Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Card de credit cu asigurare de calatorie (2 persoane)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008
Salut,
Stiu ca e un long shot, dar as vrea sa va intreb daca cumva stiti vreo banca care emite vreun card de credit care sa aiba asigurare de calatorie inclusa pentru posesor + 1 persoana ?

Stiu ca premium banking-ul de la raiffeisen include "pentru tine si familia ta", pe mine m-ar interesa mai mult pentru mine +1.

Stiu ca exista pachete de calatorie de la generali sau alti asiguratori si poti sa-ti faci pe 2 persoane contra cost pe o anumita perioada - acum va intreb din ce experienta ati avut, pe cine te poti baza mai mult in caz ca se intampla ceva in strainatate ? Pe o asigurare facuta la banca/un asigurator? Cu care ai sanse mai mari sa ai probleme in a iti recupera banii sau.. sa ramai cu fundul dezgolit in vacanta ?

Din cate tin minte, daca ai o anumita problema, dupa ce suni, ei te redirectioneaza spre "un spital" cu care au ei contract, care are contract cu mai multe spitale sau nu conteaza?

Stiu ca si bancile in mod normal iti fac ei contract cu un asigurator deci asigurarea nu vine de la ei, dar bazat pe experienta voastra, care din cele 2 varianta este mai ok? (nu mai ieftina)

Mersi

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Toate cardurile gold au asa ceva, dar e mai sigur/ieftin e sa inchei asigurare separata.

#3
eddy2by4

eddy2by4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 11.01.2008
Hmm n-am vazut niciunde sa scrie pe site-urile bancilor la carduri gold, ca asigurarea de calatorie include asigurarea si unei alte persoane care calatoreste cu tine.

Ce asiguratori recomandati? Generali, etc..

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu consider ca o asigurare separata este mult mai potrivita. Macar discuti in fata cu asiguratorul si ii explici clar pe unde mergi si ce vei face. Asta ca sa stii sigur ca eti asigurat. Am auzit sute de cazuri in care asiguratorul avea nspe mii de conditii si clauze. Astfel ca oamenii au ramas cu buza umflata.

Edited by MembruAnonim, 30 January 2019 - 05:26.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Am avut experiente bune cu Allianz/ Mondial Assistance.

Si-au fost ieftini, 140 RON pentru 3 luni. Si fara fransiza la claim (asta inseamna ca poti face claim si pentru 10 lei)

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Ca sa poti beneficia de asigurarea "atasata" cardului, trebuie sa platesti sejurul/calatoria folosind acel card. Mai bine faci asigurari de calatorie la o firma de asigurari, generali de exemplu are turist premium plus, care include si asigurarea de sanatate, pentru bagaje, optiunea storno, etc. In ce tara vei calatori ?

#7
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 16.02.2017
Anul trecut pt asigurare de sanatate de calatorie pt o saptamana am platit de persoana maxim 40 lei (nu mai retin suma exacta).
Cum a sugerat si colegii cred ca este mult mai bine sa faci asigurarea extra si sa nu depinzi de card.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu mereu fac la Gothaer pe cate 1 an ( practic in fiecare an o reinoiesc ) inclus tot, inclusiv sporturi de agrement . Pana acuma n-am avut nevoie ( sper sa nici nu am neplacerea de a apela la asigurare ) .
Cost cca 100 lei/an .

Edited by Baxon, 30 January 2019 - 06:54.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 pasilla, on 29 ianuarie 2019 - 23:50, said:

Toate cardurile gold au asa ceva, dar e mai sigur/ieftin e sa inchei asigurare separata.

Depinde de tara unde calatoresti.
In unele cazuri ai nevoie de asigurare de sanatate, in alte cazuri ai nevoie de asigurare obligatorie. Depinde si cu ce calatoresti. Cu masina, cu avionu....
In unele tari daca patesti un accident, ajungi la spital si nu ai asigurare, se poate intampla sa te trezesti cu o factura cu multe zerouri.

Edited by TheGrudge, 30 January 2019 - 14:00.
limbaj, offtopic masiv, etc


#10
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 corinadaniela, on 30 ianuarie 2019 - 06:24, said:

Ca sa poti beneficia de asigurarea "atasata" cardului, trebuie sa platesti sejurul/calatoria folosind acel card. Mai bine faci asigurari de calatorie la o firma de asigurari, generali de exemplu are turist premium plus, care include si asigurarea de sanatate, pentru bagaje, optiunea storno, etc. In ce tara vei calatori ?

Depinde despre ce banca vorbim, la aia aurie s-a scos treaba asta de mai mult de 1 an Posted Image

@eddy2by4 asta e si ideea la banca, asigurare pentru familie, adica si sotie si eventual copii. e si mai simplu de gestionat

Apoi la asigurarile de la banca, ai conditii mai bune, adica excluderi mai putine fata de o polita banala de 20 lei.

Edited by spe_ripper, 30 January 2019 - 08:27.


#11
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Da asta http://www.cnas.ro/p...i-european.html ce are? E gratis.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
E frectie la picior de lemn...se poate folosi doar in unitatile medicale "de stat" din tara respectiva si nici nu acopera orice problema de sanatate aparuta in timpul calatoriei.

#13
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Aia poate fi folosita doar in spitale de stat si atentie ca sunt tari unde ai coplata (sa zicem Franta, unde 20% din spitalizare o platesti tu, iar o zi de spitalizare poate ajunge si la 3000 euro).  

De exemplu daca esti intr-o statiune un Grecia si ai o mica dermatita, nu te poti duce cu aia la clinicile din statiune, deci ti-e complet inutila.

Preferabil e sa ai si cardul european si o asigurare privata. Parerea mea.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Mi se pare mai intelept sa-ti faci asigurare de calatorie cat mai complexa decat sa te bazezi pe cardul european de sanatate (later edit), pentru ca neprevazutul se poate manifesta si altfel, nu doar prin probleme de sanatate : pierdere/deteriorare bagaje, intarziere/anulare zbor, optiunea storno sa-ti poti recupera banii platiti daca nu mai poti pleca in calatorie din motive intemeiate, prevazute in conditiile de asigurare,  etc.
Nu costa mult astfel de asigurari si e bine sa le ai făcute dar sa nu ai nevoie de ele, decat sa nu le ai si sa patesti ceva neplăcut, sa fii nevoit sa scoti bani frumosi din buzunar sau sa te descurci pe cont propriu.

Edited by corinadaniela, 30 January 2019 - 10:12.


#15
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 28.05.2008
Nu am cunostinta de existenta vreunui card de credit care sa includa asigurare de calatorie pentru o a doua persoana, nici macar noul Visa Infinite Miles & More din oferta UniCredit nu are asa ceva.
In general, conditia este de a achita partea de transport/cazare prin intermediul respectivului card de credit.
Daca efectuati mai multe calatorii anual, va recomand politele "Multitravel" de la Allianz - primele sunt sub 100 lei, iar perioada acoperita este de un an:  https://www.allianzt...ie-multitravel/ ; o astfel de polita poate fi incheiata inclusiv prin intermediul aplicatiei pentru dispozitive mobile.

Edited by sdrc, 30 January 2019 - 09:50.


#16
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Pe pliantul cardului Unicredit Premium (gold) spune asigurare de calatorie gratuita, cand calatoresti oriunde in tara sau in afara. Am citit stufosul regulament, nu scrie nimic de vreo conditionare ca tre sa platesti cu el ca sa fie valabila. Sunt tot felul de alte mici conditii (spre ex. in tara tre sa ai cazare rezervata pt. cel putin 2 nopti ca sa fie valabila), dar nu te conditioneaza de card. Pare ok ca asigurare generala dar si eu sunt de acord ca e buna o asigurare separata.

#17
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Ma mir ca nu a adus nimeni in discutie asigurarea de calatorie de la Revolut, cum se intampla pe majoritatea topicurilor de aici, sa apara unul sa ridice in slavi Revolut.

I fine, a folosit pana acum cineva asigurarea de calatorie de la Revolut? As fi interesat, dar sunt curios de niste recenzii din partea celor care chiar au avut nevoie de serviciile asigurate.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Are franșiza 70 GBP. Cine naiba ar folosi-o

Am folosit Allianz in Mexic pentru un claim de aproximativ 30 EUR. duminica trimis mailurile. Luni aveam banii in cont.
Despăgubire vizita la medic și conform chitanței de la farmacie

Documente cerute: fisa medicală. Chitanța de la farmacie. Copie pașaport. Bilet de avion ca am ieșit din țara. Toate in spaniola, nimic tradus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate