Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Eficientizarea livrării vaccinurilor!

  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postciine, on 30 ianuarie 2019 - 11:39, said:

Vezi tu , o abordare ingusta te poate lua prin surprindere, dar intodeauna  tantarul a fost privit ca o arma biologica ce poate fi exploatata  in caz de razboi  Vei fi surprins sa aflii cite idei au fost pe aceasta tema  si ce ar insemna de ex transmiterea variolei, ebola, hiv ,si chiar gripa (gripa spaniola 1918)

Facem un minim de efort si nu confundam un virus cu un vaccin?
"Metoda" de aici nu ar reusi decat sa faca tantarii imuni la gripa, iar o muscatura de la un astfel de tantar ar avea acelasi efect ca un contact sexual cu o persoana vaccinata Posted Image

Edited by Jammalan-the-Prophet, 30 January 2019 - 11:44.


#38
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJammalan-the-Prophet, on 30 ianuarie 2019 - 11:44, said:

Facem un minim de efort si nu confundam un virus cu un vaccin?
"Metoda" de aici nu ar reusi decat sa faca tantarii imuni la gripa, iar o muscatura de la un astfel de tantar ar avea acelasi efect ca un contact sexual cu o persoana vaccinata Posted Image

Si vaccinul este un virus atenuat sau bucati de virus sau cod genetic .
Te inteleg ca faci referire la situatia de fata  , imposibil  de aplicat , lucru explicat de mine mai inainte, dar eu nu am facut decit sa aduc in discutie abordarea fata de tantar, fata de vectorii de transmitere. tantarul , capusa , purece, etc, etc pt a nu lua in deradere importanta lor

Edited by ciine, 30 January 2019 - 11:50.


#39
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postciine, on 30 ianuarie 2019 - 11:48, said:

Si vaccinul este un virus atenuat sau bucati de virus sau cod genetic .
Te inteleg ca faci referire la situatia de fata  , imposibil  de aplicat , l

Atat conteaza.
E imposibil si ar fi un dezastru.
Discutia e la fel ca prajirea painii cu cesiu 137, asta nu inseamna ca radem de aia care fac centrale nucleare.

Tocmai ca vaccinul e format (in unele cazuri) din virusi slabiti care nu se pot diviza ar fi nevoie ca tantarii aia sa fie modificati genetic ca sistemul lor sa nu ii atace. Ce ar inseamna asta? Ca tantarii trebuie modficati genetic astefel incat sistemul lor imunitar sa nu atace tulpina de gripa...
Ia zi, vrei sa fi muscat de asaceva? Posted Image Posted Image

#40
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Și mai exact ce s-ar întâmpla în cazul în care te înțeapă un țânțar modificat genetic astfel încât sistemul lui imunitar sa nu atace vaccinul?

#41
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postclasique, on 30 ianuarie 2019 - 09:51, said:

Perioada de glorie a virușilor e toamna. E vorba de un vaccin cu o lunga durată de prevenție
Ok, atunci trebuie sa le faci umbrelute.

#42
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View PostOriginalCopy, on 30 ianuarie 2019 - 12:27, said:


Ok, atunci trebuie sa le faci umbrelute.
Aici unde stau acum seara sunt cam 6-7 grade in medie. Și tot mai vad țânțari. Sunt un picuț mai mari și mai negri decât în România.
Cu selective breeding cred că ii poți face rezistenți pe la 3-4 grade așa.

Desigur, ar fi totuși o incomoditate prezenta țânțarilor 3 anotimpuri pe an.
Unii ar prefera riscurile decât țânțarii!

#43
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJammalan-the-Prophet, on 30 ianuarie 2019 - 11:59, said:

Atat conteaza.
E imposibil si ar fi un dezastru.

Ia zi, vrei sa fi muscat de asaceva? Posted Image Posted Image

Bineinteles ca nu ,in momentul de fata,  dar in principu nu trebuie neglijat  .
Daca poti folosi un vector pt arma biologica ( inca din timpuri stravechi )  fi sigur ca in functie de evolutia tehnologiei  v-a fi posibila si pt vaccinare
Trebuie sa realizezi ca prin manipulare genetica optiunile sunt nelimitate . Se poate crea specie de tantari  in viitorul apropiat, care are scrise in gene cit  si cum trebuie sa traiasca , cit, cum si pe cine trebuie sa intepe , cit si ce cantitate de ADN genetic viral poate sa inoculeze prin saliva , etc.

Inca nu stapinim pe deplin tehnicile de manipulare genetica , dar inainte vreme  nu se concepea sa te vaccinezi cu mai multe vaccinuri o data , acum o data cu evolutia tehnologica  vacinurile contin mai multe coduri genetice de adn specifice mai multor boli  . Astazi poti sa faci o singura doza pt  8  sau chiar mai multe boli.

Edited by ciine, 30 January 2019 - 12:41.


#44
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
In loc de tantari, mai bine ne bagam cu manipularea aia pe pureci.
Tantaru' e enervant, bazaie inainte sa te composteze si risti ca din neatentie sa lipesti vaccinu' de perete, inainte de penetrare.

Purecu' e baza. Asta-i ca ninja, afli ca te-a intepat atunci cand el deja a luat primul caine spre urmatoarea tinta.

Jos tantarii, vivat purecii!

#45
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postargonaut, on 30 ianuarie 2019 - 23:06, said:

In loc de tantari, mai bine ne bagam cu manipularea aia pe pureci.
Tantaru' e enervant, bazaie inainte sa te composteze si risti ca din neatentie sa lipesti vaccinu' de perete, inainte de penetrare.

Purecu' e baza. Asta-i ca ninja, afli ca te-a intepat atunci cand el deja a luat primul caine spre urmatoarea tinta.

Jos tantarii, vivat purecii!
O problema ar fi că purecii sunt chiar mici.
Alta ar fi că nu sunt dinamici.
Până ajunge purecul in Suedia sa livreze vaccinul.
Moare toată Suedia din cauza ta argo !

#46
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,332
  • Înscris: 29.07.2013
Pai, daca tot ii manipulam jenetic, putem sa-i facem cat cartofii, turbo, 4x4, intercooler, climatronic, ABS, ESP, ... etc.

Edited by argonaut, 30 January 2019 - 23:27.


#47
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View PostNaijax, on 30 ianuarie 2019 - 10:14, said:


Ce faceeee ???
Ma stric de ras Posted Image
Le arat topicul si colegilor sa vada de ce rad

Mare ti-e gradina Doamne !
e psdist domnule , ce te miri asa?

#48
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postclasique, on 30 ianuarie 2019 - 09:25, said:

Bun, știm cu toții că în Romania e o problema cu livrarea vaccinurilor cât și cu unii oameni care le refuză.
Am putea modifica genetic niste țânțari, în laborator le introducem vaccinul și apoi le dam drumul in libertate.
Rezultatul? Țânțarul va livra vaccinul gratis și la cei care îl doresc cât și la cei care se opun.
Cum vi se pare ideea ?


Chiar tu ai zis-o prin poiana: AZI ESTI PROST...


Dar incep sa am dubii si eu si restul cogegilor daca este vorba doar de azi sau este o stare de fapt continua...

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAdm, on 30 ianuarie 2019 - 09:58, said:

Ma, tu esti ruda cu Karacs?

Vaccinul gripal stiu ca era cu "cu virus intreg, inactivat", deci prinzi 1mld de tandari si ii injectezi cu virus gripal inactivat, apoi ii trimiti la vanatoare?

Prostia se plateste, cateodata cu viata.
el se referea sa creeze genetic din start o noua specie de tantar ,  care are un  organ specializat nou, creat  in  laborator, ce  ar sintetiza si livra vaccinul ...ceea ce e extrem de greu pentru ca trebuie  inginerie genetica serioasa nu gluma ,  si decodare genetica intensa deci o putere de procesare  imensa ....

plus ca eu  n-am auzit inca de organ al unei vietati care sa se comporte exact ca un laborator artificial in care oamenii de stiinta  sintetizeaza  substante....

@initiator cum eu sunt  cel cu ideile pe forumul asta o sa iti dau cateva sugestii la ideea ta care te  vor face sa intelegi problema reala
1 orice vaccin se realizeaza anual pentru ca  anual virusul gripal suporta mutatii , deci tu ce vrei este un tantar (sau o forma noua de viata dotata din start  cu ce trebuie) care sa culeaga  din aer virusul gripal, sa  sintetizeze un  vaccin pe care sa il transmita genetic ca trasatura progeniturilor tantarului....si de acolo tantarii  purtatori de vaccin sa intepe lumea
2 cine  dracu ar fi asa prost incat sa se lase  intepat de tantari? ce cauti tu e de fapt  o alta forma de  viata ce ar trai in simbioza absoluta  cu omul  si ar  sintetiza  pentru noi vaccinul, primind la schimb nutrienti sa zicem.
3 pentru modificarile astea genetice sau pentru crearea noii forme de viata from scratch iti trebuie o enorma putere de procesare...cam cat toata suprafata planetei umpluta cu procesoare i7 ultima generatie...

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
tu  fara sa stii  te referi  la biologie computationala sau bioinginerie ....

#51
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postkarax, on 31 ianuarie 2019 - 11:44, said:

tu  fara sa stii  te referi  la biologie computationala sau bioinginerie ....
Nu știu mă karaxe, incerc și eu să învăț de la tine.
Iarta-ma că încă nu sunt la nivelul tău 😁
Dar macar incerc. Cel puțin să reușesc să-l impresionez pe Lex404.

Cât despre cine s-ar lăsa înțepat, nu cred că poate evita intepatura la nesfârșit !

#52
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
De câte ori au voie țânțarii să mă înțepe?

#53
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016

View Postsfantu.dracu, on 31 ianuarie 2019 - 15:13, said:

De câte ori au voie țânțarii să mă înțepe?
Până la momentul posibilei puneri in practică a ideii , de câte ori te-a înțepat?
Ce întrebări pun unii...

#54
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postargonaut, on 30 ianuarie 2019 - 23:06, said:

In loc de tantari, mai bine ne bagam cu manipularea aia pe pureci.

Da de ce sa nu incercam cu caini comunitari dresati?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate