Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

80% dintre romani au furat

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#73
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmaccip, on 30 ianuarie 2019 - 23:21, said:

Prin clasa a 9a obisnuiam sa intram prin alimentare sa furam paine. Erau 2 tipuri de paine, una subventionata, rotunda, mai neagra, se vindea cu 5 lei painea, adica o moneda din aia ceausista de 5 lei de aluminiu. Se vindea si la jumate si la sfert. Daca aveai bani de un sfert de paine, erai boier.

Că mi-ai amintit de pâine... Eram copil, mai mic de clasa 1, vreo 6 ani, mi-au dat ai mei niște bani să cumpăr pâine. Acum habar n-am dacă m-a convins vânzătoarea sau am convins-o eu pe ea, dar țin minte că am luat vreo 10 pâini, de toți banii. Mi-a pus inclusiv o jumătate de pâine, de-asta mi-am amintit, că ai zis tu de pâină tăiată. Au dat ai mei pâine vecinilor, că n-aveau ce să facă cu ea. Dar știu că a fost un șoc, când m-au văzut la ușă cu brațele pline de pâini, că nu au încăput toate în sacoșă.

Dar când a apărut pâinea turcească... Nu știu dacă era o chestie la nivel național sau doar la mine în oraș, dar erau zvonuri cum că băgau câte o bancnotă în câte o pâine. Iar unii cumpărau pâine în baza zvonului, jucau la loto. Habar n-am dacă era adevărat sau nu, dar bună strategie de marketing...

Apropo de fructe acre, eu nu cred că am mâncat o caisă sau o corcodușă coaptă până pe la 10 ani.

#74
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,514
  • Înscris: 29.10.2017
N-am furat!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SKikzkCTH4s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
In liceu, in caminul ala nenorocit nu aveam ce manca. Era o foamete generala.


Suntem pe fun, mai bag 3 povesti vizavi de ce-ai spus tu SmurfK.

&1&

Cand eram si eu si mai copil, aveam vreo 6 ani, imi dau astia ai mei 10lei sa cumpar bomboane pentru frate-miu, era ziua lui, sa-l servesc cu bomboane, ca asa e frumos!
Posted Image
Magazinul era la peste 1km, era o chestie mai complicata, dar eu am vrut sa-i cumpar ceva lui frate-miu de ziua lui, asa ca m-au lasat sa ma duc sa iau bomboane.
Ajung la magazin -> coada. Nea Ghita, gestionarul, era un tip falcos, roscovan in obraji, avea obrajiii umflati, dar si lasati ca ţâţele babelor, ziceai ca-s 2 buzunare in loc de falci. Pe vremea lui nea nicu, cunosteai omul care o ducea bine dupa falci. Era OK sa ai falci. Insa Ghiţa era un exemplar deosebit, avea fălci mari dar lăsate, se vedea pe el ca a avut atat perioade bune, cat si perioade proaste in care i s+au lasat falcile.
In fine.. da-l in cacat cu falcile lui, nu eram eu atent la alea atunci , la varsta aia, le-am observat mai tarziu. Atunci ma uitam insa la .. produsele de pe tejghea, de prin raft. Deci... erau scrise preturile per Kg, scrisul cam greu de inteles pentru un copil, probabil ca etichetele erau mozolite. Si cum nu stiam cat naiba trebuie sa coste un kilogram, nu stiam exact cate grame erau intr-un kilogram (de fapt stiam datr ma pierdusem), mai stiam ca Ghita "fură la cântar", toata lumea spunea asta, deci.. de-odata m-am vazut in imposibilitatea de a calcula cate anume bomboane puteam eu sa cumpar cu acei 10 lei.
Trebuia sa fiu stapan pe mine, sa nu vada Ghita ca sunt prost, sa ma faca la bani.
Dar cand a ajuns randul meu, nu apucasem sa calculez cate gramde de bomboane pot cumpara, asadar trebuia sa dau o cifra.
Si mi-am bagat piciorul in ea matematica, nu ma ajuta cu nimic, am luat-o "omeneste".  M-am gandit ca cu 10 lei, pot cumpara 10 grame de bomboane. Si ca totul sa fie sigur, sa nu ma fac de ras, am cerut 9 grame, in caz ca e un pic mai putin, sa-mi dea rest.
Posted Image

Bai baiatule. Ghita era mare figura. M-a intrebat de ce 9 grame? Eu i-am zis ca.. pentru ca am nevoie de 1leu rest. Calculasem eu ceva in cap.
Si mi-a dat 1 leu rest si mi-a bagat in coiful ala de hartie vreo 5 bomboane din alea tip drops verde cu menta.
Ma duc cu ala acasa, habar n-aveam cate grame sunt acolo. Cand m-a vazut tata, l-a injurat pe Ghiţa de l-a trecut sughitul.
- Dar de ce il injuri? M-a furat la cantar?
- Da. Ti-a dat mai putin.
- Pai cate grame sunt aici?
- Pai vreo....nush cat mi-a zis.. 50grame.
- Aaaaaaa pai tati,  insamna ca eu l-am pacalit. Am cumparat doar 9 grame si mi-a dat 50!!!
Posted Image


&2&
Despre painea turceasca, e a doua amintire. Aveau un cuptor de ala de faceau painea "pe loc", nu stiu daca aluatul venea congelat sau nu.
Insa se formau cozi istorice in jurul acelui cuptor.
Magazinul era langa ala de se piratau casete.
Da.. era foarte buna painea, dar nu avea 400g ci maxim 150g.




&3&

A treia amintire... din ultimul an de facultate. Trimit pe "juniorul" cu 1 milion de lei sa-mi ia si mie 2 beri (una mie, una lui) si un baton de "parizer taranesc" sa mancam si noi ceva.
Tipul era baiat fain, dar cam stresat, era la inceput, provenea dintr-o familie mai saraca si nu prea stia el cum sta treaba. In fine...
Vine cu o plasa plina si zice:
- Dar sa stii ca nu mi-a dat un baton intreg de salam. Nu erau suficienti bani, am mai pus eu de la mine 100 000 lei, dar mai mult n-am avut, imi pare rau.

Deci .. eu nu stiam cat de mare e un baton de parizer taranesc. Eu ii spusesem asa.. la modul generic parizer taranesc, de fapt nu stiam cu arata un baton.
L-am vazut..
Era acolo....
Era cat burlanul de gros fratilor. Juniorul imi cumparase o plasa de 1 leu. Statea ca un falus rânjit în afara pungii.
Luna aia am mancat din parizerul ala vreo 4 insi si nu l-am dovedit. Devenise cleios, incepuse sa se strice, dar noi tot mancam din el ca altceva mai bun cu catena mai lunga de carbon nu aveam decat crengi.
- Fututen gura junioareeeee cu parizerul tau cu tot.

Edited by maccip, 31 January 2019 - 01:34.


#76
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
In ziua de azi, trebuie sa furi gaina care face oua, nu oul. Daca furi oul, mai stai si inchis pe degeaba si cand iesi de acolo dupa 50 de ani tot in fundul gol vei iesi. Asa daca furi gaina, stai 1-2 ani, si iesi de acolo bogat nenica. Sa va mai zic ma nenica?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate