Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Discutii, informatii si recomandari in privinta actiunilor

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Salutare,

m-am gandit ca ar fi interesant pentru cei care deja isi castiga o parte din bani prin trading, sau pentru cei care isi doresc pe viitor sa investeasca in actiuni, sa avem un topic unde sa discutam trenduri, informatii si recomandari in privinta vanzarii si cumpararii de actiuni.

Ca sa incep eu cu niste recomandari in primul rand ce broker online recomand? Eu folosesc FlatEx care nu are costuri pentru depot si tranzactiile costa 3,80€. Mai exista si DEGIRO care la fel nu are costuri pentru depot dar in schimb tranzactiile incep de la 2,85 in sus in functie de bursa.

Acum ce actiuni recomand eu si de ce:

1. Voestalpine AG
2. Wirecard AG

Voestalpine este o companie producatoare de otel din Austria care opereaza in toata lumea. Compania are un castig anual de peste 13 miliarde euro. Pretul pana de curand era undeva la 35-40eur/stk dar a scazut brusc la 27-28 datorita problemelor cu Trump si USA. O crestere din nou in jurul sumei de 40eur/stk nu ar fi o problema.

Wirecard este in plina dezvoltare si reuseste profituri record in momentul de fata. Stk este la 166eur si cu un potential undeva la 220-230, valoare confirmata si de banciile mondiale.

#2
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
O astfel de discutie ar trebui sa inceapa de la fundamente : profil de risc asumat, suma disponibila initial, orizont de timp investitional, piete vizate (actiuni/obligatiuni/commodities), mix actiuni/optiuni, pondere spot/futures, potential arbitraj, preferinta pentru analiza fundamentala/tehnica, tranzactionare in marja/nu, surse informare, strategii de exit/stop loss etc.
Platforme de tranzactionare se gasesc din belsug, costurile nu sunt mari, aceste aspecte sunt secundare.
Apoi putem sa aprofundam discutia despre evolutie VOES vs ATX, separat pe cele 4 divizii/consolidat pe grup, impact achizitie Ilva de catre Mittal sau ce mai doriti dvs.

#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Topicul tau va fi haotic, fiindca unii opereaza pe pietele externe altii pe cea interna.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Profil de risc: mediu-ridicat
Suma disponibila initial: 5000eur
Orizont: long-term dar la un profit rapid vanzare rapida (in Austria imi opresc automat 25% din profit, deci trebuie sa calculez si asta)
Piete vizate: mix intre ATX/DAX si piata americana

Eu ma informez pe finanzen.net + siteuri de profil, zilnic despre companiile vizate de mine.

Atat VOES cat si ATX-ul au o evolutie slaba in ultima perioada, asta si datorita bursei mondiale, plus ca VOES cum am mentionat a fost afectat de taxele de import si instabilitatea politica cu USA-ul. Si referitor la achizitia Ilva de catre Mittal, nu exista un impact negativ deoarece VOES nu mai dezvolta de mult productia de otel ci o tine asa cum este la o capacitate de productie maxima si o cota de export undeva la 95%. VOES se concentreaza pe produse hightech in domeniul metalelor. Pe langa asta importul metalelor din China scade, iar pretul resurselor este in crestere. Si sa nu uitam ca ThyssenKrupp a fuzionat cu Tata si paraseste un domeniu important.

VOES in comparatie cu Mittal produce la un nivel calitativ mult mai ridicat, Mittal are avantajul de capacitate in productie. Pe langa asta 20-30% din metalul produs in Europa nu este vandut deoarece se produce mai mult decat se vinde, iar aici Mittal joaca un rol important.

Edited by business11, 30 January 2019 - 12:58.


#5
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
E o piata dificila, depinde destul de mult de evolutia investitiilor in sectorul oil&gas + cai ferate + automotive.
Pe partea de otel, lucrurile s-au transat de mult, chinezii au 50% din productia mondiala si vor face jocurile, indiferent de ce vor spune/face americanii, europenii sau indienii.
Ehei, imi aduc aminte de episodul Siderca (prin '99 parca), apoi zvonurile legate de Agigea (acum un deceniu) ... megainvestitie, otelarie noua, sute de hectare ...
Au delistat Apcarom (APC) acum cativa ani si nu mai stiu prea multe; o duceau destul de bine ...
Mai au ceva la Giurgiu - stiu ca aduceau materie prima de la Linz si faceau aici "fasii" metalice pt. electrocasnice si componente auto.
Nu urmaresc in mod special aceasta piata, dar daca intalnesc ceva interesant va anunt.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
da asa este aveau planuit la Agigea o investitie de miliarde asa prin 2006-2008, da a venit criza si na stii cum e.
Apcarom-ul le apartine, companie de la Buzau si la Satu Mare au tot asa o fabrica care apartine de Elmsteel o companie subsidiara si la Giurgiu unde zici tu au bagat cateva zeci de milioane intr-o facilitate noua.

Chinezii produc otel/metal si controleaza mult pe aceasta piata, dar gandeste-te ca le lipseste know-how-ul european si calitatea. Productia chineza este foarte slaba. Iar pe partea hightech nu au nici o sansa. VOES face cam 20% din castig prin productie, restul sunt alte produse.

Edited by business11, 30 January 2019 - 18:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate