Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Estimare stare baterii plumb din grafic curent / tensiune

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
OK, am sa incerc treaba asta, sper sa se rezolve.
Multumesc pentru sugestii.

#20
claussdobronului

claussdobronului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.04.2014
@Valos ce densimetru folosesti si de unde l-ai cumparat ?

#21
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
L-am luat de pe eMAG, se numește hydrovolt - mi l-a recomandat colegul RaulPV.

#22
claussdobronului

claussdobronului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.04.2014
OK. mersi si eu caut unul la fel.

#23
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@valos
Ceva progres cu bateriile? S-a marit ziua Si sansele de a le incarca indelungat sunt bune.
Da un update te rog.

#24
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Am verificat conexiunile la fiecare borna, sunt OK, nu e nici una slabita sau cu contact imperfect.
Problema e ca nu locuiesc acolo permanent si nu pot sta cu ochii pe ele sa fac masuratori (servici, distanta, etc.).
Incerc sa prind un weekend in care sa fac treaba asta.
Am un tabel in care tin evidenta fiecarei celule, sunt doua baterii care au dezechilibre mai mari.

Attached Files


Edited by valos, 20 February 2019 - 11:28.


#25
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Revin cu un update. Am masurat azi densitatea acidului, toate celulele Au valori între 1280 - 1290 cu excepția uneia care se incapataneaza sa rămână la 1260.
Tensiunea pe absorb este setată la 59,6V, cea de float la 55,2V.
Temperatura camerei unde stau bateriile este de aproximativ. 17 grade.
Chargerele au setată  compensarea de temperatura de -120 mV / grad celsius pentru tot Bancul.

#26
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
În cele câteva luni de primăvară și vară după ce o să stea în float aproape toată ziulica o să -și revină și ultima. Eu zic să păstrezi valorile de încărcare mai ales că ai și compensare termică doar să ai grijă să completezi cu apă distilata.
Rolls rock!

#27
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
La acumulatori cu placi tubulare tensiunea pe absorb este bine sa fie setată la 60,8v.

#28
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
1 - Rolls au plăci plane și printre cele mai groase și robuste.
2-60,8V absorb e un pic cam mult, depinde cum le exploatezi. Asta -i doar părerea mea.
Dacă densitățile pe elemenți nu scad în exploatare după o perioadă de 2-3 săptămâni  (verifici doar 2-3 celule martor )la o tensiune de să zicem 59,6V nu văd de ce să le duci și să le ții zilnic la tensiunea aia înaltă. Nu că ar păți ceva, că lor le place dar ai de completat mai frecvent cu apă distilata oarecum inutil.

#29
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Revin cu un update - și-a revenit și celula buclucașa , acum am toate celulele cu densității cuprinse între 1280 și 1295, măsurate in float.
Intrucat am compensare de temperatura la charger, ma gândesc sa las setările la fel cu cele de iarna, credeți ca ar fi vreo problema ?

#30
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Doar fii atent la apa. Eu am redus absorb la 58,8v si float 54v, pentru ca ziua e lunga si ciclez foarte putin peste noapte. Max 1,5 kWh pe noapte.
La Ora 09.00 sunt in float.

Edited by RaulPV, 12 May 2019 - 06:51.


#31
valos

valos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 19.01.2004
Da, și la mine intra in float cam in jurul orei 9.45, dacă afara este soare, consumul mediu fiind de aproximativ 1200 Wh in 11 ore de noapte.
Apa o completez odată la 2 luni, pana acum nu au fost probleme din punctul asta de vedere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate