 2.000 lei.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Gresit sau nu, cand dai 2500-3000 lei pe un telefon, cam ai anumite pretentii. Pare sa fie multumit de Samsung si poate de aia vrea sa pastreze linia. Dar eu as recomanda un producator care are in spate productia de aparatura de telecomunicatii (Huawei este "echivalentul" Motorola in China). Nu stiu mai stiu cum se descurca Motorola de cand i-au preluat Lenovo. Pe partea de non-smart, cei de la motorola se descurcau bine.

#10
dnm3

dnm3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.06.2018

 Pololica, on 30 ianuarie 2019 - 14:07, said:

Mai asteapta sa iasa S10 sa poti lua S9+ in buget. De ce excluzi Huawei? E o intrebare subiectiva.

 silviubs, on 30 ianuarie 2019 - 14:19, said:

Ai plecat din start greşit, cu prejudecăţi. De ce nu te uiţi şi la chinezării? Au preţuri foarte bune şi performanţe la fel.
Xiaomi Mi8 e un telefon foarte bun în jurul a 2.000 lei.

La Huawei nu imi place designul, ecranul, si nici interfata EMUI. Singurul care e ok cat de cat ok e mate 20 pro, dar depaseste bugetul meu.
Xiaomi MI8 arata ok, si e un best buy - se gaseste si la 1500 pe gearbest. Dar cred ca s9+ are camera mai buna.
Intentionez sa iau un telefon cu un abonament, astfel platesc telefonul in rate impreuna cu abonamentul.

S9+ pot sa il iau cu 75eur + 41eur * 24 luni (abonamentul)
Mi8 e la 190eur + 27eur * 24

Diferenta e de ~200e intre ele, si as inclina inspre S9+ (ecran mai bun, camera mai buna)

Edited by dnm3, 30 January 2019 - 14:54.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pai, daca mergi pe abonament, poate iti iei S10 direct (puncte/portare).

#12
dnm3

dnm3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.06.2018

 Pololica, on 30 ianuarie 2019 - 14:55, said:

Pai, daca mergi pe abonament, poate iti iei S10 direct (puncte/portare).
:)  daca o sa fie vreo oferta de 1000e abonamentul pe 2 ani + s10, atunci il iau, dar nu prea cred. Am buget limitat

#13
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Daca tot ai Samsung Galaxy Note 3, poti sa te uiti la Galaxy Note 8, care se încadrează in bugetul tau.

#14
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Am vrut sa-i sugerez si eu Note 8, dar intre note 8 si S9+, as recomanda a doua varianta.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Calculele de buget lunar le cunosti mai bine decat noi. Probabil telefonul va fi in jurul sumei de 1.000 E la liber. Deci va fi pe la 500E la un abonament de 20-30E.

LE: deci, daca nu e graba si nu arde, eu zic sa mai astepti pana apare oficial (eventual precomenzi) sau, cum au zis si colegii, poate Note sa-ti faca cu ochiul?

Edited by Pololica, 30 January 2019 - 15:11.


#16
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Mergi pe Samsung.

#17
dnm3

dnm3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.06.2018

 Pololica, on 30 ianuarie 2019 - 15:10, said:

Calculele de buget lunar le cunosti mai bine decat noi. Probabil telefonul va fi in jurul sumei de 1.000 E la liber. Deci va fi pe la 500E la un abonament de 20-30E.

LE: deci, daca nu e graba si nu arde, eu zic sa mai astepti pana apare oficial (eventual precomenzi) sau, cum au zis si colegii, poate Note sa-ti faca cu ochiul?
Note-ul nu ma intereseaza, au devenit cam mari si patratoase. Mai astept o luna sa vad ce apare la WMC si apoi vad ce fac.

#18
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
De obiei Samsung scade preturile progresiv fix pana inainte sa apara generatia noua, apoi pastreaza constant (sau chiar creste uneori) pretul la generatia anterioara, ca sa nu afecteze vanzarile la modelul nou. De exemplu, pe emag acum e acelasi pret la S8+ si S9+. De aia zic ca nu prea are sens sa mai astepte, decat daca vrea S10.

Edited by MusafirulCreativ, 30 January 2019 - 15:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate